روزنامه اصلاح

انتخابات ریاست جمهوری و ضرورت استفاده از تجارب انتخابات گذشته

برگزاری انتخابات شورأی ملی در اوج ناامنی و مشکلات متعددی دیگر، یک موفقیت بزرگ برأی دولت و مردم افغانستان بود. بدون شک این پروسه ملی با وجود برخی از کاستی ها و ضعف ها، دارأی امتیازات و ویژگی های زیادی نیز می باشد که بررسی و شناسایی دقیق آن، در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کمک می کند. اکنون با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، بررسی آسیب ها، ویژگی ها، نقاط قوت و ضعف انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷، یکی از مسایلی مهم و ضروری تحقیقی به شمار می رود. در این مقاله مهمترین ویژگی ها و کاستی های انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ به بررسی گرفته می شود. هدف از این نوشتار، جلوگیری از کاستی ها و ضعف ها و پرورش ویژگی ها و نقاط قوت انتخابات گذشته در انتخابات های آینده است.

  ویژگی ها؛

   انجام کارهای ثبت نام کاندیدان و رأی دهندگان مطابق جدول تعیین شده، برگزاری دقیق روز انتخابات و اعلام به موقع نتایج ابتدایی آن در برخی از ولایت ها، تأمین امنیت مراکز رأیدهی با توجه به تهدیدات بلند امنیتی، استفاده موثر از تکنالوژی و انترنت در پروسه انتخابات، استقبال گرم   نخبگان، تحصیل کردگان، رأی دهندگان و مردم کشور از برگزاری انتخابات، اعلام نتایجی ابتدایی مطابق با انتظارات اکثریت افراد جامعه و اراده جدی کمیسیون مستقل انتخابات در شنیدن شکایت های مردم و حذف اسم تعدادی از نامزدان از لیست نهایی، از مهمترین ویژگی ها و نقاط قوت برگزاری انتخابات پارلمانی امسال به شمار می رود. این موفقیت ها و ویژگی ها، امیدواری هارا نسبت به آینده دموکراسی و مردم سالاری در کشور افزایش می دهد.

 کاستی ها و ضعف ها؛

۱-مشکلات امنیتی و پوششی:  انتخابات پارلمانی امسال بخاطر ناامنی ها و تهدیدهای دشمنان در برخی نقاط کشور از جمله غزنی برگزار نشد و تعدادی از هموطنان ما که واجد شرأیط رأی دهی و کاندیداتوری بودند، از انتخابات محروم شدند. اگر چه با تلاش های حکومت در اکثر نقاط ناامن و خطرناک انتخابات برگزار شد اما در برخی از نقاط که سطح تهدیدات امنیتی بسیار بالا بود، بخاطر حفظ جان مردم و کارمندان کمیسیون، انتخابات به موقع برگزار نشد.

۲-مشکلات تخنیکی و مدیریتی: امسال در روز اول برگزاری انتخابات مردم از برخی مشکلات تخنیکی و مدیریتی شکایت داشتند. خراب شدن دستگاه های بایومتریک، دیر رسیدن ورق های رأی دهی، با تاخیر باز شدن برخی از سایت ها در روز رأی دهی، دیر پیدا شدن نام های  رأی دهنگان در لیست ها، جابجایی مواد انتخاباتی از یک ولایت به ولایت دیگر، با تاخیر اعلام شدن نتایج انتخابات تعدادی از ولایت ها از جمله کابل و … نمونه های از مشکلات تخنیکی و مدیریتی در انتخابات گذشته بود.

۳-رقابت های منفی:  همزمان با اوج گرفتن کمپاین ها و تبلیغات انتخاباتی، رقابت های منفی و بدفرهنگی انتخاباتی نیز در بین کاندیداها شروع می شود. تعدادی از کاندیدان و طرفداران شان بخاطر بدنام ساختن رقیب انتخاباتی خود، به ترورهای شخصیتی، توطئه و تهمت زنی پرداختند. متأسفانه یکی از ابزار این نفرت پراکنی ها، شبکه های مجازی و قصه های بین مردمی بود. بدفرهنگی انتخاباتی و رقابت های منفی، از مشکلات اساسی از سوی کاندیدان و طرفداران شان در انتخابات ها در افغانستان است.

۴-خرید و فروش رأی ها: ضعف دیگر پروسه انتخابات در کشور ما، خرید و فروش آرأی مردم از سوی بعضی از کاندیداها و طرفداران شان است. تعدادی از کاندیدان پولدار ویا طرفداران شان، با خرید رأی ها و کاپی های استیکر رأی دهندگان، آنان را وادار می کردند که به چه کسی رأی دهند و به چه کسی رأی ندهند. این مسأله به شدت در بدفرهنگی انتخاباتی در آینده نقش دارد و باعث می شود که مردم بخاطر پول رأی دهند نه شایستگی و توانایی کاندیداها. در این صورت نخبگان و تحصیل کردگان کشور که بیشتر از نظر مالی ضعیف اند، از پیروزی در انتخابات ها محروم می شوند و افرادی که شایستگی نمایندگی از مردم را ندارند اما پول دارند، بجای آنان پیروز می شوند.

    در مجموع سوء استفاده از قدرت و امکانات دولتی در انتخابات، اخذ ویا پرداخت رشوه و پول، خرید و فروش آرا، تهدید، زورگویی و اجبار، تغییر دادن فرم ها و نتایج انتخابات از دیگر چالش ها و تهدیدهایی است که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه را در کشور ما تهدید می کند. مطابق فقره یک ماده ۹۹ قانون انتخابات کشور، همه این موارد جرم بوده و برأی عاملان آن مجازات تعیین شده است.

نتیجه گیری؛

  برگزاری انتخابات پارلمانی دارأی نقاط ضعف و قوت زیادی می باشد که بررسی دقیق آن در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کمک می کند. مسوولان و برگزار کنندگان با توجه به برخی از مشکلات تخنیکی و مدیریتی که در انتخابات پارلمانی به وجود آمده بود، باید در انتخابات ریاست جمهوری آن را برطرف سازند.

   کاندیدان و طرفداران شان نیز با توجه به برخی از مشکلاتی که در کمپاین ها و تبلیغات انتخابات قبلی به وجود آمده بود، باید در انتخابات پیش رو از آن جلوگیری نمایند.  تخطی از قوانین انتخاباتی، رقابت های منفی، ترورهای شخصیتی و کاندیداتوری بر اساس انگیزه های رقابتی منفی، از مهمترین کاستی های انتخابات گذشته بود.

 همچنان طرح های موفق امنیتی در تأمین امنیت پروسه انتخابات،  استفاده های موثر از تکنالوژی و انترنت در تبیین و تشریح اهداف و برنامه های کاندیدان، افزایش شناخت مردم از کاندیداها و تصمیم گیری موثر در انتخاب آنان توسط انترنت، تشویق و ترغیب مردم برأی ثبت نام در پروسه رأی دهی و حضور گسترده در پای صندوق های رأی، از نقاط قوت و ویژگی های انتخابات پارلمانی بود که باید در آینده بیشتر تقویت شود.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید