روزنامه اصلاح

بزرگداشت از شخصیت و کارنامه‌های شهید محمد ولی‌خان دروازی

اولین سیمینار بین المللی به منظور بزرگداشت از شخصیت و کارنامه‌های محمد ولی خان دروازی وزیر امور خارجه‌ی اسبق کشور، روز گذشته در کابل برگزار شد.

  داکترعبدالله عبدالله رئیس اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی، در این سیمینار دو روزه با صحبت پیرامون شخصیت و کارکرد محمد ولی خان دروازی گفت، او به تمام معنی یک مبارز و یک دانشمند بود و در راه آزادی کشور تلاش همه جابنه نمود.

داکتر عبدالله عبدالله در سخنرانی‌اش به ابعاد شخصیتی شهید دروازی پرداخت و گفت: شهید دروازی تا پای میز محاکمه یک مبارز باقی ماند و هرگز از کارنامه و تصامیم‌اش پیشمان نگردید.

رییس اجراییه افزود: کسی‌که روزی بنام خاین ملی اعدام شد؛ اما امروز ما در محل محاکمه‌اش از او به عنوان یک شخصیت ملی تجلیل می‌کنیم و به کارنامه‌ها و دستاوردهایش ارج می‌گذاریم.

داکترعبدالله عبدالله علاوه کرد که مبارزه و دانش سیاسی- دیپلوماتیک و نظامی دو ویژه‌گی برجستهه‌ی شخصیت شهید محمد ولی ‌خان دروازی بود که از او یک چهره‌ی ماندگار تاریخ ساخت.

رییس اجراییه کشور گفت: جنبش مشروطیت بعد از چندین دهه مبارزه در زمان غازی امان الله خان به نتیجه رسید؛ اما بازهم قانون احزاب توشیح نگردید. از آن زمان تا حالا برای دست‌یافتن به ارزش‌ها و اهداف مبارزه جریان دارد؛ چون، مبارزه یک سلسله دوام‌دار است.

داکتر عبدالله بیان داشت که محمد ولی خان، معارف دوست بود و در راستای آموزش و پرورش کودکان سخت تلاش می‌کرد تا معارف در کشور رشد کند.

وی افزود، متاسفانه امروزهم در بعضی از مناطق کشور مکاتب بر روی صدها دختر و پسر این سرزمین بسته است و صدها هزار دختر و پسر از مکتب و درس محروم اند.

او بیان داشت که محمد ولی خان، شهید راه عدالت و ارزش‌های مردم سالاری درکشور است که بدون کدام جرم محاکمه و به پای دار رفت.

رییس اجراییه‌ی حکومت گفت:” اگرما هم مطابق خواست مردم و احزاب سیاسی کشور در مسایل بزرگ کشوری مشوره نداشته باشیم، به معنی این است که از تاریخ درس نگرفتیم .”

در همین حال صلاح الدین ربانی وزیر امورخارجه‌ی کشور نیز به ابعاد شخصیتی محمد ولی خان دروازی پرداخت و گفت: محمد ولی خان دروازی به معارف و مدارس علاقه‌ی خاص داشته و به نظرات علما در مسایل کشور احترام قایل بود.

آقای ربانی افزود:” ما با درس گرفتن از شخصیت محمد ولی خان دروازی باید نقش علما را در جنگ نرم علیه تروریزیم برجسته سازیم.”

آقای ربانی با بیان اینکه فضای مردم سالاری نسبی امروز به آسانی بدست نیامده است گفت:” محمد ولی خان دروازی و امثال  وی برای پایان دادن به استبداد و انحصار قدرت سیاسی تلاش کرده اند.”

ریاست بخش علمی و کارشناسی این سیمینار را فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ به عهده داشت .

آقای سانچارکی گفت که این سیمینار نه تنها به هدف تجلیل از خاطره‌ی مبارزات، تلاش و جان فشانی های شهید محمد ولی خان دروازی  برگزار  شده، بل به منظور روشن سازی زاویه های تاریک برخی از فصل های تاریخی افغانستان میباشد.

معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که محمد ولی خان دروازی یکی از معماران استقلال افغانستان و یکی از پایه  گذاران اصلی نهضت مشروطه خواهان و از جمله‌ی کسانی می باشد که سنگ بنای سیاست مستقل خارجی افغانستان را گذاشت و برای اولین بار قدمت تاریخی، فرهنگی و موقعیت خاص جغرافیایی افغانستان را به جهان معرفی کرد.

محمد ولی خان دروازی وزیر خارجه، وزیر جنگ و نایب‌السلطنه حکومت غازی امان‌الله خان و یکی از آزادی‌خواهان واقعی افغانستان بود که در مبارزه علیه استبداد و استعمار انگلیس و کسب استقلال نقش مهم داشت.

 وی به عنوان سفیر سیار دولت مستقل امانی برای اولین بار روابط سیاسی افغانستان را با جهان به‌مثابه‌ی یک کشور مستقل و آزاد تامین نموده، به کشور‌های اروپایی، امریکایی و آسیایی سفر کرد تا هویت ملی، استقلال و آزادی افغانستان را به معرفی بگیرد.

محمد ولی خان دروازی در سن ۴۲ سالگی به تاریخ ۲۴ سنبله سال ۱۳۱۲ خورشیدی با جمعی از همرزمانش به دار آویخته شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید