روزنامه اصلاح

اتحادیه‌ی فابریکه‌های ذوب آهن: قاچاق آهن‌آلات به پاکستان، کارخانه‌های ذوب آهن افغانستان را با خطر ورشکستگی روبرو کرده است

اتحادیه‌ی فابریکه‌های ذوب آهن کشور هشدار می‌دهد که قاچاق گسترده‌ی آهن آلات داغمه به خارج، کارخانه‌های ذوب آهن کشور را با خطر ورشکستگی روبرو کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ پرویز خواجه‌زاده، رییس این اتحادیه، روز یکشنبه (۱۹ حوت) در یک نشست خبری در کابل از احتمال رکود کارخانه‌های ذوب آهن در کشور هشدار داد.

آقای خواجه‌زاده گفت که علی‌الرغم اختصاص آهن آلات داغمه به فابریکه‌های ذوب آهن افغانستان، هم اکنون آهن آلات داغمه ۲۰ ولایت کشور به پاکستان و ایران قاچاق می‌شود.

وی گفت، قاچاق این آهن آلات به کشورهای همسایه، نزدیک به ۴۰ فابریکه‌ی ذوب آهن که در جریان سال‌های اخیر به کار آغاز کرده‌اند را در معرض رکود قرار داده است.

او ماموران گمرکات در بندرهای عمدتا شرقی افغانستان را به همکاری با قاچاقبران آهن آلات داغمه متهم کرده هشدار داد که در صورت ادامه‌ی قاچاق این آهن آلات به خارج، فابریکه‌های ذوب آهن که با دستکم ۴۵۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری سر به پاشده‌اند ورشکست خواهند شد.

رییس اتحادیه‌ی فابریکه‌های ذوب آهن، ظرفیت تولید ۳۸ فابریکه‌ی داخلی را بالغ بر۹۰۰ هزار تن در سال خوانده افزود، که این میزان، دستکم ۵۰ درصد نیازمندی بازار را پاسخ می‌دهد. وی، نیازمندی کلی بازار افغانستان به آهن آلات را ۱ میلیون و۲۰۰ هزار تن در سال تخمین کرد.

به بیان وی، ظرفیت افزایش تولید در فابریکات ذوب آهن افغانستان موجود است و اگر حکومت چالش‌های تخنیکی فراروی این فابریکه‌ها را رفع کند، دردو سال آینده این سکتور به خودکفایی نزدیک می‌شود.

همچنان عصمت الله وردک معاون این اتحادیه گفت که واردات آهن آلات با قیمتِ به گفته وی بسیار پایین و با تعرفه‌های گمرکی ناچیز، یکی دیگر از چالش‌های جدی فراروی صنعت ذوب آهن در کشور است.

آقای وردک گفت که ماموران میان رتبه وزارت مالیه و گمرکات اموال تجاری از جمله آهن آلات را در تضاد با نرخ‌های جهانی در گمرکات کشور نرخ گذاری می‌کنند که این امر تاثیر مخرب بر صنعت داخلی برجای گذاشته است.

به بیان او، یک تن آهن آلات در بازار جهانی بالغ بر ۵۰۰ تا ۶۰۰ دالرامریکایی خرید و فروش می‌شود که این مقدار، در گمرکات افغانستان کمتر از ۳۰۰ دالر نرخ گذاری شده که این مسئله صنعت ذوب آهن را به شدت لطمه زده است.

او خواهان افزایش ۴۰ درصدی تعرفه‌های گمرکی بر آهن آلات شده و از حکومت خواست که جلو قاچاق گسترده آهن آلات داغمه که هم اکنون ابزار رشد صنعت ذوب آهن در کشور محسوب می‌شود را بگیرد.

حکومت سه سالی پیش صادرات آهن آلات داغمه به کشورهای همسایه را به هدف رشد صنعت ذوب آهن ممنوع کرد، این اقدام حکومت باعث شد که تعدادی زیادی از تاجران در این سکتورسرمایه گذاری کنند، چندین فابریکه بزرگ ذوب آهن درخلال این سه سال ساخته شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید