روزنامه اصلاح

افغانستان پیش‌نویس مقابله با تهدیدات مواد انفجاری جاسازی شده را به سازمان ملل ارائه کرد

همزمان با افزایش تلفات غیر نظامیان از اثر ماین‌های کارگذاری‌شدۀ طالبان و گروه های مسلح دیگر، نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد می‌گوید، پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای را زیر عنوان «مقابله با تهدیدات ناشی از مواد انفجاری جاسازی‌شده» به مجمع عمومی این سازمان ارائه کرده‌است.
عادله راز نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد روز جمعه، ۲۵ میزان در بحث عمومی کمیتۀ اول مجمع عمومی این سازمان اشتراک کرده است. خانم راز نسبت به ادامۀ کاربرد مواد انفجاری جاسازی شده توسط گروه‌های تروریستی در حملات علیه شهروندان عادی افغانستان ابراز نگرانی کرده‌است.
در اعلامیۀ نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل که در این زمینه به نشر رسیده، آمده است که دولت افغانستان انتظار دارد کشورهای عضو سازمان ملل از این قطع‌نامه به طور گسترده پشتیبانی و حمایت مالی کنند.
اخیرا استفاده از مواد انفجاری کارگذاری‌‌شده در بخش‌های مختلف کشور افزایش یافته‌است.
کارگذاری ماین از تاکتیک‌های طالبان علیه نیروهای امنیتی است که هرازگاهی از غیر نظامیان قربانی می‌گیرد.
مسئولان امنیتی می‌گویند، انفجار ماین‌ها بیش‌ترین تلفات را به غیر نظامیان وارد می‌کند.
پیش از این، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما و کمیسیون مستقل حقوق بشر، استفاده از ماین‌های کنار جاده را «جنایت جنگی» خوانده بودند. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواستار توقف استفاده از ماین ها و مواد انفجاری کارگذاری شده است. این کمیسیون با ابراز نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان، از گروه طالبان و عاملان به کارگیری ماین های کارگذاری شده خواسته است که با احترام به حق حیات و گشت‌وگذار مردم، این روش جنگی را کنار بگذارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید