روزنامه اصلاح

اجازه نمی دهیم افغانستان به پناهگاه تروریستان بین المللی مبدل شود

ژاو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجهٔ چین در یک نشست خبری گفت که حملات روز پنجشنبه در ساحهٔ میدان هوایی کابل نشان می دهد که وضعیت امنیتی افغانستان “پیچیده و وخیم” است.
او افزود: “چین قاطعانه مخالف هر گونه تروریزم بوده و آنرا قویاً تقبیح می‌کند و آماده است برای رسیدگی به تهدید تروریزم و جلوگیری از مبدل دوبارهٔ افغانستان به یک منبع دهشت افگنی با جامعهٔ جهانی کار کند.”
بیجنگ حملات انتحاری روز پنجشنبه در میدان هوایی کابل را “به شدت محکوم کرد” که بر اساس گزارش‌ها بیش از ۱۸۰ کشته و زخمی برجا گذاشت.
سخنگوی وزارت خارجهٔ چین همچنان افزود که در حملات روز پنجشنبه هیچ آسیبی به شهروندان این کشور نرسیده است و به شهروندان چین توصیه شده تا “اقدامات احتیاطی امنیتی” را تقویت کنند.
چین سفارت خود در کابل را باز نگه داشته است؛ جاییکه اخیراً میزبان ملاقات نمایندگان طالبان و سفیر این کشور بود.
آقای ژاو همچنین نگرانی های چین را در مورد آنچه که بیجینگ تهدیدی برای امنیت آن کشور از سوی جنبش اسلامی ترکستان شرقی می داند ، مجدداً مطرح کرد.
چین شهروندان خود را از افغانستان خارج نکرده و برای امنیت میدان هوایی نیز نیرو نفرستاده است. در حملات روز پنجشنبه در میدان هوایی کابل، به شمول سیزه سرباز امریکایی بیش از صد نفر جان باخته و حدود یکصد و پنجاه نفر دیگر زخم برداشته اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید