روزنامه اصلاح

امریکا ۳۰۰ میلیون دالر را برای رسیده‌گی به مهاجران افغان و متقاضیان ویزای ویژۀ مهاجرت کمک کرد

کاخ سفید اعلام کرده که جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا با صدور دو فرمان جداگانه ۳۰۰ میلیون دالر را به‌منظور رسیده‌گی به وضعیت مهاجران افغان و متقاضیان ویزای ویژۀ مهاجرت اختصاص داده است. بر بنیاد اعلامیۀ کاخ سفید، این دو فرمان روز جمعه صادر شده است.
براساس فرمان نخست، ۱۰۰ میلیون دالر از صندوق کمک امور اضطراری و مهاجرت امریکا برای تأمین نیازهای فوری و جدی مهاجران غیرمنتظره، قربانیان جنگ و دیگر افرادی که در نتیجۀ وضعیت کنونی افغانستان آسیب می‌بینند به‌شمول متقاضیان ویزای ویژۀ مهاجرت، کمک می‌شود.
کاخ سفید گفته است که این کمک‌ها ممکن است به‌صورت دوجانبه یا چندجانبه در صورت نیاز، از طریق کمک به سازمان‌های بین‌المللی، از جمله سازمان‌های بین‌المللی غیردولتی، اداره‌ها و نهادهای امریکایی ارایه شود.
در فرمان دوم نیز آمده است، برای کمک به پناهنده‌گان، قربانیان جنگ و دیگر افرادی که در نتیجۀ وضعیت افغانستان در معرض خطر قرار دارند، از جمله متقاضیان ویزای ویژۀ مهاجرت، ۲۰۰ میلیون دالر اختصاص داده شود. ایالات متحدۀ امریکا در حالی ۳۰۰ میلیون دالر را برای رسیده‌گی به وضعیت مهاجران و متقاضیان ویزای ویژۀ مهاجرت این کشور کمک کرده است که پیش از این نهادهای بین‌المللی از جمله کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان نسبت به وخامت وضعیت در افغانستان هشدار داده بود.
این در حالی‌ست که امریکا قرار است به‌زودی انتقال نخستین گروه از مترجمان و هم‌کاران افغان سربازان امریکایی را آغاز کند. رسانه‌ها گزارش داده‌اند که در این گروه، ۲۵۰۰ تن به‌شمول هم‌کاران افغان سربازان امریکایی با خانواده‌های‌شان به امریکا منتقل می‌شوند. طبق گزارش‌ها، تاکنون ۲۶ هزار و ۵۰۰ ویزای ویژۀ به هم‌کاران محلی سربازان امریکایی اختصاص داده شده است. پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته مجلس نماینده‌گان امریکا طرحی را تصویب کرد که بر بنیاد آن ۸ هزار شهروند دیگر افغانستان به شمار افرادی که قرار است ویزای ویژۀ مهاجرت امریکا را دریافت کنند، افزوده می‌شود. این طرح تاکنون از سوی مجلس سنای امریکا تصویب نشده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید