روزنامه اصلاح

بیماری شکر سالانه جان حدود۲۰هزار تن را در افغانستان می‌گیرد

وزارت صحت‌عامه جمهوری اسلامی افغانستان، روز سه شنبه ۲۲ عقرب، از روز جهانی مبارزه با بیماری دیابت (شکر) با راه اندازی نشستی در تالار کنفرانس های این وزارت تجلیل به عمل آورد.

بیماری شکر یکی از مشکلات عمدۀ صحی به شماری می‌رود که ۴۲۲ میلیون تن در جهان به این بیماری مبتلا اند و گمان می‌رود که این رقم تا سال ۲۰۳۵ به ۶۰۰ میلیون تن افزایش یابد.

داکتر ماموسی زیور معین مالی و اداری وزارت صحت عامه که در این نشست سخن‌رانی می‌کرد در بخش از سخنان خود گفت:
« بیماری شکر هشتمین علت مرگ و میر در جهان می‌باشد. طبق شواهد و مطالعاتی که توسط فدراسون بین المللی بیماری شکر که در سال ۲۰۱۲ انجام شده است حدود ۸۴۹,۰۹۲ نفر در افغانستان از این بیماری رنج می‌برند که از این شمار سالانه ۱۹,۷۷۳ تن جان خود را از دست می‌دهند.»

معین وزارت صحت عامه گفت دلیل ابتلا به بیماری شکر را استفاده از غذاهای غیر صحی، عدم فعالیت فزیکی و گرفتن وزن غیر نورمال دانست. او تاکید کرد که نگهداشتن وزن نورمال بدن، ۳۰ دقیقه ورزش روزانه، استفاده از غذاهای با چربی کم و دوری از دخانیات در کنترول این بیماری نقش مهم و ارزنده دارد.

در همین‌حال داکتر ادریس توخی نمایندۀ شهرداری کابل در این نشست گفت: بی‌سوادی صحی یکی از علل عمدۀ افزایش بیماری شکر در کشور است می‌باشد. او اضافه کرد:« مردم به گونۀ کامل در مورد غذای‌های مفید و غیر مفید آگاهی ندارند. در این راستا باید سطح آگاهی مردم بلند برده شود و شهرداری کابل منحیث یک هم‌کار با وزارت صحت عامه متعهد بر بلند بردن آگاهی مردم در این بخش می‌باشد.»

وزارت صحت عامه با راه اندازی این نشست قرار است کمپاین دو روزۀ آگاهی‌دهی را به روز چهارشبنه در باغ بابر و پنج شنبۀ در باغ شهرآرای کابل راه اندازی کند. در این کمپاین در کنار آگاهی‌دهی و توزیع مواد تبلیغاتی معاینات خون برای تشیخص بیماری شکر نیز صورت می‌گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید