روزنامه اصلاح

با عادی شدن روند توریدکالاها، ثبات قیمت‌ها تامین شود

با آنکه مشکلات در تورید کالا از خارج کشور تا جایی مرفوع شده و ورود کالا از بندر های تجارتی تقریباً حالت عادی را به خود گرفته و روزانه صد ها کانتینیر امتعه‌ی تجارتی که قسمت اعظم آن مواد اولیه‌ی مصرفی مورد نیاز شهروندان به شمول مواد غذایی است، از این بندر ها وارد کشور شده و به بازار ها تزریق می شود، اما قیمت مواد اولیه همچنان بالا و برای خانواده های با توان مالی اندک، چالش برانگیز است.

ثبات بازار ها زمانی به هم خورد وبهای مواد اولیه ی مصرفی سر به آسمان کشید که در پی شیوع ویروس کرونا وبه هدف پیشگیری از انتشار بیشتر آن دولت بنا بر پیشنهاد سکتور صحت در شهر های بزرگ به شمول پایتخت برای مدتی قرنطین و مقررات آمد و شد اعلام کرد و همزمان با آن برخی کشور های همسایه مرز های خود با افغانستان را بر روی صادرات و واردات کالاهای تجارتی بستند. این از یک سو حالت روانی خاصی را در میان شهروندان به وجود آورد وآنان به این هراس افتادند که شاید قحطی در راه باشد و باعث گردید که خانواده های زیادی در شهر ها برای خرید مایحتاج خود به بازار ها هجوم آورند واین تقاضا برای مواد اولیه را بالا برد. واز سوی دیگر زمینه ای شد تا برخی از افراد سود جو به احتکار و ذخیره سازی مواد اولیه به نیت فروش آن در زمانی که بهای این مواد در بالاترین سطح خود برسد، بپردازند و حد اقل در همان زمان بهای این مواد را چندین برابر ارتقا دادند و بالا بردند.

گرچه دولت در آن زمان به مدیریت وضع بازار پرداخت و توانست جلو بدتر شدن اوضاع را از طریق نظارت به بازار و برخورد با احتکارگران ونیز توزیع کمک مواد غذایی به نیازمندان از طریق وکلای گذر در سطح محدود، بگیرد و از بالاتر رفتن بهای این مواد جلوگیری کند؛ اما ثبات بازار را نتوانست تامین کند و بهای مواد مصرفی را در سطح همیشه گی ثابت نگهدارد. به ویژه که همزمان با این ماه مبارک رمضان از راه رسید ومانند همه ساله شهروندان برای تهیه ی مایحتاج شان در ماه مبارک رمضان وخرید مواد اولیه ومصرفی مورد نیاز شان در جریان این ماه به بازار ها رو آوردند واین بار دیگر باعث شد تقاضا برای مواد بیشتر شود. ودر نتیجه سبب شد نوسان در بهای مواد اولیه ی مورد نیاز استهلاک کننده ها همچنان حفظ شود.

اما همانگونه که در آغاز یادآور شدیم زیاد طول نکشید که دروازه ی کشور های همسایه به روی واردات کالا باز شد و بازرگانان اجازه یافتند تا از طریق بنادر  تجارتی با کشور های همسایه به صادرات و واردات کالا اقدام کنند واین روند تقریبا به حالت عادی برگشت و در حال حاضر روزانه صدها کانتینیر اموال و امتعه از این بنادر وارد کشور شده و به مارکیت ها تزریق می گردد. با اینهم هنوز بازار ثبات مورد نیاز را پیدا نکرده وقیمت ها در نوسان وعلی الاکثر بلندتر از حد قابل انتظار است. چیزی که در این فصل قرنطین که فصل بیکاری هم می باشد وباعث آن شده که عایدات خانواده ها به صفر تقرب کند؛ بار سنگینی را بر دوش آنها تحمیل کند. خانواده های زیادی اند که توان تهیه ی مایحتاج شب و روز خود را ندارند.      بناً نیاز است تا اهل بازار، دکانداران و فروشنده گان از جاده ی انصاف بیرون نگردیده واجناس خود به خصوص مواد اولیه ی مصرفی مستهلکان را در بدل بهای مناسب عرضه کنند و از گرانفروشی بپرهیزند. به خصوص که آرام آرام ایام عید فرا می رسد وبار دیگر پای خانواده ها را به بازار می کشاند واین خانواده ها مجبورند برای تهیه ی نیازمندی های روز های عید خود از بازار خرید کنند. چون با توجه به شرحی که از روند واردات و صادرات ارایه شد و توضیح دادیم که در حال حاضر واردات کالا به کشور جریان عادی خود را باز‌ یافته است، دلیلی وجود ندارد که بهای امتعه ی مورد نیاز به خصوص مواد اولیه در نوسان بوده و همچنان بلند باشد.      چنانکه نیاز است تا نهاد های مسئول در دولت بر نظارت خود بر بازار وکنترول خلاف ورزی ها از قوانین به ویژه قانون حمایت از مستهلکان ادامه دهند و جلو خلاف ورزی ها و به خصوص احتکار وگرانفروشی را بگیرند. نیاز است تا به حمایت خود از بازاریان و ایجاد تسهیلات مورد ضرورت این بخش مانند تسهیل امور مربوط به طی مراحل گمرکی اموال و امتعه ی بازرگانان واز جمله تنزیل مالیات بر گمرکات در صورت امکان و…، ادامه دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید