روزنامه اصلاح

ایالت می‌سی‌سی‌پی خواهان لغو حق سقط جنین در آمریکا شد

محکمه کل ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا از دیوان عالی امریکا خواست حق قانونی سقط جنین را لغو کند و قانونی را حفظ کند که به موحب آن سقط جنین پس از ۱۵ هفته بارداری ممنوع می‌شود.
هم اکنون طبق حکم سال ۱۹۷۳ دیوان عالی در پرونده تاریخی “رو علیه وید” سقط جنین در سراسر ایالات متحده آزاد است. طبق این حکم، تنها در زمانی سقط جنین ممنوع است که جنین بتواند در خارج از رحم زنده بماند که معمولا بعد از هفته ۲۸ بارداری است.
قاضی می‌سی‌سی‌پی رای تاریخی سال ۱۹۷۳ را ” به شدت اشتباه” خوانده است.
آزادی سقط جنین از مسایل سیاسی و عقیدتی در امریکاست و محافظه کاران سال‌هاست تلاش دارند رای سال ۱۹۷۳ مبنی بر قانونی بودن سقط جنین را لغو کنند.
دیوان عالی امریکا ۹ قاضی مادام العمر دارد و هم اکنون تحت نفوذ قضاتی با گرایش محافظه‌کارانه است. شماری از ایالات امریکا که توسط جمهوریخواهان اداره می‌شوند، سقط جنین را ممنوع کرده یا محدودیت‌های سنگینی برای آن وضع کرده‌اند. آنها امیدوارند با کشاندن مجدد موضوع به دادگاه‌های بالاتر و در نهایت دیوان عالی، زمینه لغو قانونی بودن سقط جنین در آمریکا را فراهم کنند.
دادگاه‌هایی که تا کنون به محدودیت‌های ایالت می‌سی‌سی‌پی و سایر ایالات در مورد سقط جنین پرداخته‌اند، آن را رد کرده و مانع اجرای آن شده‌اند. آنها می‌گویند مصوباتی از این دست در مغایرت با حکم دیوان عالی است.

ممکن است شما دوست داشته باشید