روزنامه اصلاح

اجلاس سران گروه ۲۰ با حواشی فراوان افتتاح شد

نشست افتتاحیه اجلاس سران گروه ۲۰ در حالی به میزبانی آرژانتین برگزار شد که بسیاری از رهبران جهان با اختلافات جدی بر سر مسایل گوناگون دور یک میز نشستند.

روز جمعه (۳۰ نوامبر) مائوریسیو ماکری، رئیس‌جمهور آرژانتین که میزبان این اجلاس است در مراسم افتتاحیه گفت راه حل رفع اختلافات: “گفتگو، گفتگو و گفتگو است”. او خواستار تشریک مساعی رهبران برای حل مشکلات جهان شد.

با وجود این، هنوز دیدارهای رهبران در این اجلاس آغاز نشده که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دیدار از پیش تعیین شده خود با
 ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را بر سر بحران اوکراین لغو کرده است.

اختلافات جدی بر سر تلاش‌ها برای کاهش مصائب تغییرات اقلیمی هم همچنان برجاست و مرگ جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی هم همه دوربین‌ها را متوجه نحوه مراوده رهبران با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان کرده است.

امروز خیلی زود رسانه‌ها تصاویر دست دادن صمیمانه ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان را به طور گسترده مخابره کردند که دو رهبر را خنده بر لب نشان می‌داد در حالی که همچون دو رفیق صمیمی دست‌ می‌دادند.

تصاویری هم از گفتگوی سرپایی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با ولیعهد عربستان منتشر شده و گفته شده در این مکالمه ۵ دقیقه‌ای آقای مکرون “با جدیت” درباره موضع کشورش بر سر موضوع قتل آقای خاشقچی سخن گفته است.

گروه ۲۰ از ۱۹ کشور اقتصادی جهان و اتحادیه اروپا تشکیل شده که در مجموع ۸۵ درصد اقتصاد جهان را مدیریت می‌کنند و میزبان دو سوم جمعیت کره‌زمین هستند.

این اجلاس که از سال ۲۰۰۸ (۱۰ سال پیش) شکل گرفته فرصتی است تا رهبران بر سر مسایل جهانی و مشکلات پیش روی جوامع بشری رایزنی کنند و اگرچه افتتاحیه و اختتامیه آن با حضور همه رهبران حاضر برگزار می‌شود، تصمیم‌های اصلی معمولا در خلال دیدارهای دو جانبه میان کشورها شکل می‌گیرد.

همزمان تدابیر امنیتی شدیدی در بوینس‌آیرس، پایتخت آرژانتین وضع شده و به همین علت روز جمعه تعطیل رسمی اعلام شده بود و همه فروشگاه‌های مرکز تجاری این شهر بسته بود.

در همین حال، متعرضان خشمگین آرژانتینی که مخالف صرف صدها هزار دلار برای برپایی این اجلاس بودند در محوطه بیرونی نشست تجمع کردند.

آنها می‌گویند در حالی که آرژانتین برای مواجه با رکود اقتصادی سیاست‌های جدیدی وضع کرده، میزبانی پرهزینه این اجلاس اشتباه بوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید