روزنامه اصلاح

استقبال حکومت از اعلامیه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در مورد صلح افغانستان

وزیران امور خارجه‌ی اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۱۹ حمل، در نشست شورای اروپا درباره‌ی روند صلح افغانستان بحث و بر مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان تاکید کرده‌اند.

شورای اروپا در بیانیه‌ای که منتشر کرده، فراگیر بودن مذاکرات صلح و تایید هر نوع توافق صلح از سوی دولت افغانستان را بااهمیت خوانده است و بر تعهد درازمدت اروپا برای حمایت از روند صلح و تلاش‌ها برای امنیت و رفاه افغانستان نیز تاکید کرده است.

در خبرنامه‌ی این شورا آمده است که دولت افغانستان و طالبان تلاش‌های‌شان را برای رسیدن به یک توافق به هدف پایان دادن صلح‌آمیز جنگ شدت ببخشند. این شورا گفته است که پیشنهاد می‌کند مذاکرات مستقیم میان افغان‌ها، دولت افغانستان و طالبان هرچه زودتر آغاز شود.

شورای اروپا اضافه کرده که در اجرای روند صلح خواهان حفظ دست‌آوردهای سیاسی و اجتماعی مردم افغانستان از سال ۲۰۰۱ به این‌طرف است.

کمک به هدف فراگیرشدن روند صلح، همکاری در بخش اصلاحات از جمله اصلاحات در نهادهای امنیتی، تضمین روند صلح، درصورتی که از سوی طرف‌های درگیر پیشنهاد شود، ادغام جنگ‌جویان و خانواده‌های‌شان و تقویت تجارت منطقه‌ای، مواردی است که اتحادیه‌ی اروپا گفته در عملی‌شدن آن کمک خواهد کرد.

در اعلامیه‌ی اتحادیه‌ی اروپا همچنین آمده که توافق صلح باید به پرهیز از خشونت، مبارزه با سازمان‌های تروریستی فراملی که از خاک افغانستان استفاده می‌کنند، منجر شود.

همچنین این شورا تاکید کرده که در صورت هر گونه توافقی باید به موارد حقوق‌بشری افراد، به ویژه حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها احترام گذاشته شود و دولت افغانستان با حفظ نهادها و قانون اساسی‌اش ادامه یابد.

وزیران شورای اروپا به این نتیجه هم رسیده‌اند که در روند صلح راهی برای پاسخگویی از جمله عدالت انتقالی و رسیدگی به شکایت‌های قربانیان جنگ در افغانستان هم باید فراهم شود.

استقبال ارگ؛

در همین حال حکومت افغانستان روز (سه‌شنبه، ۲۰ حمل) با انتشار بیانیه‌ای از اعلامیه‌ی شورای اروپا استقبال کرد. ارگ ریاست جمهوری گفته است که دولت جمهوری اسلامی افغانستان از اعلامیه‌ی اتحادیه اروپا در رابطه به حمایت از پروسه‌ی صلح افغانستان، تضمین توافقنامه‌ی صلح میان جوانب ذیدخل و همکاری در تطبیق برنامه های پس از توافق صلح، استقبال می کند.

در بیانیه ارگ آمده است:”رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن استقبال از موقف اصولی اتحادیه اروپا و تائید ارزش‌های قانون اساسی و دست آوردهای حکومت و مردم افغانستان، اعلامیه‌ی متذکره را برای دستیابی افغانستان به صلح پایدار و ختم جنگ در کشور مهم خواند.”

فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا نزدیک به دو هفته پیش در سفری به کابل طرح اتحادیه‌ی اروپا برای تقویت دولت‌داری و صلح افغانستان را اعلام کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست مشترک خبری با خانم موگرینی از این طرح استقبال کرد.

رئیس جمهوری افغانستان سه روز پیش نخستین جلسه‌ی”رهبری شورای عالی مصالحه” را در ارگ ریاست جمهوری با حضور چهره‌هایی از جمله حامد کرزی رئیس‌جمهوری پیشین، عبدالرب رسول سیاف، محمد محقق و اسماعیل خان از رهبران جهادی و شمار دیگر از سیاسیون، مقام‌های ارشد دولتی و نمایندگان جامعه مدنی، روحانیان و زنان برگزار کرد.

قرار است این شورا فهرست اعضای تیم مذاکره‌کننده با گروه طالبان را مشخص کند و در مورد اجندا و شرکت‌کنندگان نشست بین‌الافغانی در قطر تصمیم بگیرد. این نشست در روزهای آینده در دوحه‌ی قطر برگزار می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید