روزنامه اصلاح

برای نخستین بار یک زن رییس افغان فلم شد

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی اعلام کرده که برای اولین بار یک زن فلم‌ساز افغان به عنوان رییس اداره افغان فلم مقرر شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ نادر نادری رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی در پیام کوتاهی در صفحه تویتر خود نوشته است که شرکت افغان فلم برای نخستین بار صاحب رییس زن شد.

تاهنوز هیچ زنی به عنوان رییس افغان فلم کار نکرده است. آقای نادری نوشته است: “افغان‌فلم، قدیمی‌ترین شرکت دولتی فلم‌سازی در افغانستان از طریق یک روند شفاف صاحب نخستین رئیس زن شد. صحرا کریمی فلم‌ساز شناخته شده افغانستان از هفته پیشرو مسؤولیت این نهاد دولتی را به عهده می‌گیرد.”

صحرا کریمی بازیگر و فلم ساز مشهور کشور است. او از پوهنتونی در اسلواکی مدرک دوکترای کارگردانی فلم دارد. خانم کریمی تا هنوز چندین فلم ساخته است. افغان فلم اولین شرکت فلم سازی افغانستان است که در سال ۱۳۴۷ افتتاح شد. اولین آثار این شرکت با کیفیت‌تر از آثار کنونی این شرکت است و بیشتر مورد استقبال مردم افغانستان قرار گرفته است. اما فعالیت‌های سینمایی و فلم سازی این شرکت در سال‌های اخیر مورد انتقادهای زیادی قرار داشته و این انتقادها هنوز هم پا بر جاست.

بسیاری از آگاهان امور فلم سازی و حتا مخاطبان فلم‌های افغانی می‌گویند که به دلیل مدیریت نادرست و عدم استخدام کادرهای مسلکی، قدیمی ترین شرکت فلم سازی افغانستان در معرض نابودی قرار گرفته است.

شرکت افغان فلم، آثار فرهنگی و باارزش زیادی از ۹۰ سال فعالیت خود در افغانستان دارد که با وجود تحولات مختلف سیاسی و بیشتر از چهار دهه جنگ در کشور هنوز سالم باقی مانده‌اند.

سال گذشته آرشیف این شرکت به منظور دیجیتال سازی و حفظ و نگهداری سالم، به ارگ انتقال شد.  

ممکن است شما دوست داشته باشید