روزنامه اصلاح

احزاب سیاسی: آغاز روند ثبت نام رأی‌دهندگان بدون بایـومتریک قـانونمند نیست

کمیسیون مستقل انتخابات: کمیسیون میتواند به خاطر  انسجام امور مطابق مـاده‌ی دهم قانون انتخابات عمل نماید

قرار است کمیسیون مستقل انتخابات این بار روند ثبت نام تقویتی رأی دهنده گان را در پهلوی تغییر آغاز تاریخ نام نویسی رأی دهنده گان، بدون سیستم بایومتریک به گونه«منول» یا دستی با بیست روز تأخیر راه اندازی نماید. پیش از این آغاز نام نویسی به تاریخ بیست و ششم ثور از سوی کمیسیون اعلان گردیده بود که این تصمیم کمیسیون برای کار نگرفتن از فن آوری  بایومتریک در روند ثبت نام های رأی دهنده گان، واکنش هایی را در پی داشته است. شماری از احزاب سیاسی و نهادهای ناظر بر انتخابات، کار نگرفتن از سیستم بایومتریک را مغایر قانون انتخابات می دانند. این در حالیست که سال گذشته برخی از موارد قانون انتخابات با خواست احزاب سیاسی تعدیل شد.

در تعدیلاتی که در بند دوم ماده‎ی نزدهم قانون انتخابات وارد شده آمده است که « تمامی مراحل انتخابات به شمول روند ثبت نام ها و تشخیص رأی دهنده گان با کارگیری از فن آوری و شناخت بایومتریک به شیوه‎ی مصئون  انجام شود.»

از سویی هم احزاب سیاسی استفاده از شیوه‎ی اعلان شده از سوی کمیسیون را در روند انتخابات ایجاد زمینه برای تقلب می دانند.

 عبدالله قرلق معاون حزب جنبش گفته: « هر گونه مخالفت با استفاده از بایومتریک در روند نام نویسی تقویتی و سایر مراحل انتخابات پیش رو، زمینه سازی برای تقلب شمرده می شود و برای ما قابل قبول نیست.»

در عین حال نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات را خلاف قانون انتخابات می دانند وبا انتقاد از کارکرد های کمیسیون می گویند: هر باریکه کارمندان کمیسیون تبدیل شده، متأسفانه برنامه ها و طرح های شان را ارایه می دارند.

 حکیم تورسن یکی از نامزدان ریاست جمهوری در انتخابات پیش رو، در یک صحبت تیلفونی با ابراز گفته های فوق افزود: جای تعجب است که در طول چند سالی که کمیسیون به کار آغاز کرده، برنامه‎ای که برای همیش بدرد بخور باشد، نداشته، بهانه‌ای که حالا کمیسیون برای استفاده نکردن از بایومتریک دارد محدودیت زمان یا وقت است؛ در حالی که تنها کمیشنران در کمیسیون مصروف کار نیستند، بلکه کار مندان دیگری هم استند که در پهلوی کمیشنران مصروف پیشبرد کار می باشند، می توانستند در این مدت سهولت هایی را فراهم نمایند.

آقای تورسن می گوید: “بنابر شواهدی که در دست است مشکلات در سیستم بایومتریک وجود ندارد. بل مشکل اساسی در گرداننده ها و کسانی که مدیریت می نمایند است و ما در این حال مخالف این تصمیم کمیسیون استیم و تأکید ما بر کمیسیون اینست که از هر وسیله ممکن هم انتخابات را به وقت و زمان معین آن برگزار نمایند و البته با استفاده از سیستم بایومتریک که یک سیستم مدرن است و در پهلوی آن دستگاهی را که جدیداً یک دختر افغان اختراع کرده استفاده نمایند تا برای جهانیان یک بار دیگر ثابت شود که با وجود مشکلات و چالش های موجود، جوانان کشور می‎‎توانند سهولت‎های را با استعدادی که دارند برای پیشبرد این روند ایجاد نمایند.”

با این حال  مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات، ضمن این که تغییر تاریخ ثبت نام رأی دهنده گان را مشکل جدی نمی دانند، در مورد  استفاده از روش قبلی نیز گفته هایی دارند.

عبدالعزیز ابراهیمی یکتن از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات می گوید:“مشکلی نیست، چون قبلاً به تعداد هشت اعشاریه نه میلیون تن شهروندان ثبت نام کرده بودند. تنها این روند ثبت نام روند تقویتی است، کسانی که سن قانونی را پوره نکرده بودند و یابه دلایل مختلف ثبت نام نتوانسته بودند و همچنان آن عده از هموطنان ما که بیرون از کشور بودند و در پروسه ثبت نام اشتراک نداشتند، حال می توانند در این پروسه اشتراک و ثبت نام نمایند. البته این روند از تاریخ هژدهم جوزا آغاز و مدت پانزده روز دوام دارد که ثبت نام کاندیدای شورای ولایتی و پارلمانی ولایت غزنی همزمان با این روند آغاز می شود.”

وی در مورد این که آیا فهرست دوباره تهیه می شود و سرنوشت لیست تهیه شده انتخابات پارلمانی چه می شود و یا اگر اصلاحات صورت می گیرد با کدام میکانیزم انجام می شود؟ گفت: از آنجایی که ثبت نام تقویتی است، از فهرست قبلی استفاده میشود و تنها کسانی که نام شان در لست قبلی درج نبود ثبت نام می نمایند و مشکلات قبلی اصلاح می شود، مشکلات املایی و انشایی نیز از بین می رود.

وی دلیل عدم استفاده از سیستم بایومتریک و استفاده از روش منول را بیان کرده گفت: این بار ثبت نام رأی دهنده گان به شکل منول یا شکل عادی سابق از طریق تذکره های کاغذی صورت می گیرد. هر گاه در این سیستم کدام مشکل دیده می شود، ایجاب می کند نقش نهادهای ناظر بیشتر شود. کسانی که ثبت نام شده اند می توانند رأی بدهند ونیاز به ثبت نام مجدد نیست. ما از تجارب هشتم میزان آموختیم و تلاش بر این است تا مطابق پلان عملیاتی و تقویم انتخاباتی پیش برویم تا یک انتخابات بهتر داشته باشیم.

اما آقای یوسف رشید رییس نهاد ناظر بر انتخابات می گوید: این که کمیسیون از سیستم بایومتریک استفاده نمی کند، نمایانگر ضعف و ناتوانی کمیسیون است که نمی تواند از عهده‎ی این کار بر آید و در مغایرت با قانون کار نماید. زمانی که کار خلاف قانون صورت می گیرد، به اعتبار و مشروعیت انتخابات صدمه می زند. اما پیش از این کمیسیون نقض قانون را در این مورد  نپذیرفته تاکید بر آغاز ثبت نام رأی دهنده گان به تاریخ تعیین شده یعنی هژدهم جوزا بدون کارگیری از فن آوری یا بایومتریک داشته با اشاره به ماده دهم قانون انتخابات گفته: در این ماده قانون انتخابات ذکر شده که کمیسیون به خاطر انسجام امور می تواند بعضی از تدابیر و پالیسی ها، طرزالعمل ها را انجام بدهد.

با این حال شماری از اعضای مجلس نماینده گان با انتقاد از چگونگی مدیریت در کمیسیون مستقل انتخابات می گویند: اگر اصلاحات بنیادی در این کمیسیون به میان نیاید انتخابات ششم میزان به بحران کشانیده خواهد شد.

اما آقای ابراهیمی می گوید: تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد؛ زیرا انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی و مجلس نماینده گان ولایت غزنی همزمان به تاریخ ششم ماه میزان برگزار خواهد شد.

همچنان عبدالعزیز ابراهیمی در ادامه از شیوه برگزاری روند ثبت نام در مناطق نا امن که کمیسیون بر آن دسترسی ندارد می گوید: در صورتی که نهادهای امنیتی در محلات دور دست که امنیت ندارند، تأمین امنیت نمایند در آنجا هم این روند آغاز می شود. در غیر آن در مناطقی که نهادهای امنیتی نتوانند امنیت را تأمین نمایند، مشکل است که روند ثبت نام تقویتی آغاز شود. زیرا جان کارمندان ما با اهمیت تر است. از این رو در مناطقی که از امنیت خوب بر خوردار باشد و تهدید متوجه کارمندان و شهروندان نباشد این روند صورت می گیرد در غیر آن روند ثبت نام در مناطق نا امن نا ممکن است.

عزیز ابراهیمی گفت: آن عده از هموطنان ما که در کشورهای همسایه مهاجر استند و  می خواهند در انتخابات آینده شرکت نمایند، می توانند به کشور بیایند و ثبت نام نموده در پروسه اشتراک نمایند. در غیر آن کدام برنامه خاصی در بیرون از افغانستان برای مهاجرین افغان وجود ندارد.

این درحالیست که پیش از این خانم حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات در دیدار با معاون و مشاوران یوناما گفته بود، که بدون حمایت سازمان ملل روند برگزاری انتخابات افغانستان با مشکلاتی رو به رو خواهد شد و کمیسیون به حمایت جهانی نیاز مبرم دارد.

اما معاون یوناما، حمایت ملل متحد و جامعه‎ی جهانی را از انتخابات افغانستان مشروط به این دانسته که انتخابات پیشرو ریاست جمهوری باید با برنامه واقع بینانه برگزار شود.

 دیده شود که با  این همه چالش ها، مشکلات مالی و تخنیکی که فرا راه کمیسیون مستقل انتخابات است کمیسیون در فاصله کمتر از پنج ماه باقی مانده موفق به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خواهدگردید یا خیر؟

ممکن است شما دوست داشته باشید