روزنامه اصلاح

انتخابات برازیل با پیشتازی نامزد راست افراطی به دور دوم کشیده شد

ژایر بالسونارو، نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری برازیل۴۷ درصد آرا را کسب کرده است. رقیب اصلی او فرناندو حداد، نامزد حزب کارگر، ۲۸ درصد آرا را به دست آورده است.

این دو حالا باید در دور دوم انتخابات در روز ۲۸ اکتوبر امسال شرکت بکنند زیرا به حد نصاب ۵۰ درصد نرسیده اند.

در این انتخابات همچنین همه اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا برگزیده می شوند.

ژایر بالسونارو روز یکشنبه (هفت اکتوبر) ابراز امیدواری کرده بود که در دور اول پیروز شود. او گفت: “اگر خدا بخواهد، ما امروز کار را تمام خواهیم کرد.”

این افسر سابق ارتش – که به دونالد ترامپ برازیل شهرت یافته است – وعده داده که میزان بالای جرم و جنایت را کاهش بدهد.

روز یکشنبه بیرون بسیاری از مراکز رای گیری صف های طولانی مردم گزارش شد. حدود ۱۵۰ میلیون شهروند برای رای دادن واجد شرایط هستند. در هفته‌های اخیر، آقای بالسونارو و طرفدارانش علیه حزب کارگر و رئیس‌جمهوری سابق لولا داسیلوا (که به ۱۲ سال زندان به جرم فساد مالی محکوم شد) حملات شدیدی به راه انداختند.

او حزب کارگر را “بزرگ‌ترین دار‌و‌دستهٔ خلاف‌کار و مجرم” در تاریخ برازیل می‌نامد که “در آستانهٔ نابودی” قرار دارد. سیاستمداری جنجالی؛

دلسردی از سیاست‌های مرسوم و واکنش در برابر چهارده سال حکمرانی چپ‌ها، باعث محبوبیت نامزد راست‌گرای افراطی، ژایر بالسونارو و پیشتازی او در انتخابات ریاست‌جمهوری برازیل شده است.

آقای بالسونارو، افسر سابق ارتش مدام در حسرت دوران حکومت نظامیان در این کشور است و ارتباط نزدیکی با کلیسا‌های انجیلی دارد. او با وعده “نظم و قانون”، در کشوری که هنوز با رکود اقتصادی و سرخوردگی‌های ناشی از فساد و رسوایی‌های پی‌در‌پی دست ‌به گریبان است، تلاش می‌کند تا رأی‌دهنگان را به سوی خود جلب کند.

او به عنوان فردی نژاد‌پرست، همجنس‌گرا‌‌ستیز و زن‌ستیز شناخته شده است و هیچ احترامی برای نزاکت سیاسی قائل نیست، هرچند خودش همه اینها را رد می‌کند.

اما شهرت او به عنوان فردی که خارج از دنیای سیاست بوده است، با اینکه از سال ۱۹۹۱ نمایندهٔ مجلس بوده است، در پیروان و طرفدارانش نوعی تب‌و‌تاب فرقه‌ای و مذهبی ایجاد کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید