روزنامه اصلاح

ارگ: میزبانی پاکستان از هیئت گروه طالبان خلاف عرف بین‌المللی است

حکومت افغانستان از دیدار مقام‌های پاکستانی با نمایندگان گروه طالبان در اسلام‌آباد انتقاد کرده و آن را خلاف عرف دیپلوماتیک و اصول روابط میان کشورها خواند.

یک هیئت از گروه طالبان که در رأس آن ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی این گروه در قطر قرار دارد، به اسلام‌آباد سفر کرده و مشغول دیدار با مقام‌های پاکستانی است.

نمایندگان طالبان روز پنجشنبه (۱۱ میزان) با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان دیدار کردند.

گفته می‌شود نمایندگان گروه طالبان همچنان با عمران خان، نخست وزیر آن کشور و فیض حمید، رییس سازمان استخبارات پاکستان (آی اس آی) نیز دیدار کرده‌اند.

از سویی هم، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز در اسلام‌آباد به سر می‌برد و همزمان بودن این دو سفر، احتمال از سر گیری مذاکرات میان طالبان و امریکا را تقویت بخشیده است. قرار است که نمایندگان طالبان با مقام‌های امریکایی نیز در اسلام‌آباد دیداری داشته باشند.

اما حکومت افغانستان در واکنش به این دیدار‌ها گفته است که میزبانی از این گروه شورشی “خلاف تمام اصول روابط میان کشورها است“.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است:” میزبانی از گروهی که هنوز دست به خشونت می‌زند خلاف تمام اصول روابط میان کشورها است“.

آقای صدیقی روز پنجشنبه در یک نشست خبری تاکید کرد که این نشست‌ها کمکی به روند صلح افغانستان نمی‌کند.

او اضافه کرد:”پروسه صلح تنها وقتی می‌تواند نتیجه داشته باشد که مالکیت و رهبری آن به دست دولت افغانستان باشد. هنوز هم تعهدی در گروه طالبان نسبت به صلح نمی‌بینیم.”

سخنگوی ریاست جمهوری گفته: “خواست همیشگی ما از پاکستان این بوده که پناهگاه‌های امن طالبان و تروریستان در خاک‌شان را از بین ببرند و در امنیت منطقه نقش مثبتی داشته باشد.”

 

ممکن است شما دوست داشته باشید