روزنامه اصلاح

افزایش۱۲درصدی حاصلات جلغوزه در افغانستان

وزارت زراعت افغانستان می‌گوید که برداشت حاصلات جلغوزه نسبت به سال گذشته ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش یافته است.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت افغانستان گفت است که امسال ۲۴هزار تن جلغوزه برداشت شده است که نسبت به سال گذشته یک‌هزار تن افزایش را نشان می‌دهد.

آقای رستمی به صدای امریکا گفته که وزارت زراعت بر احیای مجدد جنگلات در بسیاری از ولایت‌ها به ویژه در پکتیا و پکتیکا تمرکز کرده و تا اکنون صد‌ها اصله نهال جلغوزه را در این جنگلات غرس کرده است.

او گفت: “ما در قدم اول روی حفاظت از ساحات جنگلات جلغوزه کار می‌کنیم و در قسمت احیای مجدد، امسال غرس ۶.۴ میلیون اصله نهال جلغوزه را شامل پلان داشتیم که یک بخش این پروژه شروع شده و اکنون دوام دارد.”

سخنگوی وزارت زراعت افغانستان همچنان گفت که صادرات جلغوزه از طریق دهلیز هوایی به چین ادامه دارد و این میوه خشک افغانستان بازار مناسب در مارکیت‌های کشورهای بیرونی پیدا کرده است.

به گفته آقای رستمی تنها در سال گذشته ۱۶هزار تن جلغوزه به چین صادر شده است.

وزارت زراعت افغانستان می‌گوید که جنگل‌های جلغوزه در ولایت‌های خوست، پکتیا، پکتیکا، لغمان، کنر، نورستان، ننگرهار، کاپیسا و کابل وجود دارد که در نزدیک به ۴۴هزار هکتار زمین را احتوا می‌کند.

این در حالی است که
محمد اشرغنی رئیس جمهور کشور، هفته‌ی گذشته در مراسم تجلیل از روز جلغوزه در ارگ ریاست جمهوری گفت که برای افزایش حاصلات جلغوزه گام های بزرگی برداشته شده است.

 رئیس جمهور گفت که گام های بعدی در زمینه‌ی صادرات و بازاریابی جلغوزه نیز باید به شکل اساسی برداشته شود تا افغانستان به کشور صادراتی محصولات زراعتی مبدل گردد. 

ممکن است شما دوست داشته باشید