روزنامه اصلاح

افتتاح خانه فرهنگ افغانستان در بیجینگ

خانۀ فرهنگ افغانستان در سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در بیجینگ پایتخت چین، طی مراسم ویژه یی افتتاح شد.
در این مراسم جاوید قایم سفیر جمهوری اسلامی افغانستان درچین وسایر کارمندان سفارت، مقامات عالی رتبۀ حکومت چین، ولادیمیر نوروف سکرترجنرال سازمان همکاری های شانگهای، شماری از سفیران کشورهای خارجی مقیم بیجینگ، دیپلماتان و همچنان تاجران ملی افغانستان اشتراک کرده بودند.
محمدطاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در پیامی که به این مناسبت ارسال کرده بود، افتتاح خانۀ فرهنگی رایک ابتکار و اقدام به جا در راستای معرفی فرهنگ کشور تلقی کرده است وتاکید نموده است که خانۀ فرهنگی در معرفی هرچه بهتر فرهنگ غنامند افغانستان و همچنان نزدیکی و توسعۀ هرچه بیشتر مناسبات فرهنگی میان افغانستان و چین، نقش سازنده ایفا خواهد کرد.
جاوید قایم، سفیر افغانستان درچین نیز در این مراسم سخنرانی کرد و در مورد ضرورت، اهمیت، نقش خانۀ فرهنگ معلومات ارایٔه کرد.
وی در یک مصاحبۀ اختصاصی به آژانس اطلاعاتی باختر گفت: متاسفانه، مانند کشور های دیگر در چین نیز ذهنیت و تصور در مورد افغانستان، ذهنیت وتصور جنگ و سایر نابه سامانی هاست. ما تصمیم گرفتیم که این ذهنیت و تصور منفی را تغییر دهیم و برای مردم چین فرهنگ اصیل و واقعی افغانستان، آثار و میراث بزرگ فرهنگی افغانستان را که دربرگیرندۀ عصر بودایی نیزاست، معرفی کنیم و به نمایش بگذاریم. آقای قایم افزود که در ایجاد خانۀ فرهنگ به روابط تاریخی میان افغانستان و چین توجه ویژه صورت گرفته است و اسناد وعکس هایی به نمایش گذاشته شده است که بازتاب دهندۀ این روابط تاریخی است. به گونۀ مثال، احمدشاه بابا به عنوان حسن نیت دوستی به پادشاه آن وقت چین، چند اسب تحفه ارسال کرده بود.
مسیر تاریخی روابط میان دوکشور در قالب عکس ها به نمایش گذاشته شده است. همچنان عکس های مبارزات تاریخی و کارنامه های مردم افغانستان نیز به نمایش گذاشته شده است. یک بخش خانۀ فرهنگی به نویسندگان، شاعران، دانشمندان و سایر شخصیت های مشهور افغانستان و آثار آنان اختصاص یافته است. همچنان تابلوهایی نیز به نمایش گذاشته شده است که از هنر نقاشی افغانستان نمایندگی می کند. به همین ترتیب سنگ های قیمتی افغانستان مانند رخام و لاجورد به نمایش گذاشته شده است. بخش لباس ملی وسایر صنایع دستی افغانستان نیز جلب توجه می کند. در بخشی از این خانۀ فرهنگی یک سینمای کوچک نیز در نظرگرفته شده است که در آن فلم هایی در مورد افغانستان به نمایش گذاشته می شود.
جاوید قایم افزود که خانۀ فرهنگ افغانستان در بیجینگ به گونۀ دایمی باز خواهد بود و تمرکز بیشتر روی این نکته خواهد شد که بر اساس یک تقسیم اوقات منظم محصلان پوهنتون های گوناگون چین، شاگردان مکتب ها و علاقمندان از این نهاد بازدید کنند و با فرهنگ و میراث های فرهنگی افغانستان از نزدیک آشنا شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید