روزنامه اصلاح

اردوی پاکستان: طالبان را ما به میز مذاکره آوردیم

پس از پایان مذاکرات فشردۀ مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان در قطر، اردوی پاکستان اعلام کرده است که پاکستان طالبان را به مذاکره با امریکا تشویق کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ آصف غور سخنگوی اردوی پاکستان در مصاحبه با عرب نیوز گفته است:”طالبان، پاکستان را در روند صلح طرد نمی‌کنند. ما تسهیل کننده‌ایم. ما با کشاندن طالبان به میز مذاکرات، کار خود را انجام دادیم. بحث‌ها و چگونگی پیشرفت این روند به انکشافات هر نشست ارتباط خواهد داشت“.

این برای نخستین بار است که مقام‌های ارتش پاکستان به صراحت به کنترول و تسلط‌ شان بالای رهبری طالبان اعتراف می‌کنند.

پیش از این مقام‌های امریکایی و افغان بارها تاکید کرده بودند که طالبان در پاکستان پناهگاه‌های امن دارند و پاکستان از آنان حمایت می‌کنند.

مقام‌های امریکایی و افغان بارها تاکید کرده‌اند که پاکستان از هراس افگنی به عنوان ابزار سیاست خارجی برای پیشبرد اهداف خود در منطقه استفاده می‌کند.

امریکا و افغانستان پیش از این خواهان قطع کمک پاکستان به گروه های هراس افگن شده بودند اما پاکستان همواره حمایت از تروریستان را رد کرده بود.

اما در یک سال گذشته، امریکا فشارهای خود به پاکستان را افزایش داده و بسیاری از کمک‌های مالی خود به این کشور را قطع کرده است. این امر سبب شده است تا پاکستان وادار شود که طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند.

گفتنی است که ارتش پاکستان در حالی تاکید دارد که این کشور طالبان را به تشویق به مذاکره با مقام‌های امریکایی کرده که چهارمین دور نشست مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان در دوحه قطر روز شنبه (۶ دلو) به پایان رسید.

در این دور نشست که شش روز به طول انجامید، دو طرف به توافق کلی رسیده اند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان پس از این نشست گفت که ۶ روز مذاکره در قطر بیش از هر زمان دیگری سازنده بود و پیشرفت‌های مهمی روی مسایل حیاتی بدست آمده است.

در پیام آقای خلیل زاد آمده: “کار ما ادامه دارد و مذاکرات به زودی از سر گرفته می‌شود. مسایلی باقی مانده که باید حل شود. تا زمانی‌که روی همه مسایل توافق نشود، توافقی در کار نیست. مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه جانبه قطعا از جمله این مسایل است.”

آقای خلیلزاد پس از پایان این نشست برای مشوره با مقام‌های حکومت افغانستان به کابل آمده است. آقای خلیلزاد در دیدار با رییس جمهورغنی گفته که در مذاکرات قطر هیچ بحثی در مورد ساحتار نظام افغانستان نشده است. آقای خلیلزاد گفته که هدف اصلی او در این مذاکرات تسهیل گفتگوهای بین الافغانی و زمینه سازی برای مذاکرات رو در رو میان حکومت افغانستان و گروه طالبان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید