روزنامه اصلاح

برای کاهش و جلوگیری از خشونت علیه زنان، برنامه‌های کارا و موثری رویدست گرفته شود

همه سال از روز رفع خشونت علیه زنان در افغانستان، با تدویر کنفرانس‎ها، سیمینارها و گردهمایی ها، تجلیل و گرامی‎داشت صورت می‎گیرد. اما این پدیده‎ی شوم افزون بر این ‎که کاهش نیافته، بل افزایش هم کسب کرده است. 

وقتی مسأله خشونت مطرح می‎شود، بیشتر خشونت‎های فزیکی در نظر تداعی می‎گردند، در حالی‎که مشکل اصلی درین مورد، مسأله سنت‎ها، فرهنگ، رسم و رواج‎ها ناپسند و باورهای غلط سبب بروز انواع خشونت علیه زنان می شود. بسیاری از برنامه هایی که پیرامون منع خشونت برگزار می گردد، در مرکز کشور تدویر می یابند، در حالی که بیشتر خشونت ها علیه زنان در ولایات کشور اعمال می شود.  غور یکی از ولایاتی است که هرازگاهی خبرها و گزارش های خشونت علیه زنان در این ولایت سرخط خبرهای رسانه های کشور قرار می گیرد.

در این زمینه خواستم با آقای عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور صحبتی داشته باشم. آقای خطیبی در آغاز سخنانش گفت:

هر گونه عمل خشونت‎آمیز مبتنی بر خشونت علیه زنان که باعث بروز صدمات و آسیب‎های جسمی، روحی، روانی، رنج، اذیت، تهدید علیه زنان و منجر به محرومیت آن‎ها در اجتماع گردد، خشونت گفته می‎شود.

هم‎چنان خشونت‎های جنسی، جسمی و روانی در خانواده که زنان به خاطر ملحوظات سنتی آن‎را برملا نمی‎سازند وجود دارد . به همین دلیل بالاترین آمار خشونت علیه زنان نیز محسوب می‎شود، یعنی از سیلی زدن گرفته، تا سوء استفاده از کودکان دختر، خشونت میان زن و شوهر، استثمار و بهره‎کشی و… همه اعمالی از این قبیل خشونت است.

وی هم‎چنان افزود: به نظر من عامل عمده‎ای که در افزایش خشونت‎ها نقش دارد و همه روزه میزان این پدیده منفی بلند می‎رود، عدم تأمین امنیت، فساد روز افزون، ضعف حاکمیت قانون، نفوذ سلاح به دستان، فرهنگ معافیت مجرمین، و جرگه هایی که در مورد قضایای خانوادگی فیصله می کنند، در افزایش خشونت‎ها علیه زنان نقش بازی می‎نمایند.

آقای عبدالحی خطیبی، در زمینۀ بدل دادن، بد دادن، سنگ‎سارها و دیگر خشونت‎های که علیه زنان صورت می‎گیرد چنین نظر دارد: برای مبارزه با بی‎عدالتی و نا برابری‎های جنسیتی هیچ نیروی محرک‎تر، از خود کسانی‎که مورد بی‎عدالتی و تبعیض قرار گرفته ‎اند، وجود ندارد. زنان باید در مقابل این نا برابری‎‎ها سکوت خودرا بشکنند و برای مبارزه با تبعیض و بی‎عدالتی، مردان را نیز با خود همراه سازند، زیرا تأمین حقوق زنان به معنی مرد ستیزی و محرومیت آن‎ها از حقوق‎شان تلقی نمی شود و نیست و حقیقت امر اینست که بدون همراهی مردان تامین برابری جنسیتی اگر ناممکن نباشد، دشوار خواهد بود.

وی افزود: آموزش و تحصیل زنان یکی از مؤثرترین راهکار برای رفع تبعیض و نا برابری‎های جنسیتی است. زنان با آموزش و تحصیل، مهارت‎ها، استعدادها، شایستگی و قابلیت‎های خودرا افزایش می‎دهند و در نتیجه باعث می‎شود که در تمامی عرصه‎های زندگی با اعتماد به نفس و خود باوری حضور و مشارکت خودرا تثبیت نمایند.

هم‎چنان دولت مکلف است که در زمینه آموزش و تحصیل دختران و زنان توجه جدی نماید و برنامه‎های ویژۀ را درین خصوص طرح و تطبیق نماید.

وی افزود: این اقدامات برای آن‎که جامه عمل بپوشند مستلزم آن است تا میکانیزم‎ها و ساز و کارهای مشخص نیز ایجاد شود و این موارد زمانی هدفمند و مؤثر خواهد بود که پالیسی ملی جندر تهیه گردد و با اختصاص بودجه کافی به تصویب برسد.

پرسش: با وجود همه تلاش‎های وزارت امور زنان و دیگر نهادهای فعال مدنی در عرصه مبارزه با خشونت علیه زن، این‎که همه روزه میزان خشونت‎ها بالا می‎رود، ضعف در کجاست؟ در طرح پالیسی ها یا در اجراآت مراجع؟

پاسخ: خشونت علیه زن پدیدۀ است که هر چند ارگان‎های مانند:  وزارت امور زنان، کمیسیون مستقل حقوق‎بشر، جامعه‎ی مدنی و دها ارگان دیگر تلاش می‎کنند تا آن‎را کاهش دهند، اما نه تنها این پدیدۀ شوم کاهش نمی‎یابد، بل روز تا روز افزایش هم می‎یابد.

آمار و ارقام ارایه شده از سوی کمیسیون مستقل حقوق‎بشر نشان می‎دهد که در اواخر سال۱۳۹۸ این پدیده نسبت به سال‎های گذشته سیر صعودی دارد.

وی گفت: تا زمانی‎که سطح سواد بالا نرود، اصلاحات در اکثر عرصه‎های جامعه بوجود نیاید، قانون عملی نگردد و فرهنگ معافیت مجرمین و مرتکبین خشونت‎ها از میان برداشته نشود، کارهای عملی برای محو و کاهش خشونت انجام نگیرد، نمی‎توان به آینده‎ زیاد خوش‎بین بود و از سوی دیگر باید در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان، گام‌‎های جدی و مؤثر برداشته شود. 

در همین حال، میلاد اظهر آگاه مسایل اجتماعی، خشونت‎های خانوادگی‎ را ناشی از نشر و پخش سریال‎ها و فلم‎های مبتذل در تلویزیون‎های خصوصی عنوان کرده گفت: متأسفانه سیاست نشراتی افراط‎گرایانه رسانه‎ها در پخش برنامه‎ها مانند سریال‎ها و فلم‌‎های وارداتی کم‎تر سازگار با برداشت و فهم عمومی آن هم با حجم سنگین در جامعه افغانستان می‎تواند باشد، چنانی‎که واکنش گروه‎های مذهبی را آن‎گونه که تا اکنون شاهد بوده‎ایم در پی داشته و تا جایی برجا هم است، نشرات تلویزیون‎ها جنبه‎های مفید هم دارد، ولی اگر یک مقدار توجه به نشر برنامه‎ها صورت گیرد بهتر و مؤثرتر خواهد بود، زیرا هضم بسیاری از مسایل در حال حاضر از توان تعداد زیادی از جوانان ما بالا است.

آقای اظهر افزود: از مسؤولان امور تقاضا دارم تا به منظور کاهش خشونت علیه زنان با استفاده از امکاناتی که در دسترس دارند اقدامات مؤثر را اتخاذ کنند و با تطبیق قانون بالای آن شمار از کسانی که با زنان خشونت می‎ورزند، موارد خشونت با زنان را از میان بردارند و یا لااقل آن را کاهش بدهند.    سهیلا کبیر

ممکن است شما دوست داشته باشید