روزنامه اصلاح

استاد دانش: گروه طالبان به خاطر نقض قواعد حقوق بشردوستانه‌ی بین‌المللی تحت فشار قرار گیرد

استاد دانش معاون رئیس جمهور در کنفرانس هفتادمین سالگرد تصویب کنوانسیون های چهارگانه ژنیوا که در مقر وزارت خارجه برگزار شده بود، از نهادهای بین المللی و جامعه جهانی خواست که گروه طالبان و حامیان آنان را تحت فشار قرار دهند تا قواعد حقوق بشردوستانه بین المللی را رعایت کنند.

وی افزود که طالبان با اعمال وحشیانه خود می خواهند بر مردم ملکی افغانستان فشار آورند تا از این طریق فاصله و بی اعتمادی بین مردم و دولت ایجاد شود اما آنان نمی دانند که با این اعمال زشت و غیر انسانی، تنها خود را منفورتر سازند.

استاد دانش تاکید کرد که به دلیل اعمال وحشیانه گروه طالبان بود که مردم افغانستان حتی از طرح موافقتنامه اخیر که توسط نمایندگان آمریکا و طالبان تهیه شده بود، نه تنها استقبال نکردند بلکه نگرانی شدید خود را نیز ابراز داشتند. به گفته وی گروه طالبان به هیچ نوع تعهدی پایبند نیست و هدف آن تنها رسیدن به قدرت از طریق جنگ و احیای امارت است؛ امارتی که مردم افغانستان در دهه هفتاد با خون و جان خود آن را تجربه کرده اند.

معاون رئیس جمهور افزود: «مخالفین دولت به تکرار و به طور عمدی و سازمان یافته مرتکب جنایات جنگی می شوند و افراد ملکی را در اماکن غیر نظامی و به خصوص در شفاخانه ها، مراکز آموزشی و ورزشی و حتی در مساجد و مراکز دینی و اماکن پر رفت و آمد، آماج انتحار و انفجار قرار داده و در مسیر شاهراه ها افراد ملکی را به گروگان گرفته و تیرباران کرده اند که یک نمونه روشن آن به گروگان گرفتن صمد امیری رئیس دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت غور در مسیر جلریز میدان وردک و تیرباران کردن وی بود که همین چند روز پیش اتفاق افتاد».

معاون رئیس جمهور همچنین گفت که به خاطر رویکرد افراطی طالبان بود که جانب ایالات متحده آمریکا نیز بی اعتماد و بی باور شده و مذاکرات با طالبان را متوقف کند.

استاد دانش یکبار دیگر ابراز داشت که حکومت افغانستان ضمن این که از هر نوع طرح صلح به گرمی استقبال می کند؛ ولی بر این باور است که اولین گام برای صلح، اعتماد سازی و کاهش خشونت و آتش بس است و این که مذاکره با مالکیت افغان ها و به طور مستقیم بین دولت افغانستان و گروه طالبان آغاز شود و همه مسایل بدون کتمان و به طور علنی در میز مذاکره بحث شود و با آگاهی و رضایت مردم افغانستان مورد توافق قرار گیرد.

استاد دانش تاکید کرد که انتظار ما از سیاستگران افغانستان هم این است که به جای شعارهای انحرافی و گمراه کننده، در محوریت دولت جمهوری اسلامی افغانستان، موقف خود را متحد و فشرده سازند و در چارچوب جمهوریت و نظام سیاسی مبتنی بر انتخابات، از پروسه صلح و انتخابات به عنوان پروسه های ملی حمایت کنند.

وی ابراز داشت که با برگزاری انتخابات شفاف در ششم میزان پیش رو، حکومت جدید افغانستان می تواند با مشروعیت بهتر و از موضع قدرت و اقتدار بیشتر پروسه صلح را مطابق خواسته ها و آرزوهای مردم افغانستان رهبری کند.

معاون رئیس جمهور یکبار دیگر از آمادگی و تعهد جدی حکومت افغانستان در تطبیق کامل قواعد حقوق بشردوستانه بین المللی خبرداد و از کمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر افغانی به خاطر همکاری ها و کمک های دوامدار با مردم افغانستان در طول سال های جنگ و رنج، قدردانی کرد.

همچنین فرید حمیدی لوی څارنوال کشور با ذکر اینکه کنوانسیون های ژنیوا در خصوص قاعده مند کردن جنگ و رعایت حقوق بشر دوستانه شکل گرفته بود گفت که این قوانین نیازمند بروز کردن است تا ابزار های تطبیق آن سختگیرانه تر شود.

داکتر سیما سمر وزیردولت در امور حقوق بشر نیز پیرامون از میان بردن فرهنگ معافیت توسط حکومت، تاکید کرد و گفت که حکومت ها باید به محکمه آی سی سی اجازه دهند تا مجرمین جنگی را محکمه کند.

در این کنفرانس، عبدالبصیر انور وزیر عدلیه، پدرو شایرر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ، خانم کریستی ویلش مشاور منطقوی صلیب سرخ برای جنوب آسیا، ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه و عبدالحی رئوف معین پالیسی وزارت دفاع ملی نیز در رابطه به کنوانسیون های چهارگانه ژنیوا و الزامات دولت های عضو به تطبیق این کنوانسیون ها و رعایت حقوق بشردوستانه در مخاصمات مسلحانه صحبت کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید