روزنامه اصلاح

بزرگداشت از روز حفاظت از میراث‌های فرهنگی

پوهاند باوری: ۱۸۰۰اثر باستانی کشور به ثبت رسیده است 

وزارت اطلاعات و فرهنگ، وزارت شهرسازی و مسکن و شماری از نهادهای دیگر، روز گذشته در کابل از روز حمایت و حفاظت از میراث‌های فرهنگی کشور تجلیل کردند.

مسؤولان وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گویند، نهادهای که در راستای حفاظت از میراث‌های فرهنگی کشور کار می‌کنند، می‌توانند با ایجاد یک بورد هماهنگی، اقدامات موثری را در راستای حمایت و حفاظت از میراث‌های فرهنگی کشور انجام دهند.

پوهاند محمد رسول باوری، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت، برای حفاظت و حمایت از میراث‌های فرهنگی ملموس و ناملموس کشور، تلاش‌هایی در چند سال اخیر صورت گرفته است.

معین وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌افزاید که تاکنون بیش از ۵ هزار اثر تاریخی در کشور شناسایی شده است.

به گفتۀ او از این میان ۱۸۰۰ اثر ثبت‌شده و برای ۹۰۰ اثر دیگر نیز لوحه نصب شده است.

باوری می‌افزاید، به منظور گرامیداشت از میراث‌های فرهنگی کشور، برای اولین بار در ۸ ولایت کشور سیمینار، نمایشگاه، تئاتر و کنسرت موسیقی برگزار می‌شود.

مسؤولان وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گویند که کارِ تحقیق روی آثار تاریخی در ولایت‌های هرات، قندهار، غزنی، ننگرهار و پروان طی ۵۰ سال اخیر از سوی باستان‌شناسان انجام شده است و تحقیق روی آثار تاریخی ولایت کاپیسا نیز به تازگی آغاز شده است.

به گفتۀ آنان، روند دیجیتال‌سازی آرشیف ملی نیز آغاز شده است و به زودی تمام کتاب‌ها و آثار تاریخی در آرشیف ملی دیجیتال‌سازی خواهند
 شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید