روزنامه اصلاح

بی اعتنایی نسبت به کرونا، پیامدها و خطرها

عادی شدن کسب و کار و بی توجهی مردم نسبت به قرنطین، زنگ خطر افزایش شیوع بیشتر کرونارا در کشور به صدا در آورده است. این روزها مثل روزهای عادی، جاده ها و کوچه های شهر کابل، مملو از انسان ها گشته و همه چیز درحال عادی شدن است؛ از بازشدن مغازه ها و دکان‌ها گرفته تا افزایش گشت و گذار موترهای مسافربری، حضور گسترده دست فروشان در جاده ها، شلوغی سرک ها و بی احتیاطی مردم، زنگ خطر را به صدا درآورده است. در بسیاری از روزها به خصوص بعد از ساعت ۴ و قبل از ساعت هفت، از کمربندهای امنیتی هم در برخی از جاده ها خبری نیست. در مناطق پل سوخته، کوته سنگی و جاده شهید مزاری، راهبندان و ترافیک طولانی تر و سنگین تر از هر وقت دیگر شده است.

این درحالی است که بیماری کوید ۱۹ به حادترین شکل خود درافغانستان نزدیک شده می‌رود و آمار مبتلایان و جان باختگان هرروز در حال افزایش است. سازمان صحت جهانی نیز ابراز نگرانی کرده که قبل از فروکش کرونا اگر وضعیت کار و بار عادی شود، خطر کرونا چندین برابر می‌شود. در افغانستان با وجودی که تا هنوز بیماری به اوج خود نرسیده است، اگر کسب و کار به حالت عادی برگردد و مردم قرنطین را بشکند، فاجعه انسانی به وجود خواهد آمد. در این مقاله در ابتدا علل و عوامل بی اعتنایی مردم به کرونا، به تعقیب آن پیامدها و راهکارهای آن با استفاده از دیدگاه داکتران و متخصصان به بررسی گرفته می‌شود.

عوامل و دلایل؛

۱-شایعه پراکنی: اولین و مهمترین دلیل بی اعتنایی و بی باوری شهروندان نسبت به کرونا، پخش شایعه مبنی بر دروغ بودن کرونا است. در این اواخر در بین مردم خبرهای پخش شده که گویا کرونا در کشور وجود ندارد و همه خبرها و گزارش ها، بخاطر مسایل سیاسی، اقتصادی، محیط زیستی و جلب کمک ها است. افرادی که این شایعه هارا باور کرده اند، هیچ فکر نکرده اند که کرونا کشورهای قدرتمند و توسعه یافته جهان مانند آمریکا، ایتالیا، اسپانیا، آلمان را به زانو درآورده و هرروز شمار مبتلایان و جان باختگان کرونا در این کشورها در حال افزایش است. افغانستان نیز تافته جدا بافته نیست و اگر مردم احتیاط نکنند، همان فاجعه ها تکرار خواهد شد. تا هنوز نیز از داکتران، متخصصان و مردم قربانی زیادی گرفته است و آمار مبتلایان هرروز در حال افزایش است.

۲-کاهش بیماری ها و مرگ و میر: مسئله دیگری که سبب بی باوری مردم شده، کاهش سرماخوردگی و بیماری های دیگر در زمان قرنطین است. محمد زمان یکتن از باشندگان کابل می گوید، کرونا در کابل وجود ندارد، چون قبل از قرنطین و کرونا هرروز شاهد مرگ و موت بودیم اما بعد از قرنطین همین مرگ و موت های معمولی هم کم شده است. عربزاده باشنده پل سرخ کابل می گوید، از زمانی که قرنطین شروع شده، نه تنها که کرونا نیست بلکه سرماخوردگی های معمولی نیز از بین رفته است. حیات حامدی از دیگر باشندگان کابل می گوید، بعد از دو ماه شایعه کرونا در افغانستان به خصوص کابل، تا هنوز هیچ یک از آشنایان، دوستان و فامیل های ما گرفتار این بیماری نشده است. در این زمینه باید گفت که، چون در زمان قرنطین مردم بیشتر نظافت را رعایت می‌کنند، از ماسک و دستکش استفاده نمودند، آلودگی های محیط زیستی کم شد، تجمعات کاهش پیدا کرد، مراسم ها و … تعطیل شد، به همین دلیل بیماری های دیگر کاهش پیدا کرده است. این مسئله دلیل شده نمی‌تواند که بیماری ها کم شده، کرونا وجود ندارد.

۳-فرصت های استثنایی: مردم افغانستان نسبت به کشورهای دیگر از شانس‌های برخوردار است که سبب کم‌تاثیرشدن کرونا شده است. مثلا استفاده از غذاهای طبیعی و اصلی، بالابودن قدرت دفاعی بدن مردم بخاطر کار و زحمت کشی، آب و هوای مناسب در مناطق مختلف کشور، آب صحی و پاک در افغانستان، جوان بودن اکثر نفوس کشور، عقاید و باورهای دینی، قرنطین زودهنگام و استفاده از تجارب کشورهای دیگر در زمینه جلوگیری از کرونا، سبب شده که تلفات کرونا نسبت به دیگر کشورها کمتر باشد. داکتر صدیقه رویان ناصری روانشناس می گوید، اطمینان قلبی بر اساس اعتقادات دینی و دعا و نیایش، نقش مهمی را در سلامت جسمی افراد دارد. داکتر نظیر متخصص داخله عمومی می گوید، آرامش روحی وروانی، در تقویت نیروی دفاعی بدن افراد نقش دارد و سبب مبتلا نشدن به بیماری های مختلف به خصوص کرونا می شود.

نتیجه‌گیری

۱-افزایش بی‌باوری ها و شایعه ها در باره کرونا و عادی شدن کسب و کار در شهر کابل، در وضعیت بسیار خطرناک است و فاجعه انسان را به دنبال خواهد داشت. در این روزها که شیوع کرونا به اوج خود نزدیک شده و روزانه تعدادی زیادی از هموطنان ما به کرونا مبتلا می‌شوند، مردم نباید بی احتیاطی کنند. وقتی که دانشگاه‌ها، ادارات، مکاتب و مدارس تعطیل باشد، مردم و خانواده ها نباید قرنطین را بشکنند و از خانه های شان بیرون شوند.

۲-فرهنگیان، رسانه گران، مسئولین امنیتی کشور و متنفذان باید با هرگونه شایعه مبنی بر دروغ بودن کرونا مبارزه کرده و مردم را برای ماندن در خانه تشویق کنند و از خطرهای کرونا آگاه سازند. وزارت داخله کشور باید قیودات گشت و گذاررا در شهرهای افغانستان به خصوص کابل بیشتر سازد.

۳-هرگونه سهل انگاری و بی توجی نسبت به قرنطین و کرونا و پخش شایعه مبنی بر دروغ بودن کرونا، کشنده، خطرناک و پیامدهای آن غیر قابل جبران است. خدای نخواسته اگر همزمان با حاد شدن کرونا مردم نیز بی احتیاطی کنند، خسارات و ضررهای آن جبران ناپذیر خواهد بود و کرونا برای مدت طولانی در کشور خواهد ماند.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید