روزنامه اصلاح

افزایش ۶۰ درصدی بارندگی در افغانستان

اداره‌ی هواشناسی افغانستان می‌گوید که میزان بارندگی در زمستان امسال، نسبت به چند سال گذشته، ۶۰ در صد افزایش را نشان می‌دهد.

سید رضا موسوی، رئیس هواشناسی در اداره‌ی هوانوردی ملکی افغانستان به صدای امریکا گفته که میزان بارندگی در ماه‌های جنوری و فبروری سال روان میلادی در مقایسه با سال گذشته بیشتر بوده است.

او افزود: “افزایش بارندگی را نسبت به پارسال داشتیم که ۵۰ تا ۶۰ در صد بوده و امسال ما خوشبین استیم که مشکل خشکسالی رفع شود“.

اما به گفته‌ی آقای موسوی، در کل میزان بارندگی نسبت به چند سال گذشته، به صورت اوسط ۲۰ در صد افزایش داشته است.

بر اساس پیش‌بینی ریاست هواشناسی افغانستان، به روز دوشنبه(۲۰حوت) بخش‌های مرکزی و جنوب کشور شاهد ۲۰ تا ۴۰ میلی‌متر بارندگی خواهد بود.

این اداره هشدارنامه‌ای نشر کرده که در آن از سرازیرشدن سیلاب‌ها در ولایات پکتیکا، زابل، ارزگان، غزنی و خوست خبر داده است .بارندگی‌های زمستان امسال در شماری از ولایات به ویژه جنوب و غرب افغانستان تلفات جانی و خسارات مالی را نیز به بار آورده است.

آمار دفتر هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) نشان می‌دهد که ۲۵ تن در نتیجه سیلاب‌ها جان باخته و ۴۰ تن نیز زخمی شده اند. همچنان نزدیک به ۴۰ هزار خانواده در جنوب و غرب افغانستان از سیلاب‌ها آسیب دیده اند. در همین حال نیروهای امنیتی و دفاعی کشور موظف شده اند تا در هر نقطه‌ای از کشور که مردم از بارندگی و سیلاب آسیب می بینند، به کمک آنان بشتابند.

ممکن است شما دوست داشته باشید