روزنامه اصلاح

اولین نشست ولسی‌جرگه پس از افتتاح دور هفدهم؛ انتخابات هیئت اداری برگزار نشد

نمایندگان در اولین نشست ولسی جرگه پس از افتتاح دور هفدهم تقنینی شورای ملی، انتخابات هیئت اداری را برگزار نکردند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ برخی نمایندگان در نشست روز شنبه ۱۴ ثور، تاکید داشتند که انتخابات هیئت اداری این مجلس برگزار شود؛ اما برخی دیگر نمایندگان برگزاری انتخابات هیئت اداری بدون حضور نمایندگان کابل را ضیاع حق رای آنان عنوان کردند.

نشست دیروز مجلس توسط هیئت اداری موقت این مجلس برگزار شده بود. بر بنیاد اصول وظایف داخلی ولسی جرگه، هیئت اداری موقت تنها صلاحیت برگزاری نشست عمومی به منظور انتخابات هیئت اداری را دارد.

کمال ناصر اصولی یکی از نمایندگان موافق برگزاری انتخابات هیئت اداری بدون حضور نمایندگان کابل نیز بر همین مساله اشاره کرد و گفت که هیئت اداری موقت تنها صلاحیت برگزاری انتخابات هیئت اداری را دارد، در غیر آن، ادامه جلسات مجلس خلاف قانون اساسی است.

اما نیلوفر ابراهیمی یکی از مخالفان برگزاری انتخابات هیئت اداری بدون حضور نمایندگان کابل، با اشاره به ماده ۳۳ قانون اساسی گفت که هر عضو مجلس انتخاب شدن و انتخاب کردن را دارد و در صورتیکه انتخابات هیئت اداری بدون حضور نمایندگان کابل برگزار شود، در واقع حق انتخاب آنان گرفته می‌شود و این امر خلاف قانون اساسی است.

عطا محمد دهقان‌پور رییس موقت ولسی جرگه گفت که در انتخابات هیئت اداری باید صلاح کشور نیز در نظر گرفته شود و با تاکید بر منافع شخصی چنین کاری میسر نیست.

از سوی دیگر، نمایندگان مخالف برگزاری انتخابات هیئت اداری تاکید داشتند که به کمیسیون انتخابات فرصت داده شود، تا در مدت یک هفته نتایج نهایی انتخابات کابل را اعلام کند، تا مشکلات در برگزاری انتخابات هیئت اداری رفع گردد.

گفتنی است که کمیسیون انتخابات تاهنوز موفق به اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل نشده است.

اختلاف دیدگاه میان نمایندگان مخالف و موافق برگزاری انتخابات هیئت اداری، نشست روز شنبه مجلس را بدون نتیجه گذاشت و نمایندگان هیچ تصمیمی مبنی بر چگونگی ادامه کار مجلس گرفته نتوانستند.

این وضعیت، نگرانی برخی نمایندگان مبنی بر ادامه عدم موثریت پارلمان دوره هفدهم از همین ابتدای کار را نیز برانگیخته است.

مهدی راسخ نماینده مردم میدان وردک در مجلس گفت که ادامه بی‌نظمی‌ها و مشکلات (عدم معرفی نمایندگان کابل) در مجلس، جایگاه و اعتبار خانه ملت را از همین اکنون زیر پرسش برده است؛ در حالی که دور جدید مجلس باید اعتبار از دست رفته مجلس را باید دوباره احیا کند.

دور هفدهم شورای ملی پس از نزدیک به دوماه تاخیر و بدون اعلام نتایج انتخابات پارلمانی کابل، به تاریخ ۶ ثور از سوی رییس جمهور غنی افتتاح شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید