روزنامه اصلاح

انکشافات جدید در روند صلح؛ مذاکرات بین الافغانی در شهر دوحه‌ی قطر برگزار می‌شود

روز های اخیر گواه یک سلسله فعل و انفعالات در پیوند به روند جاری صلح افغانستان در داخل و بیرون از این کشور و از جمله در سطح منطقه بوده ایم. در داخل کشور پس از آنکه دولت افغانستان از تکمیل شدن نقشه ی راه صلح و تعیین هیئت گفتگو کننده ی دولت در گفتگوی بین الافغانی خبر داده بود و پس از توافق سیاسی میان محمد اشرف غنی، رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله، بیش از یک هفته است که شورای عالی مصالحه کار خود را آغاز و اکنون سرگرم تهیه ی فهرست و تعیین اعضای این شورا و ساخت استراتیژی، پالیسی ها و طرز العمل های برای کار های که قرار است این شورا در آینده انجام دهد می باشد و آنگونه که گفته شده تا پایان این هفته فهرست اعضای شورای عالی مصالحه تکمیل و اعلام خواهد شد. داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه پیش از این گفته است که تمام آماده گی ها برای آغاز گفتگو های بین الافغانی گرفته شده وهیئت گفتگو کننده ی دولت از همین اکنون آماده است که در گفتگو های بین الافغانی اشتراک و با هیئت جانب مقابل گفتگو کند.

دولت افغانستان به خاطر آغاز یافتن هر چه زودتر گفتگو های بین الافغانی نزدیک به سه هزار زندانی گروه طالبان را از بند رها کرده است. قرار است این میزان تا زمان آغاز مذاکرات به سه هزار تن بالغ شود. در عین زمان گروه طالبان نیز نزدیک به پنجصد تن از زندانیان دولتی که در اختیار خود داشته را رها کرده است. گر چه گفته همه ی این زندانیان از زمره ی نیرو های ملی امنیتی و دفاعی افغانستان نه بوده و تعدادی از آنان را افراد ملکی تشکیل می دهد که از سوی افراد گروه طالبان به بند کشیده شده بوده و یا از مسیر راه های عمومی اختطاف و به اسارت گرفته شده بوده اند. رهایی زندانیان دو طرف بخشی از مفاد توافقنامه ی صلح ایالات متحده ی امریکا و گروه طالبان که در بیست و نهم ماه فبروری سال روان میلادی در شهر دوحه ی قطر به امضا رسید و نیز اعلامیه ی مشترک افغانستان، ایالات متحده و سازمان ناتو که همزمان با آن در شهر کابل منتشر گردید، می باشد. هدف از این کار اعتماد سازی میان طرفین گفته شده بوده است وتسهیل در هر چه زودتر برگزار شدن گفتگو های میان افغان ها. اینک انتظار این است که با رهایی این تعداد زندانیان هر چه زودتر که ممکن باشد گفتگو های میان افغان ها آغاز یابد.

همزمان با این ها زلمی خلیلزاد، نماینده ی ویژه ی وزارت امور خارجه ی ایالات متحده ی امریکا برای صلح افغانستان که دور تازه ای از سفرهای خود به کشور های منطقه را آغاز کرده است در حال حاضر در منطقه به سر می برد. او که دو روز پیش به دوحه سفر کرده بود با عبدالغنی برادر  رییس دفتر سیاسی گروه طالبان  دیدار داشته است.  قرار است وی به کابل و اسلام آباد نیز سفر کند و گفته شده تسهیل در عملی شدن توافقنامه ی صلح ایالات متحده ی امریکا و گروه طالبان و اعلامیه ی کابل، اجندای اصلی این دور از سفر او به منطقه را تشکیل میدهد. او تلاش خواهد کرد که که با جوانب مختلف صحبت کند تا زمینه ی عملی و تطبیق بهتر این دو سند آماده شود. همزمان با آن گفته شده که او می کوشد که گفتگوی میان افغان ها به عنوان مرحله ای با اهمیت در روند مصالحه ی افغانستان هر چه رود تر که ممکن باشد آغاز شود.

با این وصف دیده می شود که احتمال آغاز گفتگو های میان افغان ها بیش از هر زمانی مطرح است. برخی منابع از احتمال برگزاری اولین نشست از سلسله نشست های مربوط به روند گفتگو های میان افغان ها در جریان ماه جاری میلادی خبر داده است. هرچند این منابع، زمان دقیق آغاز مذاکرات میان افغان ها را نگفته است؛ و اما گفته است که این مذاکرات در مرحله ی ابتدایی و به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از طریق ویدیو کنفرانس برگزار خواهد شد. گزارش یاد شده پس از آن منتشر شده که زلمی خلیلزاد نماینده ی ویژه ی وزارت امور خارجه ی ایالات متحده ی امریکا برای صلح افغانستان، پس از دیدار با جنرال قمر باجوه لوی درستیز اردوی پاکستان و دیدار از کابل، بار دیگر به قطر رفته است و گفتگوهایش با هیات طالبان ادامه دارد. خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع گفته‌ که خلیلزاد هم اکنون در قطر است و روی تعیین تاریخ برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی با هیات طالبان گفتگو می‌کند. در عین زمان سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر نیز درتویترش تایید کرده که آقای خلیلزاد دوباره به دوحه رسیده و با هیئت این گروه دیدار کرده است.

برخی رسانه های داخل کشور به نقل از روزنامه ی بریتانیایی دیلی میل گزارش داده اند که سران طالبان روی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و آجندای این مذاکرات با هم مشوره کرده ‎اند. چی ی که به باور روزنامه یک گام مهم در روند صلح افغانستان است. روزنامه به نقل از طالبان نوشته که شورای رهبری طالبان در مورد آغاز مذاکرات بین‌ الافغانی پیشنهادات اعضای این شورا را درخواست کرده است. و بر بنیاد گزارش این روزنامه برخی منابع مربوط به گروه طالبان بدون ذکر نام گفته که ملا هبه الله آخند زاده، رهبر این گروه با شروع مذاکرات این گروه با حکومت افغانستان موافقت کرده است

به تازه گی گزارش هایی به نشر رسیده که محل مذاکرات بین الافغانی مشخص شده است. بر اساس این گزارش ها محل برگزاری اولین نشست از سلسله نشست های مربوط به روند مذاکرات بین الافغانی شهر دوحه ی کشور شاهی قطر می باشد و قرار است به زودی گفتگو های میان افغان ها در این شهر برگزار شود. در حالی که پیش از این گفته شده بود نشست های مربوط به روند مذاکرات بین الافغانی یکی از دو کشور آلمان و یا ناروی خواهد بود. هر دو کشور  پیش از این اعلام آماده گی کرده بود که این سلسله نشست ها را میزبانی خواهند کرد. آلمان کشوری است که میزبانی نشست بن در ۲۰۰۱ میلادی را در کارنامه ی خود دارد که به تاسیس نظام جدید جمهوری اسلامی افغانستان پس از یک دوره جنگ های طولانی منجر گردید که در بیست سال گذشته اداره ی امور کشور را بر بنیاد الگوی مردمسالاری بر عهده داشته است. دولت و نظام مردمسالار فعلی در افغانستان برایند نشست بن در سال ۲۰۰۱ میلادی است که مرحله ی تازه و سرنوشت سازی در روند تاریخ کشور به حساب می آید.

در عین حال داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه که در همایش بین‌ المللی در مورد کمک‌ های جامعه ی جهانی برای تأمین صلح در افغانستان که از سوی انجمن قلب آسیا، بنیاد کنراد آلمان و مرکز همکاری‌ های بین‌ المللی دانشگاه نیویارک به اشتراک دانشمندان، تحلیلگران،‌ سفرای پیشین و کارشناسان امور افغانستان برگزار شده بود سخن می گفت یاد آور گردید که حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آماده است. وی گفت که : ” در داخل افغانستان ما شاهد اجماع جریان‌ های سیاسی مختلف و حکومت برای دست‌ یافتن به صلح دایمی هستیم. در سطح بین‌ المللی و منطقه‌ ی نیز شاهد تغییرات عمده و حرکت به سوی صلح می‌باشیم.”

این همه به معنای این است که روند جاری صلح دارد یک گام به جلو بر می دارد. و انکشافاتی که از آن ها سخن گفتیم نشان دهنده ی تحولات امیدوار کننده ی در ارتباط به روند صلح در کشور می باشد. و اما در عین زمان نه میتوان گفت که راه به سوی صلح از هر جهت هموار گردیده است. بلکه نشانه های زیاد دیگری است که دشوار گذار بودن این راه و همچنان مشکلات موجود بر سر راه حرکت به سوی صلح را نشان میدهد. همان مشکلاتی که بار ها حرکت به سوی صلح را در مهمترین معبر ها سد کرده ومانع شده است. چیز های پیش بینی نا شده ی که یک شبه همه چیز را به نقطه ی صفر برگردانده است. نا مشخص وقطعی نه بودن اراده ی گروه طالبان بر پایان معضلات و جنجال ها از طریق گفتگو و مداخله ی خارجی ها در روند صلح در گذشته از جمله ی این موانع بوده است.

در حال حاضر گروه طالبان در عین اینکه برای آغاز گفتگو های بین الافغانی اظهار آماده گی کرده است و اما خشونت ها را انگونه که در توافقنامه ی صلح این گروه با ایالات متحده تذکر رفته نه تنها کاهش نداده بلکه پس از آرامش نسبی روز های پس از ایام عید سعید فطر بار دیگر خشونت ها را از سر گرفته و در روز های اخیر در برخی ولایات شدید ترین موارد خشونت را به نمایش گذاشتند که به شمول غیر نظامیان به شهادت و جراحت هم میهنان ما انجامید. چیزی بر نیت واقعی این گروه پرده می اندازد و ابهام موجود در اهداف اصلی این گروه را بیشتر می سازد.

چنانکه هنوز مشخص نیست که ان دولت هایی که در حال حاضر از این گروه حمایت می کند و متاسفانه منافع خود را نه در دوستی ملت های مان و روابط و تعامل دولت با دولت نه بلکه در مراودات با گروه های خارج از محدوده ی نظم دولتی پی بینند و تعریف می کنند؛ آیا به روند جاری صلح در کشور ما همکار صادق خواهند ماند وصادقانه همکاری خواهند کرد و یا اینکه مانند گذشته دو وجهی بازی خواهند کرد و صادقانه در راستای به نتیجه ی مطلوب منتهی شدن روند صلح کشور ما همکاری نخواهند کرد.

عنابی

ممکن است شما دوست داشته باشید