روزنامه اصلاح

تأکید ترامپ و مودی بر افزایش همکاری‌های دوجانبه در افغانستان

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده‌ی امریکا و نریندرا مودی صدر اعظم هند در یک گفتگوی تیلفونی، در باره‌ی کاهش کسر تجارت میان امریکا و هند و افزایش همکاری‌های دوجانبه در افغانستان تاکید کرده اند.

خبرگزاری رویترز، به نقل از کاخ سفید گفته است که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا و نرندرا مودی صدر اعظم هند ناوقت روز دوشنبه ۱۷جدی، تیلفونی گفتگو کرده اند.

کاخ سفید، گفته است که دو طرف افزون بر افزایش همکاری های اقتصادی میان امریکا و هند، روی تداوم همکاری‌های دوجانبه در افغانستان بحث کرده اند.

کاخ سفید تاکید کرده است: ” رهبران دو کشور، در این گفتگوی تیلفونی توافق کردند که در سال ۲۰۱۹میلادی همکاری های استراتژیک خود را تقویت بخشیده، راهی برای کاهش کسر تجارت میان دو کشور جستجو کرده، امنیت در آب‌های هند – اقیانوس آرام – را تامین کرده و نیز همکاریهای خود را به افغانستان افزایش دهند“.

تاکید رهبران امریکا و هند، برای افزایش کمک‌های دوجانبه به افغانستان در حالی صورت می‌گیرد، که هند به عنوان یکی از کشورهای حامی افغانستان در منطقه، در چند سال گذشته، بیش از دومیلیارد دالر را در بخش‌های بازسازی و ظرفیت‌سازی به افغانستان کمک کرده است.

به تازه‌گی دهلی‌نو اعلام کرد که ۴ هلیکوپتر جنگی به افغانستان کمک ‌می‌کند، و قرار است این هلیکوپترها تا چند ماه دیگر به افغانستان تسلیم داده شوند.

در همین حال، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، به روز چهارشنبه هفته گذشته در نشست کابینه اعلام کرد که کشورهای منطقه باید برای مهار نمودن تهدید دهشت افگنی از افغانستان، اقدام کنند.

آقای ترامپ، تاکید کرد که در افغانستان امریکا نه، بل باید هند، پاکستان و روسیه بجنگند ‌ و از این کشورها خواست تا برای مهار نمودن تهدید دهشت افگنی ، خود دست به اقدام شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید