روزنامه اصلاح

ادارۀ ملی آماده‌گی مبارزه با حوادث: بی‌توجهی مردم یکی از دلایل افزایش خسارات سیلاب‌های اخیر در کابل بوده است

حوادث طبیعی مانند: آتشفشان، زلزله، طوفان، برف کوچ و سیل حوادث غیر  مترقبه استند که پیشبینی برخی این حوادث دشوار است. اما احتمال پیشبینی نسبی و جلوگیری از خطرات برخی حوادث تا حدی امکان پذیر می باشد. چنانیکه ادارۀ هوا شناسی،  ادارات ذیربط دیگر و ادارۀ ملی آماده گی مبارزه با حوادث در زمنیه پیشگیری از خطرات حوادث و همچنان کمک و همکاری به آسیب دیده گان، مردم ما را یاری می نمایند.

هفته گذشته ما شاهد ریزش باران های شدید و سیل های ناشی از بارنده گی ها بودیم؛ چنانیکه وزارت دولت در امور رسیده گی به  حوادث افغانستان اعلام کرده که شمار قربانیان سیل در کشور تا اکنون در نزده ولایت به یکصدو بیست و هفت تن رسیده است. همچنان رسانه ها در کابل از ویران شدن یکصدو سیزده منزل و ششصد خانۀ که در معرض خطر سیل قرار داشتند گزارش دادند. در همین ارتباط خواستم با آقای محمد اسلم  سیاس معاون ادارۀ ملی آماده گی مبارزه با حوادث صحبتی داشته باشم.

آقای  سیاس در رابطه به پرسشی که آمار و ارقام سیل زده گان در حال حاضر در کابل به چند تن می رسد، همچنان چه تعداد از منازل ویران شده، چنین توضیح داد: از اثر سیل های هفته گذشته در شهر کابل، مناطق مسکونی تقریباً در تمام نواحی آسیب دیده اند، برای اینکه رقم دقیق تلفات و خسارات سیلاب ها مشخص گردد، سروی جریان دارد و تا زمانیکه سروی تکمیل نشود آمار دقیق را نمیتوانیم به اطلاع برسانیم و نشر کنیم.

تنها می توانم بگویم که آب باران در تمام نقاط و نواحی از جوی و جویچه ها بلند شده و داخل خانه ها شده، که تخریب زیاد به همراه داشته است.

پرسش: کمک هایی که از طریق ادارۀ ملی آمادگی مبارزه با حوادث به سیل زده گان صورت گرفته شامل چه چیز هاست و تا فعلاً به چند خانواده و در کدام ناحیه این مساعدت ها صورت گرفته است؟

پاسخ: روز سه شنبه ۲۷ حمل جلسۀ اضطراری در سطح ولایت ها تدویر گردید، در جلسه، در کنار آنکه تیم های سروی موظف شدند تا تمام نواحی شهر کابل را سروی نمایند، موسسات کمک کننده نیز مسوولیت گرفتند که در ختم مکمل سروی تمام خانواده هایی را که آسیب دیده اند کمک و یاری رسانند.

کمک ها شامل مواد غذایی، مواد غیر غذایی و ضروریات اولیه است و احتمالاً در صورتیکه خانواده ها خانه های شان را صد در صد از دست داده باشند، پول نقد نیز به آنها کمک می شود.

پرسش:  با هشدار ادارۀ هواشناسی، تدابیر پیشگیرانۀ ادارۀ شما برای ساحاتی که در معرض خطر سیل قرار دارند چه بوده است؟

پاسخ: اداره‎ی ملی آماد گی مبارزه با حوادث، در طول سال ها با استفاده از دیوار های استنادی، گبین کاری، حتا استفاده از بوجی‎های ریگی، ساحات گوناگون را در نواحی مختلف شهر کابل و ولسوالی‎ها به منظور جلوگیری و کاهش خطرات سیل تحکیم کرده، اما مشکل بزرگ  ما که بیشتر آسیب ها را به مردم می رساند از سوی خود مردم است. زیرا آنها در محلاتی که مسیر سیلبر هاست و یا در محلاتی که احتمال لغزش زمین وکوه وجود دارد خانه می سازند، به هشدار های که از سوی شاروالی ها، موسسات و ادارات دولتی و ادارات ذیربط از طریق تلویزیون و رسانه ها به آنها داده میشود، هیچگونه توجه نکرده که همین مسایل سبب میگردد مشکلات را در داخل شهر و بیرون ازشهر بوجود بیاورد.

وی افزود: آنعده از خانواده‎ها که به هشدارهای مسوولان توجه کرده، از دولت و ادارات مسؤول کمک خواسته اند واضحاً زنده گی و مال شان از خطر مصؤون مانده و هیچ مشکلی برای شان ایجاد نشده است. اما آنانیکه بی توجهی کرده اند هم به خودشان و هم به خانه های همجوار شان آسیب رسیده است.

ولی مردم شاکی استند که ناوقت های شب به ما اطلاع دادند که خانه های تان در معرض خطر قرار دارد؟

  بنده از زمانیکه در این اداره مصروف خدمت هستم، هیچ به خاطر ندارم که هنگام سرازیر شدن سیل به مردم اعلان خطر شده باشد. ادارۀ ما در حالت بسیار عادی که هنوز هیچ گونه سیل وجود نداشته با استفاده از سروی که در مناطق انجام یافته از تهدیدات و خطرات سیل به مردم هشدار داده است. پیش از سرازیر شدن سیلاب های اخیر در کابل به مردم اطلاع دادیم و تأکید نمودیم با وجودیکه اداره ملی آماده گی مبارزه با حوادث در هر حالت به منظور کمک در خدمت شما قرار دارد، ولی مناطق تانرا عجالتاً ترک نمایید، تا زمانیکه خطر سپری شود. اما بیشترین بی توجهی از سوی خود مردم صورت گرفته است . چنانیکه خانه‎های شان را در معبر سیلبرها اعمار می کنند، همچنان معبر کانال ها را خورد می سازند و ساحۀ حویلی خود را وسعت می بخشند غافل از اینکه خطرات بعدی را در نظر بگیرند.

پرسش: برای جلوگیری از سیلاب های احتمالی دیگر پیشبینی‎ها و برنامه‎های شما چه می باشد؟

پاسخ : به گمان اغلب تا ماه جوزا احتمال بارنده گی ها وجود دارد، چون موسم بارانی است و اگر باران به همین شدت ببارد، امکان وقوع سیل می رود. بنأ مردم از اینگونه حوادث نباید غافل باشند. ادارۀ ما به منظور کاهش این خطرات راه های بندش سیل ها را با گبین کاری، استفاده از دیوار های استنادی و همچنان استفاده از بوجی های ریگی می گیرد. از سوی دیگر آماده گی عام و تام باید وجود داشته باشد زمانیکه باران ها شدید و احتمال وقوع سیل می رود، مردم را در نقاط مرتفع که احتمال  جاری شدن سیل کم باشد انتقال دهند.

این گفته های آقای سیاس در حالیست که آقای احمد ذکی  سرفراز شاروال کابل در  گفتگو با بی. بی. سی از احتمال تخریب شمار بیشتر خانه ها در دو سوی دریای کابل خبر داده است . وی بارندگی‎های اخیر در کابل را  نگران کننده خوانده گفته است: این بارنده گی ها سبب طغیان آب دریای کابل شده و خانه های مسکونی و دکان های نزدیک آنرا تهدید می نماید.

سهیلا کبیر

ممکن است شما دوست داشته باشید