روزنامه اصلاح

انتخابات برازیل؛ نامزد راست افراطی برنده شد

ژایر بولسونارو، نامزد راست افراطی برازیل، برنده ای انتخابات ریاست جمهوری شد. او وعده داده که امنیت را به برازیل باز می‌گرداند.

به گزارش مقامات برگزاری انتخابات در برازیل، او حدود ۵۵ درصد از آرا را به دست آورده است.

فرناندو حداد، نامزد رقیب که از حزب چپگرای کارگران برازیل است در این دوره از انتخابات رقیب آقای بولسونارو بوده است. او حدود ۴۴ درصد از آرا را به دست آورده است.

این دو نامزد در مرحله اول انتخابات توانستند ۴۷ و ۲۸ درصد از آرا را به دست بیاروند. اما در روزهای اخیر نظرسنجی‌ها نشان می‌داد اختلاف آنها کم شده است. اما وعده‌های آقای بولسونارو برای رأی‌دهندگان جذاب‌تر بوده. او به مردم قول داده بود که آمار فزاینده جرم و جنایت در برازیل را کم می‌کند و از فساد اداری در این کشور می‌کاهد.

او به هوادارانش هشدار داده بود که اگر به آقای حداد رأی دهند، برازیل نابود می‌شود. آقای حداد هم طرفدارانش را ترسانده بود که اگر به رقیب رأی دهند، از کشور چیزی باقی نمی‌ماند.

ژایر بولسونارو،‌ خود را به چهره‌های نظامی نزدیک کرده بود که بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ اداره کشور را در دست داشتند. رقبا می‌گفتند همین نشانه‌ای است از اینکه آقای بولسونارو کشور را به نابودی می‌کشد. او همچنین اظهاراتی نژادپرستانه، زن‌ستیزانه و در ضدیت با همجنس‌گرایان گفته بود که به مذاق بسیاری از برازیلی‌ها خوش نیامده بود.

اما بسیاری از برازیلی‌ها او را “منجی” برازیل می‌دانند که کشور را به محلی امن‌تر تبدیل می‌کند و از اصول سنتی، مثل مخالفت با سقط جنین، حمایت می‌کند.

یکی از مهم‌ترین وعده‌های آقای بولسونارو این بود که امنیت را به کوچه‌های برازیل باز می‌گرداند. او همچنین گفته که دولتش قوانین مالکیت و حمل سلاح را آسان‌تر خواهد کرد.

در زمینه اقتصاد، آقای بولسونارو گفته که می‌خواهد از مصرف بیهوده بودجه دولتی بکاهد و دست ایالت‌ها را در مسایل اقتصادی باز بگذارد.

وعده دیگر او که بسیار مورد توجه قرار گرفته، وعده کنارگذاشتن سیاست‌مدارانی است که فاسداند. بسیاری در برازیل از شنیدن اتهام‌های اقتصادی ریز و درشت سیاست‌مداران احزاب بزرگ برازیل ناخرسند بوده و مشتاق خانه‌تکانی در سیاست کشور هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید