روزنامه اصلاح

بریجیت بیرلاین، صدراعظم اتریش شد

بریجیت بیرلاین، حقوقدان سرشناس اتریش به عنوان اولین صدراعظم زن این کشور انتخاب شده است.

او تا زمان برگزاری انتخابات پیش از موعد، هدایت دولت این کشور را به عهده خواهد داشت.

خانم بیرلاین جانشین سباستین کورتس می‌شود که پارلمان اتریش به او و کابینه‌اش بر سر رسوایی یک فلم ویدیویی رای عدم اطمینان داد.

این ویدیو توسط نشریه اشپیگل و روزنامه زوددویچه تسایتونگ منتشر شد. این ویدیو، هاینتس کریستیان اشتراخه، معاون سابق صدراعظم و رهبر حزب راست افراطی آزادی را با یوهان گودنوس یک نماینده دیگر حزب راست افراطی آزادی نشان می‌داد که با زنی در حال صحبت بودند که ادعا می‌کرد سرمایه‌گذار روسی است.

آقای اشتراخه پیشنهاد اعطای قراردادهای دولتی به این زن را می‌داد. او بر سر این رسوایی از مقامش کناره‌گیری کرد و کوتاه مدتی بعد دولت اتریش سقوط کرد.

قرار است انتخابات پیش از موعد سپتامبر امسال برگزار شود.

الکساندر فن در بلن، رئیس‌جمهوری اتریش خانم بیرلاین ۶۹ ساله را پس از توافق احزاب اتریش به عنوان صدراعظم جدید این کشور منصوب کرد.

خانم بیرلاین از سال ۲۰۰۳ معاون و رئیس دادگاه قانون اساسی اتریش بوده است.

تا زمان انتخابات جدید، دولت اتریش مرکب از تکنوکرات‌ها خواهد بود.

بریجیت بیرلاین کیست؟

خانم بیرلاین در سال ۱۹۴۹ در وین متولد شد و در ابتدا قصد داشت هنرمند شود اما در نهایت حقوق خواند.

او به توصیه مادرش در دانشگاه وین حقوق خواند و در سال ۱۹۷۱ فارغ التحصیل شد.

در ۲۷ سالگی دادستان شد و در سال ۱۹۹۰ به عنوان دادستان کل اتریش منصوب شد. او اولین زنی بوده که عهده‌دار چنین سمتی شده است.

از سال ۲۰۰۳ خانم بیرلاین معاون دادگاه قانون اساسی اتریش بوده و ریاست آن را از سال ۲۰۱۸ به عهده داشته است. دولت راستگرای آقای کورتس از ریاست او بر این دادگاه حمایت کرد.

از نظر سیاسی خانم بیرلاین گرایش راست دارد و دیدگاه‌های اجتماعی او محافظه‌کارانه است. او ارتباطات نزدیکی با حزب مردم آقای کورتس و حزب آزادی آقای اشتراخه دارد که رسانه‌های اتریش به آن اشاره کرده‌اند.

البته دیدگاه‌های او همواره با دیدگاه‌های رسمی این دو حزب همخوانی نداشته است. سال پیش وقتی قانون ممنوعیت پوشیدن حجاب در مدارس اتریش تصویب شد، خانم بیرلاین این قانون را “مشکل‌ساز” خواند.

خانم بیرلاین گفته است با تمامی مذاهب باید “به طور برابر” رفتار کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید