روزنامه اصلاح

استاد دانش خواستار حمایت ترکیه از روند صلح افغانستان شد

استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور که شامگاه روز دو شنبه ۷ عقرب در محفل نودوپنجمین سالروز ملی کشور ترکیه در سفارت آن کشور سخنرانی می‌کرد، صلح و امنیت پایدار را نه تنها ضرورت افغانستان بلکه یک “نیاز حیاتی” برای همۀ کشور‌های منطقه خواند.

استاد دانش گفت که رفاه، ثبات و امنیت ملی همۀ کشورهای منطقه به همدیگر گره خورده و هیچ کشوری نمی‌تواند امنیت ملی خود را در ناامنی و بی‌ثباتی دیگران جستجو کند.

وی از دولت ترکیه خواست که به‌عنوان یکی از کشور‌های مهم منطقه، دولت و مردم افغانستان را در “تأمین صلح و ثبات” و حضور مخالفان مسلح دولت افغانستان به پای “میز مذاکره” یاری رساند.

معاون رئیس جمهور ضمن آنکه روز ملی ترکیه را به دولت، مردم و سفیر ترکیه در کابل تبریک گفت، به بخشی از پیشینه روابط تاریخی دو کشور در زمینه‌های مختلف اشاره کرده گفت: «مردمان هردو کشور ترکیه و افغانستان در غم و شادی همواره در کنار یک دیگر بوده اند».

از روز بیست نهم اکتوبر همه ساله به عنوان روز ملی ترکیه در آن کشور و نمایندگی‌های سیاسی آن در کشور‌های دیگر تجلیل می شود. استاد دانش نیز در محفل گرامی داشت از روز ملی ترکیه افزود که ترکیه یکی از کشورهای بزرگ منطقه، از دوستان تاریخی افغانستان است و دوستی ملت‌های افغانستان و ترکیه، تاریخ پرپیشینه دارد.به گفته معاون رئیس جمهور، ترکیه پس از سقوط امارت طالبان در دو بخش امنیتی و اقتصادی از همکاران خوب افغانستان بوده و علاوه بر آنکه در قالب ناتو ماموریت امنیتی خود را در افغانستان انجام می‌دهد، در راستای حل مشکلات سیاسی، همکاری‌های منطقوی، آموزش به نیروهای امنیتی افغان و زمینه‌های دیگر با دولت و مردم افغانستان همکاری کرده است.

استاد دانش گفت: «در دورۀ حکومت وحدت ملی، روابط سیاسی بین دو کشور، توسط داکتر محمد اشرف غنی و جناب رجب طیب اردوغان رؤسای جمهور دو کشور به سطح پیمان استراتژیک ارتقا یافت و اکنون هر دو کشور در عرصۀ روابط خارجی و مبارزه با تروریزم و همکاری‌های اقتصادی منطقوی دیدگاه‌های کاملا مشترک دارند.»

معاون رئیس جمهور افزود که در بخش اقتصادی نیز ترکیه در سال‌های گذشته میزبان نشست همکاری‌های اقتصادی بود. ترکیه درعرصۀ اقتصادی و مخصوصاً در بخش زراعت، حمل‌ونقل و ترانزیت دست‌آوردهای خوبی دارد. انتقال این تجربیات می‌تواند برای حکومت افغانستان بسیار مفید باشد.

استاد دانش سیاست اقتصاد محور را یکی از اولویت‌های دولت افغانستان خوانده گفت افغانستان در سازمان‌های مهم همکاری‌های منطقوی عضویت دارد؛ مانند ایکو، سارک و شانگهای و از طرف دیگر افغانستان از نگاه ژئو پولیتیک و ژئو اکونومیک از موقعیت بسیار مهمی برخوردار است و انتظار می‌رود که ترکیه در جهت تقویت همکاری‌های اقتصادی منطقوی نقش برجسته‌تری به عهده گرفته و تسهیلات تجارتی بیشتری برای جانب افغانستان در نظر بگیرد.

در این محفل اوسهان اَرتُغرُل، سفیر ترکیه در کابل ضمن اظهار خرسندی از حضور مقام‌های دولت افغانستان در محفل گرامی داشت از روز ملی ترکیه در آن سفارت، با اشاره به گذشتۀ تاریخی روابط افغانستان و ترکیه گفت که پیوند میان این دو کشور تنها وجهۀ سیاسی نداشته بلکه در بخش فرهنگی نیز روابط این دو کشور پر پیشینه است. وی با اشاره به بخشی از شواهد تاریخی روابط دو کشور در عرصه‌های سیاسی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی گفت که تاریخ گواه روابط گسترده بین دو ملت افغانستان و ترکیه است و آن کشور با توجه به دشواری‌های مردم افغانستان در مواردی چون صلح و امنیت، مبارزه با مواد مخدر، تأمین حقوق بشر و عرصه‌های دیگر، تاز مانی که لازم باشد در کنار دولت و مردم افغانستان خواهد بود.

دراین محفل جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، استاد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، شماری از اعضای کابینه، نمایندگان مردم در شورای ملی و سفیر‌های کشورهای خارجی مقیم کابل حضور داشتند.

ممکن است شما دوست داشته باشید