روزنامه اصلاح

بزرگداشت از روز جهانی تئاتر در کابل

وزارت اطلاعات و فرهنگ از روز جهانی تئاتر طی مراسمی در کابل بزرگداشت نمود.
به گزارش آژانس باختر؛ در این مراسم نخست پیام محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان را محمد زرین انزور مشاور ریاست جمهوری در امورفرهنگی خواند.
دراین پیام، روز جهانی تئاتر به هنرمندان و تمام مردم کشور تبریک گفته شده است و خاطرنشان شده است که دورۀ امانی به خاطر رشد تئاتر تلاش هایی صورت گرفت و گام های ارزشمندی برداشته شد.
همچنان درپیام رییس جمهوری تذکر رفته است که جنگ و نا امنی مانع رشد فرهنگ و به خصوص هنر تئاتر در کشور شده است. در عین حال بی بی گل غنی بانوی اول کشور در یک پیام تصویری، روز جهانی تئاتر را برای هنرمندان و مردم کشور تبریک گفت و خاطرنشان کرد که هنر تئاتر از جملۀ هنرهای نمایشی است که از این طریق هنرمندان پیام های متفاوت به ویژه پیام صلح را به مردم جهان می رسانند.
در این مراسم، محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در رابطه به پیشینۀ هنر تئاتر درافغانستان معلومات داد . سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که به صورت رسمی تئاتر در زمان شاه امان الله خان بنیاد گذاشته شد و درآن دوره تحول بزرگی درعرصه های مختلف فرهنگی به میان آمد. به گفته وی، اگر آن دوره را با شرایط امروزی مقایسته کنیم، روشن می گردد که ما در بخش هنر تئاتر پیشرفتی نداشته ایم و این مایۀ نگرانی است. وی خاطرنشان کرد که پییشرفت در جامعه بستگی به پیشرفت فرهنگ و هنر دارد. محمد طاهر زهیر تاکید کرد که وزارت اطلاعات و فرهنگ در نظر دارد نشستی را پیرامون بررسی وضعیت تئاتر در کشور برگزار کند تا فرهنگیان و پیش‎کسوتان هنر افغانستان دیدگاه ها و نظریات شان را در راستای بهبود هنر تئاتر شریک سازند. همچنان دراین محفل سید منصور رحمانی رییس تئاتر ملی، در رابطه به پیشینه تاریخی این هنر در افغانستان و فعالیت های ریاست تئاتر ملی، معلومات داد. وی خاطرنشان کرد که هنر تئاتر به عنوان مکتب نمایشی و آموزشی از اصیل ترین و پایدار ترین هنرهای نمایشی درجهان به شمارمی رود و این هنر ریشه در زندگی اجتماعی انسان ها دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید