روزنامه اصلاح

افتتاح نمایشـگاه آثار گنجینه‌ی باختر در مــوزیم ایالت هونان جمهوری مــردم چین  

نمایشگاه آثار گنجینه‌ی باختر که به گنجینه‌ی افغانستان معروف است، در موزیم ایالت هونان جمهوری مردم چین گشایش یافت .

این آثار اکثراً از طلا ساخته شده است در سال ۱۹۷۸ میلادی از منطقه طلا تپه شبرغان به دست آمد و تا حال در چندین کشور آسیایی و اروپایی به نمایش گذاشته شده است .

به گزارش آژانس باختر، در این نمایشگاه که ۲۳۱ اثر گنجینه‌ی افغانستان برای سه ماه در موزیم هونان شهر چانگشای جمهوری مردم چین به نمایش گذاشته خواهد شد.

در مراسم افتتاح،«هونان دو ون شیاومینگ» رییس عمومی انجمن موزیم های آن ایالت، افغانستان را مهد تمدن باستانی منطقه عنوان کرد و نقش این کشور را در توسعه‌ی فرهنگی میان کشورهای منطقه موثر خواند.

سپس«چن شوی لیانگ» معاون موزیم هونان صحبت کرد و ازعلاقه‌مندی مردم چین به ویژه مردم ایالت هونان نسبت به آثار باستانی افغانستان یاد کرد و برگزاری همچو نمایشگاه ها را در توسعه‌ی روابط فرهنگی میان دو کشور دوست و همسایه موثر دانست.

 محمدفهیم  رحیمی رییس موزیم ملی افغانستان برگزاری نمایشگاه گنجینه‌ی افغانستان در جمهوری مردم چین را در توسعه‌ی روابط مردم با مردم و حکومت با حکومت مهم دانست و نقش آنرا در تحکیم روابط فرهنگی برجسته توصیف کرد. او افزود که افغانستان دارای آثار غنی باستانی می باشد که یک گوشه‌ی آن در اینجا به نمایش گذاشته شده است. به گفته رحیمی، این آثار بیانگر بخشی از هویت فرهنگی، تاریخی و تمدن در خشان افغانستان میباشد

. رحیمی در مورد اهمیت تاریخی و موقعیت جغرافیایی افغانستان که نقطه‌ی تقاطع مدنیت ها بوده صحبت کرد  و روابط فرهنگی افغانستان و چین را با اهمیت خواند.

 در اخیر، نمایشگاه گنجینه‌ی باختر با قطع نوار از سوی رییس انجمن موزیم های ایالت هونان و رییس موزیم ملی افغانستان و هیئت افغانی افتتاح شد. قابل یاد آوریست که تا حال در پنج موزیم چین آثار افغانستان به نمایش گذاشته شده است و بیش از یک میلیون بازدید کننده داشته است

. هیئت افغانی در این سفر را محمد فهیم رحیمی رییس موزیم ملی افغانستان، دلاور نذیرزوی مشاور ارشد حقوقی وزارت اطلاعات فرهنگ، محمد شفیق احمدزی آمر اجرائیه دفتر مقام وزارت و یحیی محسنی مسوول بخش فرهنگی اروپا،تشکیل می دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید