روزنامه اصلاح

بیش از ۶۰ هزار دانشجو در مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی جذب می‌شوند

وزارت تحصیلات عالی، تفاهمنامه‌ای را با اتحادیه‌ی موسسات تحصیلات عالی خصوصی امضا کرده که براساس آن بیش از۶۰ هزار دانش‌آموز که در امتحان کانکور امسال واجدشرایط جذب در موسسات تحصیلات عالی خصوصی شناخته شده‌اند، در این موسسات جذب می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این تفاهمنامه روز دوشنبه (۲۲ اسد) در نشستی با حضور خبرنگاران در کابل  میان وزارت تحصیلات عالی و اتحادیه‌ی موسسات تحصیلات عالی خصوصی امضا شد.

براساس این تفاهمنامه، بیش از ۶۰ هزار دانش‌آموز که در کانکور امسال واجد شرایط جذب در موسسات تحصیلات عالی خصوصی شناخته شده‌اند با تخفیف‌های ۲۰ تا ۸۰ درصدی در موسسات و دانشگاه‌های خصوصی در رشته‌های دلخواه‌شان جذب خواهند شد.

همچنان براساس این سند، موسسات تحصیلات خصوصی متعهد شده اند که تعداد ۲ هزار بورسیه با تخفیف صد درصدی برای این دانش آموزان اعطا کنند که در نتیجه‌ی تفاهم با وزارت تحصیلات عالیه عموما به ورثه شهدای نیروهای امنیتی تعلق خواهد گرفت.

نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی که در مراسم امضای تفاهمنامه‌ی یاد شده صحبت می‌کرد، وجود موسسات تحصیلات خصوصی 

را ظرفیت قابل توجه در کنار مراکز تحصیلات دولتی عنوان کرد.وی گفت که این موسسات درسال‌های اخیر توانسته اند خلای بزرگی که از کمبود ظرفیت نهادهای تحصیلات عالی دولتی به میان آمده را به خوبی پر کرده و هزاران دانش آموز را مشغول ادامه تحصیل نمایند.

وزیر تحصیلات عالی بیان داشت که این وزارت در تلاش است تا پالیسی تضمین کیفیت و انکشاف نصاب را در کشور روی مراکز تحصیلی تطبیق کند که نمایندگان نهادهای خصوصی در پالیسی سازی و تطبیق آن سهیم خواهند بود. وی از موسسات تحصیلی خصوصی خواست که دراین روند با وزارت همکاری کنند.

در همین حال محمد شفیع نعیمی رییس اتحادیه‌ی موسسات تحصیلات عالی خصوصی، پیشرفت موسسات خصوصی را در ده سال اخیر  شتابان خوانده خواستار حمایت دولت از رشد کیفی و کمی این موسسات شد.

آقای نعیمی گفت که موسسات تحصیلات خصوصی هم اکنون ظرفیت جذب بیش از ۱۵۰ هزار دانشجو را دارند که ۲۲ هزار محل کار به شمول اشتغال زایی برای ۱۱ هزار کادر علمی را مساعد کرده است.وی با ابراز امیدواری از اقدام‌های اخیر وزارت تحصیلات عالی در کاهش فاصله‌ها میان مراکز دولتی و خصوصی و راه یافتن نمایندگان موسسات خصوصی درکمیسیون‌های پالیسی سازی، خاطر نشان ساخت که هیچ مسؤول توان نادیده گرفتن ظرفیت موجود این موسسات را ندارد، بناً باید برای بهبود کیفیت و کاهش مشکلات آنها گام های عملی بردارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید