روزنامه اصلاح

بشیر احمد بیژن، آگاه مسایل سیاسی: امریکا مطابق مفاد قرارداد امنیتی، مسؤولیت دارد در برابر مداخلات بیرونی از حکومت و مردم افغانستان حمایت کند

چندی پیش شاهدخاقان عباسی نخست وزیر پاکستان بنا بر دعوت رسمی حکومت افغانستان به کابل آمد. در کنار مسایل دیگر، ختم حملات راکتی پاکستان بر خاک افغانستان از جملۀ موارد مورد بحث نخست وزیر پاکستان با رهبران حکومت افغانستان بود. آقای عباسی تعهد سپرد که پس از این حملات موشکی از سوی پاکستان به خاک افغانستان صورت نخواهد گرفت.

 اما همزمان با سفر نخست وزیر پاکستان به کابل، حملات راکتی نظامیان پاکستان به ولسوالی دانگام ولایت کنر آغاز شد.  در  گزارشی که از سوی مقامات محلی ولایت کنر به نشر رسیده، گفته شده است که پاکستان در یک هفتۀ گذشته حدود یکهزار و پنجصد راکت بر ولایت کنر شلیک کرده است.

عبدالغنی مصمم سخنگوی والی کنر به رسانه‎ها گفته: در نتیجۀ پرتاب این راکت ها یک شهروند ملکی جان باخت و هفت غیر نظامی دیگر زخم برداشت. همچنان آقای مصمم گفت: پس از دو روز وقفه در راکت پراگنی‎ها، دوشنبه شب هفتۀ گذشته نزدیک به چهارصد راکت دیگر به گونۀ پراکنده در طول روز به ولسوالی های دانگام و سرکانی ولایت کنر پرتاب شده است.

باشنده گان ولسوالی های سرحدی کنر گفته اند: که به اثر راکت پراکنی های‎ نظامیان پاکستانی تا کنون صدها خانواده مجبور به ترک خانه های شان شده اند و همچنان مقامات ولایت کنر به رسانه‎ها گفته اند: در جریان چهارماه گذشته حدود سه صد خانواده  به دلیل حملات راکتی پاکستان آواره گردیده و به ساحات امن بیجا شده اند.

هر چند حکومت پاکستان ادعا می کند که با این راکت‎ها تروریستان را اماج قرار میدهد. اما حکومت افغانستان این گفته‎ها را رد می کند و می گوید: پناهگاه‎های امن تروریستان در آن سوی خط دیورند قرار دارند.

این موضوع را  که چرا حکومت پاکستان بار دیگر به تعهد تازۀ که به حکومت افغانستان سپرده بود، پشت پا زد و هدف حکومت پاکستان از این کار به خاک افغانستان چیست، با بشیر احمد بیژن آگاه مسایل سیاسی در میان گذاشتم.

آقای بیژن، پاکستان را همچون زخم ناسور برای افغانستان و منطقه دانسته گفت: از زمانیکه پاکستان از سوی بریتانیای کبیر به عنوان زخم ناسور در پیکر منطقه ایجاد شد، ارادۀ این کشور نسبت به افغانستان و مردم ما شوم و پلید بود.

طی هفده سالی که گذشت، همواره تاکید بر این بود تا حکومت برای پایان دادن به حملات تهاجمی پاکستان و متوقف ساختن دسایس پاکستان نسبت به مردم افغانستان موضع شفاف ، روشن و دقیق داشته باشد. اما برخوردی را که حکومت افغانستان با پاکستان طی هفده سالی که گذشت انجام داد، در حقیقت زمینه ساز ادامه توطئه ها و جنایات پاکستان در قبال افغانستان بود. زیرا پاکستان کشوری نیست که از جنایات خود نسبت به مردم افغانستان دست بگیرد. آقای بیژن می گوید: اینرا باید درک کرد که نیت شوم پاکستان هرگز تغییر نمی کند. حکومت باید برای حل این مسأله، به سیاست مسؤولانه متوسل شود و گزینه‎های منطقی چون: حکومت افغانستان باید به شورای امنیت سازمان ملل متحد، سازمان های متعبر منطقوی و کشورهای که با ما پیمان استراتیژیک دارند مراجعه نماید.

در عین حال قطع تمامی مناسبات با پاکستان بخصوص قطع مناسبات ترانزیتی و تجارتی باید صورت گیرد.  اینها روشهای شجاعانه، عملی و منطقی می باشند که حکومت با توسل به آن می تواند پاکستان را از ادامه جنایات اش منصرف بسازد.

آقای بیژن در پیوند به سفر نخست وزیر پاکستان به کابل، به این باور است که پاکستان بار بار ثابت ساخته که به هیچ تعهدش نسبت به افغانستان صادق نمانده، پس این دیدارها ضیاع وقت است و بس.

به گفته او، این نشست‎ها زمینه‎ساز برای کشور پاکستان است تا توسط آن بتواند جامعه جهانی و مردم افغانستان را اغفال نماید و شرایطی را برای ادامه جنایات خود در افغانستان مساعد بسازد.

– اما این عمل پاکستان چه مقدار روی پروسه صلح در افغانستان تأثیرگذار خواهد بود؟

آقای بیژن به این باور است، زمانی تاثیرات عمل پاکستان بر پروسۀ صلح افغانستان امیدوار کننده بوده می تواند که برخوردها صادقانه و شفاف باشد ، در برخوردها تخطی وجود نداشته باشد، مبهم و پوشیده نباشد؛ زیرا صلح حق مردم افغانستان است. 

وی افزود: تحلیل من در خصوص ادامۀ برنامه‎های تروریستی و دهشت افگنانه و حملات راکتی پاکستان به برخی از مناطق و ولایات مرزی افغانستان این است که پاکستان از این طریق می خواهد جو مثلث منطقه و جهان را به ارتباط خودش منحرف بسازد. واضح است که جهان و منطقه نسبت به پاکستان به این عقیده اند که عامل همه بدبختی‎ها در منطقه پاکستان می باشد. اما پاکستان با ادامۀ این حملات می خواهد ذهنیت جهان را تغییر بدهد که گویا گروه‎های مسلح را در خاک افغانستان مورد حمله قرار میدهد و حملات آن به آدرس گروه‎های مسلح است؛ در حالیکه دیده می شود در این حملات پاکستان پیوسته اهالی مظلوم ولایت کنر، نورستان و ننگرهار  قربانی میدهند و آسیب های مادی و معنوی به آنها میرسد.

هرگاه حکومت افغانستان در برابر این عمل پاکستان اقدام نماید آیا این راه منطقی است و آیا حکومت افغانستان این قوت را دارد؟

آقای بیژن در این مورد می گوید: جنگ راه منطقی نیست، اما  قطع مناسبات دیپلوماتیک با پاکستان و مراجعه به سازمان ملل متحد به عنوان مرجع مسوول و سایر سازمان های منطقوی که در تأمین صلح در منطقه تلاش دارند، گزینه هایی است که اگر حکومت افغانستان آن را عملی کند، نتیجه می دهد و هرگاه نتیجۀ مثبت نداد، بعداً جنگ اقدامی است که باید حکومت برای دفاع از مردم، تمامیت ارضی ونوامیس ملی در برنامۀ خود داشته باشد. 

  ایالات متحده امریکا با افغانستان قرار داد امنیتی امضأ کرده، مطابق مفاد این قرار داد هرگاه افغانستان مورد تهاجم کشور بیرونی قرار بگیرد، امریکا باید واکنش نشان بدهد و از حکومت و مردم افغانستان حمایت کند؛ با این وصف واکنش امریکا در قبال این عملکرد پاکستان چیست؟

آقای بیژن در این مورد گفت: قویترین همپیمان استراتیژیک افغانستان، ایالات متحده امریکا است که متأسفانه در خصوص جنایات آشکار پاکستان به هیچ اقدامی تا هنوز متوسل نشده، روی این اصل، از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواسته شود تا در مرور مجدد قرار داد استراتیژیک افغانستان با امریکا، فشار وارد کند.

چرا همیشه این قرار داد یک جانبه مراعات می شود، در حالی که یکی از مفاد  قرار داد این است: “در حالاتی که برخاک افغانستان از سوی یک کشور دیگر حمله شود، ایالات متحده امریکا به همان اندازه که مسؤولیت  برای حراست از سرزمین امریکا دارد، به همان اندازه مسؤولیت محافظت از افغانستان را نیز دارد ” اما ایالات متحده امریکا هیچگاه مطابق مفاد توافقنامه استراتیژیک اقدام نکرده است.

 بنأ  مریکا مطابق به مقاد پیمان استراتیژیک با افغانستان مسوولیت دارد از تخطی های مرزی پاکستان جلوگیری نماید و اجازه ندهد ساحات مرزی افغانستان آماج حملات توپخانه یی و راکت پراکنی پاکستان قرار گیرد.

مهوش

ممکن است شما دوست داشته باشید