روزنامه اصلاح

با اعمار کانال وزیرآباد مشکل آب‎‏روهای شهر کابل مرفوع  می گردد

در حال حاضر آب سطح شهر کابل توسط کانال‎‎های عمومی و آب‎روهای کنار جادۀ به بیرون از شهر منتقل می‎گردد.

با ریزش برف و باران سطح آب کانال‎ها و آب‎روها بلند آمده و به جاده‎ها سرازیر می‎شود، هم اکنون در ساحات کوته سنگی، دهمزهنگ، شمال کابل، چهار راهی لب‎جر، سرک ۵ تایمنی و سرک میدان هوایی بین‎‎المللی حامدکرزی بیشترین آب خیزی جوی‎ها صورت می‎گیرد. دلیل اصلی آب خیزی‎ها را ساحات غیر پلانی، کانالیزاسیون غیری معیاری، پوشیده نبودن جوی‎ها و انداختن زباله در جوی‎ها توسط مردم تشکیل می‎دهند. بلند آمدن آب در جاده‎ها به چالش جدی برای عابران و رانندگان مبدل گشته است.

مختار، راننده مسیر میدان هوایی- سرای شمالی گفت:”در روزهای که باران می‎بارد، من سواری را از راه خواجه بغرا به سرای شمالی می‎برم، به خاطری که در چهار راهی لب‎جر به اندازه یک متر آب ایستاد می‎باشد، امواج آب، موترها را با خود می‎برد.”

حسین‎داد باشنده چهارقلعه وزیرآباد نیز گفت:”اهالی شهرک‎آریا در روزهای بارانی آب چاه‎های فاضلاب‎شان را شب هنگام به جوی کنار سرک میدان‎هوایی تخلیه می‎کنند که از یکطرف سبب پر شدن سرک از آب می‎گردد و از طرف دیگر محیط اطراف آن را آلوده ساخته و بوی تعفن آن مشام هر رهگذر را آزار می‎دهد.”

با این حال عبدالهادی ژمن سخنگوی اداره ملی حفاظت از محیط‎زیست می گوید: آب‎های ملوث ناشی از ریزش برف و باران‎ که روزها در روی جاده‎ها باقی می‎ماند، آسیب جدی به محیط زیست، جاده‎ها و سلامت جامعه وارد می‎کند.

پایتخت‎نشینان به دلیل عدم آگاهی از فرهنگ شهر نشینی زباله‎ها را از قبیل ترکاری، پلاستیک، بوتل نوشابه‎ها در جاده‎ها، جوی‎ها، پیاده‎روها و پارک‎ها می‎اندازند که توسط آب باران بر روی جاده‎ها انتقال می‎یابند، زباله‎ها توسط موتر در سرک‎ها رسوب نموده و بعد از خشک شدن به شکل ذرات کوچک بر اثر عبور و مرور وسایط نقلیه به هوا بلند شده و به محیط اطراف پراکنده می‎گردد.

افرادی که این ذرات را تنفس کنند دستگاه تنفسی شان آسیب دیده و سبب امراض گوناگون از قبیل سکته مغزی و سکته عصبی می گردد. از طرف دیگر آب های رسوب شده سبب تخریب جاده ها نیز می گردد، میلیون ها دالر در اعمار یک سرک مصرف می شود که بر اثر کم توجهی مردم و مسوولین تخریب می گردد. در شاهراه های افغانستان به دلیل آب خیزی در روی شاهراه ها در نهایت سبب تخریب آن گردیده و رفت و آمد مسافرین را با مشکل مواجه می سازد.

جلیل سلطانی سخنگوی شاروالی کابل گفت: شهروندان کابل مسوولیت شهروندی شان را به صورت درست ادا نمی کنند، انواع زباله ها را در جوی ها می اندازند که مانع جریان آب شده و در نهایت سبب آب خیزی آب‌روها می گردد و پاک کاری و تنظیف آن انرژی و وخت بیشتر شاروالی را هدر می دهد.

به گفته وی، شاروالی کابل بارها مشکل آب خیزی جوی ها را به مردم  اطلاع داده  که تمام جوی های متصل به کانال وزیر آباد قطع می باشد، زیرا کار بالای کانال جریان دارد.

کانال های کوته سنگی و دهمزنگ بعد از تنظیف آب های سطحی نواحی سوم و پنجم کابل را به صورت عادل انتقال می دهد اخیرا، در نواحی چهارراهی لب جر، سرک ۵ تایمنی سرگ میدان هوایی بین المللی حامدکرزی و هواشناسی آب خیزی صورت گرفته بود که توسط واترپمپ های سیار و تانکرهای ریاست تنظیف شاروالی  تخلیه گردید.

آقای سلطانی د ر ادامه افزود: گزارش ها در مورد این که شهرک نشینان فاضلاب چاه ها را به جاده ها تخلیه می کنند که عاملین آن شناسایی گردید و مورد پیگرد قرار گرفت. این حادثه دو سال قبل در ساحه شهر نو کابل رخ داده بود اما از دو سال بدینسو گزارش های در این مورد به مانرسیده، در صورتی که این کار صورت بگیرد ما وارد عمل شده و در زمینه اجراات قانونی می کنیم.

در پایان وی تأکید کرد که کار اعمال کانال وزیر آباد به طول ۷ کیلومتر که از پروان سوم الی شمال میدان هوایی ادامه می یابد، ۷۰ فیصد پیش رفته است و با افتتاح آن در سال آینده هجری خورشیدی مشکل آب روهای شهر کابل حل می گردد و بر روی تمام جوی های کنار جاده سرپوش گذاشته می شود تا راننده گان از آب جوی ها در شستن موترهای شان استفاده نکنند و هم از راه بندان جلوگیری گردد.

محمد البرادعی

ممکن است شما دوست داشته باشید