روزنامه اصلاح

افزایش درگیری‌های میان‌گروهی طالبان در ولایت هرات

مسؤولان محلی و تحلیلگران در ولایت هرات افزایش اختلافات میان‌گروهی طالبان را نشانه‌ی آشکار شکست طالبان می‌دانند.

وقوع یک درگیری مرگبار بین گروه های متخاصم طالبان در اوایل ماه روان سطح فزاینده‌ی درگیری های داخلی این گروه در ولایت هرات را به نمایش گذاشته است.

مسؤولان محلی در ولایت هرات میگویند: در مدت دو سال اخیر در جریان درگیری های میان‌خودی طالبان در این ولایت بیش از ۲۰۰ تن از طرف های درگیر کشته شدند و اضافه تر از ۳۰۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

جیلانی فرهاد سخنگوی مقام ولایت هرات به آژانس باخترگفت که این درگیری ها در ولسوالی های شیندند،‌ ادرسکن،‌ گلران،‌ گذره،‌ اوبه و برخی ولسوالی های دیگر آن ولایت صورت گرفته اند.

پس از اعلام مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان به تاریخ ۷ ماه اسد سال ۱۳۹۴،‌ جرقه‌ی اختلافات میان افراد طالبان زده شد.

این اختلافات باعث جدا شدن یک گروه چند هزار نفری از ستیزه جویان به رهبری ملا محمد رسول از بدنه‌ی گروه طالبان اصلی طالبان — شورای کویته — شد و آنها خود را مستقل اعلام کردند. این گروه جدید خود را «شورای عالی امارت اسلامی افغانستان» نامیده است.

جناح ملارسول از شورای کویته به دلیل انتصاب ملا محمد اختر منصور به رهبری این شورا جدا شد؛ اگرچه پیروان ملا رسول می گویند که منصور رهبری شورای کویته را به دلیل منافع شخصی خود بر عهده گرفته بود. ملا منصور بعداً توسط جنگنده‌های امریکایی در قلمرو پاکستان هدف قرار گرفته و کشته شد و ملا هبت الله جانشین وی شد.

هوادران دو طرف برای نخستین بار دو سال پیش در ولسوالی شیندند هرات باهم درگیر شدند. درگیرهای آنان برای چند روز طول کشید و ده ها تن از طرف ها دیگر کشته شدند.

رهبر یکی از این گروه های درگیر عبدالله صمد فاروقی، ‌معروف به ملا صمد، معاون والی نام نهاد طالبان در ولایت هرات است. ملا صمد از افراد وفادار به ملا منصور بود که در یک حمله هوایی طیاره بی پیلوت آمریکا در ماه ثور سال ۱۳۹۵ در پاکستان کشته شد و حالا جانشین او ملا هبت الله اخندزاده، رهبر کنونی شورای کویته طالبان، است.

رهبری گروه دیگر که حامی ملا رسول می باشد، بر عهده ملا ننگیالی است.

بتاریخ ۱ عقرب، مرکز مبارزه با تمویل تروریزم که متشکل از هفت کشور است اقدام به تحریم ملا صمد و هشت مقام دیگر طالبان کرد.

عبدالقادر کامل، کارشناس امور سیاسی در ولایت هرات، گفت: “تداوم اختلافات و درگیری های مسلحانه میان طالبان بازتاب دهنده‌ی اوج اختلافات و نبود فضای اعتماد میان طالبان است.”

درگیری های ذات البینی میان طالبان در ولایت هرات باعث شده است تا شماری از افراد این گروهی خسته شده از جنگ با پروسه صلح یکجا شوند.

مولوی غلام سرور بارکزی، رئیس کمیته‌‎ی صلح ولایتی در هرات، گفت: “درگیری ها میان طالبان در ولایت هرات کمک بسیار کلان در زمینه پیوستن جنگجویان طالب به روند صلح کرده است.”

او افزود: “شماری از افراد یک گروه با دولت نمی جنگند و علاقه مند پیوستن به روند صلح هستند. اما، آنها به دلیل هراس از جانب مقابل، سلاح های شان را بر زمین نمی گذارند.”

علمای دینی می گویند که درگیری های داخلی طالبان بر سر قدرت و رهبری ادعای جنگجویان مبنی بر این که جنگ شان یک «جهاد» مشروع است را بی اثر کرده است.

سید محمد شیرزادی، رئیس حج و اوقاف هرات، گفت: “کشتار مردم به خاطر رسیدن به قدرت و پول ناروا است و از دیدگاه دین اسلام رد است.”

او گفت: “طالبان سال ها می شود که به بهانه جهاد خون مردم بی گناه و سربازان افغان را می ریزند، اما آنها به حدی وحشی هستند که حتی بر افراد خود شان نیز رحم نمی کنند.”

وی اظهار داشت: “جنگ جاری در افغانستان ناروا است و تمام کسانی که خون شان به ناحق می ریزند مسلمان هستند و دین مقدس اسلام این جنگ را به شدت رد می کند. جهاد از خود شرایطی دارد و به هر خونریزی و قتل عامی نمی شود نام جهاد را گذاشت.”

او افزود: «طالبان باید بدانند که دیگر نمی توانند جنایت های شان را پشت واژه جهاد پنهان کنند.»

ممکن است شما دوست داشته باشید