روزنامه اصلاح

افزایش۲۴درصدی حملات طالبان پس از امضای توافقنامه دوحه؛۹۵۸ جنگجوی طالبان در پیوند به حملات هدفمند بازداشت شده است

احمد ضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی کشور می‌گوید که حمله‌های طالبان پس از امضای توافقنامه دوحه میان این گروه و ایالات متحده امریکا ۲۴ درصد افزایش داشته است.
آقای سراج روز گذشته در یک نشست خبری در کابل مسألۀ کاهش خشونت‌ها که در توافقنامه دوحه روی آن توافق صورت گرفته را یک موضوع مبهم توصیف کرد و گفت که تاکنون تعریف روشنی از این اصطلاح مطرح نشده است. آقای سراج می‌افزاید که طالبان در اوایل سال گذشتۀ میلادی با امضای موافقت‌نامۀ صلح به جانب امریکا تعهد کردند که خشونت‌ها را کاهش خواهند داد، اما حمله‌های این گروه پس از توافق دوحه ۲۴درصد افزایش داشته است.
رییس عمومی امنیت ملی کشور خاطرنشان می‌سازد، اگر روی قطع خشونت‌ در کشور توافقی صورت می‌گیرد باید تعریف روشنی از کاهش خشونت‌ها مطرح شود. او تأکید می‌کند که خشونت‌ها باید به صورت کامل پایان یابد.
این مقام ارشد امنیتی همچنان به حمله‌های هدف‌مند طالبان در ماه‌های پسین اشاره می‌کند و می‌افزاید که در ماه‌های اخیر دست‌کم ۹۵۸ جنگ‌جوی طالبان در پیوند به این حمله‌ها بازداشت شده‌اند. آقای سراج خاطرنشان می‌سازد که شمار زیادی از این افراد در اعتراف ابتدایی دست داشتن در حمله‌های هدف‌مند را تأیید کرده‌اند.
گفتنی است که همزمان با آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه، موج بزرگی از کشتار هدف‌مند در کشور آغاز شد. مسوولان نهادهای امنیتی مدعی هستند که اطلاعات آنان نشان می‌دهد که این حمله‌ها از سوی طالبان راه‌اندازی می‌شود. گروه طالبان اما دست داشتن در این دست حمله‌ها را رد می‌کنند.
با این حال، اخیراً سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که طالبان پشت حمله‌های هدف‌مند علیه خبرنگاران و فعالان حقوق بشری در افغانستان قرار دارند. این سازمان از طالبان و سایر گروه‌های تروریستی می‌خواهد که حمله‌های هدف‌مند را در کشور متوقف کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید