روزنامه اصلاح

با نزدیک شدن زمان برگزاری امنیت؛ پیش‌نیاز موفقیت انتخابات 

انتخابات پارلمانی، نگرانی‌های امنیتی نیز بالا گرفته است. از زمان آغاز کارزارهای انتخاباتی تا اکنون دفاتر و همایش‌های انتخاباتی چندین نامزد در ولایات مورد حمله قرار گرفته است. ولایات ننگرهار، هلمند و تخار در هفته‌های گذشته گواه خونین‌ترین حملات بر همایش‌های انتخاباتی بودند. بر اساس گزارش‌ها در نتیجه‌ی حملات تروریستی بر نامزدان و همایش‌های انتخاباتی آنان، تاکنون ۸نامزد همراه با ده‌ها تن از هواداران شان کشته شده و تعداد زیادی هم زخم برداشته اند. مسؤولیت حملات بر پیکارهای انتخاباتی نامزدان را تاهنوز گروهی به عهده نگرفته است، اما پیش از این گروه طالبان هشدار داده بود که پروسه‌ی انتخابات پارلمانی را مختل می‌کنند. ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی گروه طالبان می‌خواند، در صحبت با رسانه‌ها گفته که انتخابات یک پروسه‌ی امریکایی است و طالبان مانع برگزاری آن خواهد شد. انتخابات پارلمانی افغانستان از آغازهم با چالش‌ها و تهدیدهای جدی امنیتی مواجه بود. پروسه‌ی ثبت‌نام رأی‌دهندگان شاهد حملات خونین تروریستی بود. یکی از مراکز ثبت نام رأی‌دهندگان در نخستین روزهای آغاز این روند در منطقه‌ی دشت برچی در غرب کابل مورد حمله قرار گرفت که در نتیجه۳۱تن جان باخته و ۵۴تن دیگر زخم برداشتند. تهدیدهای امنیتی و حملات تروریستی به هدف مختل‌سازی پروسه‌ی انتخابات از زمان شروع پروسه‌ی ثبت نام آغاز شد و اکنون کارزارهای انتخاباتی نیز مورد حمله قرار می گیرند. اینک بزرگترین نگرانی، امنیت روز برگزاری انتخابات و مراکز رأی دهی است. باتوجه به تهدید طالبان مبنی بر مختل‌سازی روند انتخابات و وقوع حملات پی‌درپی بر نامزدان و همایش‌های انتخاباتی آنان، احتمال بروز وقایع دلخراش در روز انتخابات زیاد است. با این‌حال نهادی امنیتی و دفاعی کشور اطمینان داده اند که با استفاده از تمام امکانات امنیت انتخابات را تأمین می‌کنند. نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان قبل از آغاز پروسه‌ی ثبت‌نام رأی‌دهندگان با امضای تفاهمنامه‌ای با کمیسیون مستقل انتخابات تعهد سپردند که امنیت روندهای انتخاباتی را تأمین کرده و تهدیدهای امنیتی‌ای که متوجه انتخابات است را ازمیان می‌برند. به تازه‌گی وزارت امور داخله گفته است که حدود ۵۴هزار نیروی امنیتی و دفاعی مسؤولیت تأمین امنیت مراکز رأی‌دهی در سرتاسر کشور را به عهده گرفته اند و تلاش برای برطرف سازی تهدیدهای امنیتی جریان دارد. اما هدف قرار گرفتن کارزارهای انتخاباتی، نشان می‌دهد که خلاهایی در برنامه‌ی تأمین امنیت انتخابات وجود دارد و مخالفان با استفاده از آن به کارزارهای انتخاباتی نامزدان حمله می‌کنند. این امر سبب شده تا مردم در مورد امنیت مراکز رأی‌دهی در روز انتخابات نگرانی داشته باشند. نامزدان نیز تلاش کرده اند همایش‌های انتخاباتی شان را کمرنگ ساخته و به جای آن از طریق شبکه‌های تلویزیونی، رادیویی، رسانه‌های چاپی و شبکه‌های اجتماعی تبلیغات کرده و پیام شان را به مردم برسانند. ناامنی و عدم اطمینان مردم از امنیت انتخابات و مراکز رأی‌دهی چند چالش عمده را به بار می‌آورد که بدون شک هم برای حکومت، هم برای نامزدان انتخابات و هم برای مردم درد سر ساز است.

نخست اینکه ناامنی و نگرانی از احتمال وقوع حملات انتحاری و انفجاری در روز انتخابات سبب عدم حضور مردم در مراکز رأی دهی و پایین آمدن سطح اشتراک در انتخابات خواهد شد.

پارلمانی که در نتیجه‌ی یک چنین انتخاباتی روی کار می‌آید، از مشروعیت کمتری برخوردار خواهد بود و نمی‌تواند از کلیت جامعه‌ی افغانستان نمایندگی کند.

انتخاباتی که در شرایط نامساعد امنیتی و فضای رعب و هراس برگزار گردد، احتمال وقوع تقلبات و تخلفاتی که می‌تواند روی نتایج آرا تأثیر بگذارد، زیاد است. این امر سبب می‌شود تا نامزدان پس از برگزاری انتخابات با پیش کردن موضوع تقلب، نتایج آن را نپذیرند و در نتیجه ثبات نیم‌بند امنیتی و اقتصادی در کشور دچار مشکل شود و کشور به سوی هرج و مرج پیش برود.

در صورتی که امنیت انتخابات تأمین نشود، سطح اشتراک مردم در انتخابات پایین باشد و پس لرزه‌های انتخاباتی به بی‌ثباتی اوضاع دامن بزند، هدف طالبان و گروه‌های دیگری که می‌خواهند انتخابات پارلمانی را ناکام سازند محقق می‌شود. از اینرو نیاز است تلاش‌ها برای تأمین امنیت مراکز رأی‌دهی و در کل پروسه‌ی انتخابات بیشتر شود. حکومت و نهادهای امنیتی و دفاعی باید پیش از برگزاری انتخابات، اعتماد مردم را نسبت به امنیت این روند برگردانند. اعتماد مردم زمانی به امنیت انتخابات بیشتر خواهد شد که در قدم نخست امنیت کارزارهای انتخاباتی‌ای که چند روز به پایان آن مانده است تأمین شود و در قدم بعدی تدابیر امنیتی برای تأمین امنیت مراکز رأی‌دهی بیشتر شود. مخالفان مسلح به هدف بلند بردن جایگاه شان در سطح ملی و بین‌المللی و گرفتن امتیاز بیشتر در میز مذاکره در تلاش برهم زدن پروسه‌ی انتخابات اند. از اینرو کامیاب شدن انتخابات پارلمانی از لحاظ حیثیتی و پرستیژ برای حکومت افغانستان و نهادهای امنیتی حایز اهمیت است.

کامیاب شدن انتخابات پارلمانی در واقع قدرت و توانایی حکومت و نهادهای امنیتی را به نمایش می‌گذارد و جایگاه و پرستیژ آن را درسطح ملی و بین‌المللی بالا می‌برد. از سویی‌هم تأمین امنیت انتخابات پارلمانی و کامیاب شدن این پروسه، راه را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در بهار سال آینده برگزار شود، هموار می‌سازد. در صورتی که تلاش‌های مخالفان مسلح برای مختل‌سازی انتخابات پارلمانی کامیاب شود، بدون شک شرایط برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز سخت‌تر خواهد شد.

پاینده

ممکن است شما دوست داشته باشید