روزنامه اصلاح

بی‌احتیاطی مردم؛ زنگ خطری برای شیوع بیشتر کرونا

در این روزها کشور ما روزهای سختی را در قسمت مبارزه با کرونا سپری می‌کند. هرروزی که می‌گذرد آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ولایت‌های مختلف بیشتر می‌شود. از طرف دیگر در چنین وضعیت، مردم نیز سراسیمه شده و همگی از خانه‌هایشان بیرون شده اند. در شهر کابل اثری از قرنطینه و رعایت توصیه‌های داکتران و مسئولان وزارت صحت عامه دیده نمی‌شود. باوجودی که داکتران همیشه توصیه می‌کنند که کوید ۱۹ به اوج شیوع خود نزدیک شده، مردم باید فاصله‌های اجتماعی و خانه‌نشینی را باید بیشتر از پیش رعایت کنند، بازهم می‌بینیم که همه‌چیز در حال عادی شدن است و شهر و بازار همچنان مزدحم و شلوغ شده است. به گفته داکتران و متخصصان، مردم خودشان زنگ خطرکرونارا به صدا درآورده اند. این بار دیگر کوید ۱۹ قابل جلوگیری و کنترل نیست و فاجعه در کمین مردم است.

در روزهای اخیر وضعیت شهر کابل کاملاً عادی شده و همه‌چیز به وضعیت قبل از قرنطینه و کرونا برگشته است. موترهای مملو از مسافران، بدون رعایت فاصله جانبی، بدون ماسک و دستکش، تمامی مغازه‌ها، دست‌فروشان، کراچی داران و کارگران، سلمانی‌ها، آرایشگاه‌ها و … دوباره مشغول کار و فعالیت شده‌اند. مردم نیز بابی پروایی و بی‌احتیاطی تمام، از ابتدای روز تا شام مشغول گشت زنی در شهر و بازار هستند. شاید یک عده‌ای اندک در خانه‌هایشان باشند اما بی‌احتیاطی‌ها، جان همه را با خطر جدی مواجه کرده است.

از طرف دیگر، تمامی زحماتی که در قبال مبارزه با کرونا، آگاهی دهی با مردم و هزینه‌های که در بخش آگاهی دهی صورت گرفته تاکنون، هدر خواهد رفت. چون همه این تلاش‌ها برای آگاهی دهی به مردم و خانه‌نشینی آنان بود؛ وقتی‌که مردم همه‌چیز را نادیده بگیرند، همه تلاش‌ها و هزینه‌ها هدر خواهد رفت. تبلیغات تلویزیونی، پاسخ‌دهی از طریق تلفون، تبلیغات شرکت‌های مخابراتی، نصب بیلبوردها، هزینه رسانه‌ها در بخش آگاهی دهی به مردم و هزینه پول‌های هنگفت در این زمینه همه حیف خواهد شد.

از سوی دیگر، عدم رعایت قرنطینه از سوی مردم، ضررها و خسارات مالی، اقتصادی، بیکاری، تعلیمی و آموزشی کشورها چندین برابر خواهد کرد. تا هنوز نیز کوید ۱۹ خسارات بزرگی را به اقتصاد، صادرات و مسائل آموزشی کشور وارد کرده است، اما اگر مردم هم بی‌احتیاطی کنند، این خسارت‌ها و ضررها شکننده‌تر خواهد شد.

به گفته داکتران و متخصصان، فعلاً خطرکرونا بسیار جدی شده است؛ در این مقاله، به هدف آگاهی بیشتر شهروندان و تشویق آنان برای ماندن در خانه، به چند نمونه از خطرها و ضررهای عادی شدن بازار و شهر کابل، اشاره می‌شود.

اولین خطر بی‌احتیاطی و بیرون برآمدن از خانه‌ها، عدم رعایت فاصله اجتماعی است. به گفته متخصصان، عدم رعایت فاصله بین افراد، عامل مهم در بخش شیوع کرونا به شمار می‌رود. در این روزها می‌بینیم که در داخل موترها، در صف نانوایی‌ها، در مقابل مغازه‌ها و دست‌فروشان، مردم بدون رعایت فاصله با یکدیگر صف‌کشیده‌اند و حتی روبوسی و بغل کشی می‌کنند. مثل سابق سیت های موترهای تونس، فلانکوج و دیگر موترهای مسافربری، چهارنفری شده و افراد مانند خشت چیده می‌شوند. داکتر شعبان متخصص داخله می‌گوید، عدم رعایت فاصله اجتماعی یکی از عوامل شیوع کرونا به شمار می‌رود.

خطر دیگر افزایش شلوغی و گشت‌وگذار، انتقال سریع کرونا از افراد بیمار به افراد سالم است. برفرض اگر یک نفر مبتلابه کرونا در حال گشت‌وگذار در پیاده‌روها و در بین مردم باشد و از امکانات عمومی استفاده کند، به‌شدت بیماری کرونا را به دیگران منتقل می‌کند. فعلاً همه افراد در داخل کوچه‌ها، پیاده‌روها، پله‌ها و دهلیزهای مغازه‌ها در حال رفت‌وآمد هستند. افراد سالم و بیمار یکجا شده‌اند. این مسئله به‌شدت شیوع کرونا را بیشتر می‌سازد.

تبادله وسایل به‌طور مشترک، از دیگر خطر شیوع کرونا به خاطر شکستن قرنطینه است. زمانی که مغازه‌ها، مارکیت ها و دکان‌ها باز شود و دست‌فروشان فعالیت کنند، چندین مشتری یک جنس را دست می‌زنند، اندازه می‌گیرند، می‌پوشند که اگر یکی از این مشتریان بیماری داشته باشد، خطر سرایت آن به همگی است. از طرف دیگر، مشتریان با لمس کردن دستگیره‌ها، دست زدن روی میزها، نشستن روی چوکی ها و تبادله پول، خودش زمینه انتقال کرونا و بیماری‌های دیگر را فراهم می‌کند.

افزایش گشت‌وگذار در داخل موترهای مسافربری، از دیگر خطرهای امروزی شیوع کرونا است. مردم بدون دستکش و ماسک، بدون رعایت فاصله‌های اجتماعی در داخل موترهای سربسته و حبس سوار می‌شوند و ساعت‌ها در راه‌بندان و ترافیک باهم یکجا هستند. اگر ازجمله مسافران یک نفر به کوید ۱۹ مبتلا باشد، خطر انتقال آن به همگی مسافران است. چون در یک فضای تنگ تنفس می‌کنند، از وسایل مشترک مانند دستگیره‌ها، چوکی ها و پول استفاده می‌کنند و هرلحظه بالباس و بدن یکدیگر در تماس هستند. داکتر نیکزاد متخصص داخله عمومی می‌گوید، این مورد عامل شیوع کرونا و بیماری‌های خطرناک دیگر به شمار می‌رود.

خلاصه داکتران و متخصصان کشور از وضعیت فعلی پیش‌آمده به‌شدت ابراز نگرانی کرده و این بی‌تفاوتی را خطرناک‌تر از خود کرونا می‌دانند. چون در این وضعیت علاوه به شیوع کوید۱۹، بیماری‌های مختلف دیگر نیز در بین مردم افزایش خواهد یافت. متخصصان کشور تنها راه مبارزه با کرونا و قطع دوران آن را در جامعه، در خانه‌نشینی و قرنطینه می‌دانند و تأکید می‌کنند که مردم باید اندکی دیگر نیز صبر کنند که کرونا در اوج شیوع خود رسیده است.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید