روزنامه اصلاح

افزایش نگران کننده‌ی تلـفات غیرنظامیان در ماه مبارک رمضان

  یوناما ( دفتر معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان) با غیر قابل قبول خواندن تلفات غیر نظامیان از افزایش خشونت ها وآسیب پذیری افراد غیر نظامی در ماه مبارک رمضان ابراز نگرانی کرده است. در اعلامیه‌ی یوناما بر این تاکید شده که:
« قطعاً هیچ توجیهی برای راه اندازی حملات عمدی وبدون تفکیک در برابر افراد ملکی وجود ندارد». یوناما با محکوم کردن حمله‌ی طالبان بر موسسه‌ی بین المللی «کونترپارت» و ساختمان فرماندهی پولیس ولایت بغلان اعلام کرده که در این حملات افراد غیر نظامی به شمول زنان و اطفال تلف شده اند.

    علت عمده‌ی افزایش تلفات غیر نظامیان همانگونه که یوناما گفته، تحرکات گروه طالبان و انجام حملات بهاری شان زیر عنوان الفتح می باشد. این گروه در سال روان همانند سال های گذشته یک سلسله حملات انتحاری و انفجاری را بالای تاسسیات عام المنفعه، ادارات ملکی، اماکن عمومی و مناطق مزدحم در شهر ها سامان داده و به اجرا گذاشته است که باعث تلفات غیر نظامیان و افراد ملکی شده است. گزارش هایی که پیش از این در زمینه‌ی تلفات غیر نظامیان به نشر رسیده، پیوسته این گروه را مسئوول بیش از هشتاد در صد از تلفات افراد ملکی دانسته است.

     گروه طالبان در حالی به حملات خود در ماه مبارک رمضان شدت بخشیده است که عالمان دینی، طیف های مختلف اجتماعی، شرکت کنندگان لویه جرگه‌ی مشورتی صلح و دولت افغانستان از این گروه خواسته بودند که حد اقل در ماه مبارک رمضان آتش بس نماید. دولت افغانستان متعهد گردیده بود که اگر طالبان با آتش بس موافقت نمایند نهادهای ملی امنیتی و دفاعی کشور نیز آن را رعایت نموده ودست از خشونت و درگیری حد اقل در ماه مبارک رمضان بر می دارند.

     طالبان اما اعلام کردند که جنگ در ماه مبارک رمضان ثواب بیشتر دارد و عزم خود بر دوام جنگ حتا در این ماه را طی اعلامیه‌ی به سمع همه رساندند که آنان با آتش بس حتا در ماه مبارک رمضان موافقه ندارند و عملا هم دست به حملات انتحاری و انفجاری وتهاجم گروپی بالای تاسیسات عام المنفعه و ادارات ملکی دولتی و موسسات بین المللی زده و از شهروندان غیر نظامی وکارمندان ملکی دولت و موسسات بین المللی قربانی گرفتند.

     موضعگیری قاطع و محکومیت سلسله اعمال و تحرکات گروه طالبان که به تلفات غیر نظامی منجرمی شود امر نیکویی است؛ اما بدون شک بسنده نمی باشد و نه میتواند مانع آن شود که این گروه خشونت ها را کاهش داده و از غیرنظامیان قربانی بگیرد.

     ایجاب میکند به صورت همزمان طالبان و نیز کشور هایی که از آنان حمایت همه جانبه می کنند زیر فشار قرار گیرند تا از این روش دست بردارند و غیر نظامیان را قربانی نکنند. چنانکه ایجاب میکند شرکای بین المللی دولت افغانستان در زمینه‌ی اتخاذ تدابیر امنیتی و پیشگیری از تحرکات و نفوذ این گروه به شهر ها و مناطق پر جمعیت وحمله بالای ادارات وتاسیسات ملکی، در کنار نهاد های امنیتی و دفاعی افغانستان ایستاده شده و جلو تحرکات و انجام حملات شان به صورت موثری گرفته شود.

     وایجاب میکند همانگونه که دولت افغانستان از نگرانی خود نسبت به تلفات و قربانی شدن افراد ملکی و شهروندان غیر نظامی همیشه سخن زده و نیروهای ملی امنیتی و دفاعی کشور هنگام عملیات های تصفیوی از درنگ وکندی کار گرفته و احتیاط به خرج می دهد تا به افراد غیر نظامی و شهروندان ملکی آسیب نرسد، این اصل از سوی نیروهای بین المللی به ویژه هنگام انجام حمله های هوایی بالای اهداف نظامی و پناهگاه ها و مراکز تجمع مخالفان وگروه های هراس افگن دقیقاً مد نظر قرار گرفته و رعایت شود.

     در هر صورت آسیب زدن به مال و جان و آبروی شهروندانی که به هیچ صورت در درگیری های مستقیم دخیل نیستند و افراد عادی جامعه شمرده می شوند، به هیچ صورت درست نبوده و با هیچ روش و منش قانونی و شرعی برابر نمی باشد. هیچ کس و هیچ گروه به هیچ صورت حق این را ندارد که مسبب قتل وجرح افراد غیر دخیل در جنگ و منازعات مسلحانه شود و جان و مال وآبروی آنان را به مخاطره افگند. بلکه لازم است تا غیرنظامیان مصئوونیت داشته باشند و از منازعات و پیامدهای آن به دور نگه داشته شوند. زیرا هم شرع و هم قانون شدیداً مخالف اعمالی است که سبب ریختن خون افرادی شود که به هیچ صورت مستحق آن نه می باشند که خون شان بر زمین ریخته شود. از نظر شریعت، ریختن خون کسی که مستحق قتل نباشد، به معنای این است که کل جامعه و مردم را کشته باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید