روزنامه اصلاح

افتتاح نمایشگاه محصولات زراعتی افغانستان در امارات متحده‌ی عربی  

غرفه‌های محصولات زراعتی افغانستان در نمایشگاه گلفوود «GulFood» که در مرکز تجارت جهانی دبی در کشور امارات متحده‌ی عربی برگزار شده است، توسط نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری افتتاح شد.

در مراسم افتتاحی این نمایشگاه، نماینده‌گان اداره‌ی انکشاف بین‌المللی ایالات متحده‌ی امریکا «USAID»، عتیق‌الله نصرت رییس اتاق‌های تجارت و صنایع، مسوولان برنامه‌ی باغداری تجارتی و بازاریابی زراعتی افغانستان «CHAMP» و تاجران و سرمایه‌گذاران افغان در دبی حضور داشتند.

افغانستان در این نمایشگاه ۲۸ شرکت و یا غرفه دارد و در این غرفه‌ها، زعفران، میوه‌جات، مواد لبنی و دیگر تولیدات خود را به نمایش گذاشته است. هم‌چنان ۲۳ شرکت افغانی دیگر هم برای دیدار از محصولات این نمایشگاه حضور یافته‌اند.

این نمایشگاه که روز گذشته افتتاح شد، برای پنج روز ادامه می‌یابد.

 نصیراحمد درانی وزیر زراعت ، آبیاری و مالداری پیش از افتتاح این نمایشگاه در نشستی با ۱۲۰ تاجر و سرمایه‌ گذار افغان مقیم امارات، گفت که علاقه مندی کشور امارات متحده عربی به سرمایه گذاری و خرید محصولات زراعتی افغانستان بیشتر شده است .

  در خبرنامه‌ی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از قول آقای درانی آمده که افغانستان در یک سال گذشته، به ارزش ۳۰ میلیون دالر امریکایی به کشور امارات متحده عربی صادرات داشته است.

درانی گفته که میوه‌های افغانستان طبیعی است و به همین خاطر علاقه‌مندان بیش‌تر دارد.

 او یادآوری کرده  که در نمایشگاه گلفوود در امارات، محصولات زراعتی افغانستان در ۲۸ غرفه به نمایش گذاشته می‌شود و در صورتی که سرمایه‌گذاری در بخش صادرات و بسته بندی محصولات زراعتی بیش‌تر شود، تجارت تغییر مثبت می‌کند.

هیدی کان، رییس و بنیان‌گذار نهاد ریشه‌های صلح درباره‌ نمایشگاه صحبت کرد و گفت که سرمایه گذاری تجار افغانستان در امارات در بخش زراعت بیش‌تر شده است.

 او گفت، «این نمایشگاه به همکاری اداره‌ انکشاف بین‌المللی امریکا تنظیم شده است.

 به گفته وی در صورتی که این گونه نمایشگاه ها همه ساله برگزار شود، قراردادهای بیشتر صادراتی امضا می شود.

فرید زکریا، سفیر افغانستان در امارات متحده‌ عربی گفت که بخش خصوصی امارات وعده سپرده است که روی ایجاد یک مرکز بزرگ بسته بندی محصولات زراعتی و میوه‌ در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند.

هم‌چنان عبیدالله رییس شورای تاجران افغان در امارات متحده‌ عربی، گفت که دراین نمایشگاه تلاش می‌شود که قراردادهای بیش‌تر امضا شود.

 او در کنار ستایش از تغییراتی که در وزارت زراعت رونما شده است، گفت که این نمایشگاه می‌تواند تغییرات گسترده‌ای را در بخش خرید محصولات زراعتی به میان بیاورد.

قرار است نمایشگاه محصولات زراعتی در امارات برگزار شود و در ۲۸ غرفه محصولات زراعتی افغانستان به نمایش گذاشته شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید