روزنامه اصلاح

انتخابات ششم میزان؛ تمثیل دموکراسی با وجود تهدیدهای امنیتی

صبح روز گذشته روند رای‌دهی در کابل و ۳۳ ولایت افغانستان به شکل عادی آغاز شده و مردم برای انتخاب رییس جمهور آینده به پای صندوق‌های رای رفتند.
در انتخابات روز گذشته، روند رای دهی از ساعت ۷ صبح در مراکز رای دهی در سراسر کشور آغاز شد. قرار بود روند رای دهی تا ساعت سه بعد از ظهر پایان یابد، اما کمیسیون مستقل انتخابات آنرا تا ساعت پنج بعد از ظهر تمدید کرد. در کابل بسیاری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از جمله محمد اشرف غنی، داکتر عبدالله عبدالله همراه با اعضای تیم‌های انتخاباتی شان و سایر مردم افغانستان به پای صندوق‌های رای رفتند.
یکی از برازندگی های انتخابات ششم میزان این بود که امنیت بخش بزرگی از مراکز رای دهی تامین شده بود. چالش امنیتی در کابل و سایر ولایت‌های کشور در جریان انتخابات رخ نداده و این روند به صورت عادی به پیش رفت.
با این وجود، برخی‌های چالش‌های اندک از جمله تاخیر چند دقیقه‌ای در بازگشایی مراکز رای دهی، لیست بدیل رای دهندگان در مراکز رای دهی به ویژه در برخی نقاط غرب کابل و عدم کارکرد درست دستگاه‌های بایمتریک و عدم آشنایی کارمندان با دستگاه‌ها در برخی موارد، وجود داشته است.
در زون غرب، از جمله ولایت های هرات، بادغیس، فراه و نیمروز بر اساس گزارش های رسیده، برخی مراکز رای دهی با تاخیر چند دقیقه‌ای باز شده است. در اوایل روز اشتراک رای دهندگان به ویژه در سایت‌های زنانه اندک گزارش شده است.
در جنوب کشور نیز از جمله در ولایت‌های زابل، قندهار، ارزگان، هلمند هم مراکز رای دهی از اوایل صبح بازگشایی شده و زمینه برای شرکت گسترده رای دهندگان فراهم شده بود. از این ولایت‌ها نیز تا هنوز کدام تهدید امنیتی گزارش نشده است.
همچنین، در ولایت‌های غزنی، پکتیا، پکتیکا و خوست روند انتخابات به خوبی به پیش رفته و برخی تهدیدهای اندک گزارش شده است.
در غزنی طالبان با پرتاب چند راکت بر مرکز این ولایت روند انتخابات را اخلال کرده‌اند؛ اما گفته می‌شود که این اعمال طالبان روند رای دهی را مختل نکرده است. در ولسوالی زرمت پکتیا نیز تهدید اندکی از سوی طالبان ایجاد شده اما گفته می شود مراکز رای دهی باز شده است.
اشتراک رای دهندگان در ولایت دایکندی و بامیان هم گسترده بوده است؛ اما طاهر زهیر والی بامیان گفت که مواد حساس انتخاباتی تا ساعت ۹ صبح به یک مرکز رای دهی در این ولایتی به دلیل دوری راه انتقال نشده و این مرکز مسدود است.
روند رای دهی در ننگرهار، کنر، لغمان و نورستان نیز آغاز شده و کدام تهدید و یا تخلف انتخاباتی از این ولایت‌ها گزارش نشده است.
روند رای دهی در ولایت‌های شمالی کشور نیز عادی گزارش شده؛ اما در برخی موارد گفته شده که دستگاه‌های بایمتریک کار نمی‌کنند و نیز در برخی موارد کارمندان آشنایی کامل با این دستگاه‌ها ندارند.
با وجود تهدید طالبان، انتخابات ریاست جمهوری صبح دیروز با بازگشایی حدود ۵ هزار مرکز رای دهی در سراسر کشور آغاز شده و تاهنوز کدام گزارش جدی امنیتی وجود ندارد.
نهادهای امنیتی اعلام کردند که برای تامین امنیت انتخابات تدابیر ویژه را روی دست گرفته و مردم می‌توانند با خیال راحت به مراکز رای دهی حاضر شده و رای خود را استعمال کنند.
در همین حال، محمد حق‌پرست معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید که روند رای دهی در حدود ۵ هزار مرکز رای دهی در سراسر کشور آغاز شده و این روند تا هنوز با هیچ مشکلی مواجه نشده است.
آقای حق پرست افزود که کمیسیون انتخابات بر شفافیت انتخابات تاکید دارد و برخی مشکلاتی که در قسمت دستگاه‌های بایمتریک و چگونگی استفاده از آن در برخی مراکز وجود دارد نیز بزودی برطرف خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید