روزنامه اصلاح

اداره هوانوردی ملکی: تلاش‌ها برای بیرون‌ساختن شرکت‌های هوایی افغانستان از فهرست سیاه اتحادیه‌ی اروپا جریان دارد

مسؤولان اداره‌ی هوانوردی ملکی افغانستان می‌گویند که این اداره تدابیر جدی را برای بیرون ساختن شرکت‌های هوایی افغانستان از فهرست سیاه اتحادیه‌ی اروپا روی دست گرفته است.

محمدقاسم وفایی‌زاده رییس اداره‌ی هوانوردی ملکی، روز شنبه (۲۲ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که قرار گرفتن شرکت‌های هوایی افغانستان در لیست سیاه اتحادیه‌ی اروپا، فعالیت‌های هوایی این کشور را محدود کرده که این امر، منجر به کاهش توان رقابت در بازارهای منطقه‌ای شده است.

وی افزود:”برای ایجاد تغییر و بهبود در وضعیت هوایی، ضرورت به اصلاحات بنیاد است که مهم‌ترین موضوع، تفتیش(ایکا) یا سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی است که تاکنون در تاریخ هوانوردی افغانستان صورت نگرفته.”  

او گفت که به دنبال مذاکرات اداره‌ی هوانوردی ملکی با اتحادیه‌ی اروپا، تا زمانی‌که سکتور هوانوردی افغانستان از فلتر تفتیش سازمان ایکا عبور نکند، شرکت‌های هوایی از لیست سیاه خارج نخواهد شد؛ به همین منظور، سال گذشته اداره‌ی هوانوردی ملکی جهت تفتیش شرکت‌های هوایی از این سازمان به کابل دعوت کرده و تمام سکتور هوانوردی را بررسی کرد.

قاسم وفایی زاده علاوه کرد که بیش از ۷۰ درصد توصیه‌ها و الزامات موثر سازمان بین المللی هوانوردی تطبیق شده و اکنون آمادگی‌ها برای تفتیش این سازمان از سکتور هوانوردی افغانستان روی دست گرفته شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که تفتیش سازمان بین المللی ایکا از ۲۳ الی ۲۷ ماه سپتامبر میلادی آغاز گردیده و در اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی به پایان برسد.

رییس اداره‌ی هوانوردی ملکی تصریح کرد:”بر اساس برنامه‌ریزی و اقدامات لازم سازمان ایکا، آماده می‌شویم تا افغانستان از لیست سیاه اتحادیه اروپا خارج شود و بتوانیم پروازهای مستقیم به اتحادیه اروپا، قاره امریکا و تمام نقاط جهان داشته باشیم.”

بر بنیاد گفته‌های رییس اداره‌ی هوانوردی ملکی، این اداره اقدامات اصلاحی بنیادی مبنی بر تعدیل قانون هوانوردی و تغییرات در لایحه وظایف کارمندان را آغاز کرده است.

آقای وفایی زاده بیان کرد که این اداره برای مصئونیت پروازهای داخلی و منطقه‌ای و خروج شرکت‌های هوایی از لیست سیاه اتحادیه اروپا”موافقت‌نامه‌ی ارایه‌ی خدمات تفحص و نجات” را با پنج نهاد دولتی به امضا رسانیده است که این نهادها، وزارت امور داخله، وزارت صحت‌عامه، ارگان‌های محل و وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی می‌باشد.

بر بنیاد این موافقت‌نامه، در صورت بروز هرگونه حادثه، نهادها امضا کننده، همکاری‌های جدی و به موقع را با اداره‌ی هوانوردی ملکی انجام دهند.

ایجاد کمیته‌ی حوادث و سانحه‌های هوایی یکی دیگری از برنامه‌های اصلاحی اداره‌ی هوانوردی ملکی است که به باور آقای وفایی زاده، ایجاد این کمیته، مصئونیت را در ترافیک هوایی، خط جاده و خط آن به وجود آورده و سطح حوادث را کاهش خواهد داد.

در پی این اقدامات، اداره‌ی هوانوردی ملکی به تازگی تفاهمنامه‌های هوایی را با کشورهای تاجیکستان و ازبیکستان امضا کرده که در آینده نه چندان دور، اجرایی خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید