روزنامه اصلاح

امریکا بخشی از هزینه‌ی دیوار مرزی  با مکزیک را از پول نیروهای امنیتی افغانستان می‌پردازد

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع امریکا انتقال ۱.۵ میلیارد دالر از بودجه این وزارت را برای ساختن بخشی از دیوار مرزی میان امریکا و مکزیک تصویب کرده است. به نقل از بی بی سی، رویترز می‌گوید حدود ۶۰۰ میلیون دالر از این پول از حسابی انتقال داده می‌شود که برای مصرف نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص یافته است.

در ماه مارچ امسال نیز اردوی امریکا یک میلیارد دالر از بودجه خود را برای این دیوار که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا بر ساختن آن به شدت پافشاری دارد، اختصاص داد؛ دیواری که اعضای مجلس نمایندگان امریکا به شدت با آن مخالف اند.

در بیانیه‌ای که آقای شاناهان منتشر کرده، آمده: “این پول از منابع مختلف بدست آمده، از جمله صرفه‌جویی‌ها، تغییرات در برنامه‌ها و بازنگری‌ پروژه‌ها و به همین دلیل تاثیر بسیار محدود بر توانایی نیروهای ما دارد.”

سرپرست وزارت دفاع امریکا گفته که اردوی این کشور ۴ هزار نیرو و ۱۹ هواپیما در مرز میان دو کشور مستقر کرده است.

یک مقام امریکایی که نخواست نامش گرفته شود، به رویترز گفته که ازاین میان ۶۰۴ میلیون دالر پولی است که برای نیروهای امنیتی افغان اختصاص یافته است.

در سال مالی ۲۰۱۹ آمریکا ۴.۹ میلیارد دالر برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص داده است. این مقام گفته پولی که ازاین حساب برداشته می‌شود، صرفه‌جویی است که از قراردادهای مربوط به نیروهای امنیتی افغانستان بدست آمده است.

یک مقام دیگر امریکایی گفته: “گرفتن این پول ناقض تعهد ما (نسبت به نیروهای امنیتی افغان) نیست. در حقیقت مصرف بعضی از پروژه‌ها کمتر از محاسبه ما بوده است.”

او گفته که این نخستین بار هم نیست که امریکا از پول‌ حساب نیروهای امنیتی افغانستان استفاده
می‌کند.

این اقدام در زمانی صورت می‌گیرد که امریکا ماه‌ها است برای پایان طولانی‌ترین جنگ تاریخ این کشور با گروه طالبان مذاکره می‌کند و ششمین دور این مذاکرات دو روز قبل به پایان رسید.

دو طرف گفته‌اند که “پیشرفت‌هایی” دراین مذاکرات به ویژه در زمینه دست یافتن به چارچوب خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بدست آمده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید