روزنامه اصلاح

اتاق تجارت و صنایع: پرچون فروشان خودسرانه نرخ مواد خوراکی را بالا برده‌اند

اتاق تجارت و صنایع کشور می‌گوید که قیمت مواد خوراکی به صورت کل در بازار افغانستان افزایش نیافته و پرچون فروشان خودسرانه نرخ این مواد را افزایش داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ محمد یونس مومند، معاون تجارتی اتاق تجارت و صنایع، روز پنجشنبه (۱۹ ثور) در یک نشست خبری در کابل، پرچون فروشان را به افزایش خودسرانه قیمت مواد خوراکی متهم کرد.

همزمان با آغاز ماه رمضان انتقادها و نگرانی‌ها از افزایش نرخ مواد خوراکی در بازارهای کشور به شکل گسترده بالا گرفته است؛ قیمت سبزیجات، لبنیات، گوشت، آرد، برنج و روغن پس از آغاز رمضان افزایش یافته است.

آقای مومند گفت که قیمت مواد خوراکی به شکل عمده در بازارها افزایش نیافته بلکه پرچون فروشان در محلات پس از ایجاد صف‌های طولانی پشت دکاکین برای خرید این مواد، قیمت‌ها را افزایش داده‌اند.

وی مسدود بودن مسیر مواصلاتی تورخم برای چند روز، منع عبورموترهای باربری در شهرکابل در جریان برگزاری جرگه مشورتی صلح، اخاذی‌ها از موترهای باربری، عدم تطبیق درست قوانین و افزایش قیمت دالر از دیگر عواملی خواند که در افزایش قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است.

وی، پیشگیری از افزایش قیمت‌ها درعمده فروشی‌ها که به قیمت ارز بستگی دارد را کار ساده‌ای ندانسته تاکید کرد که برای کنترول قیمت‌ها در مناسبت‌های خاص از جمله ماه رمضان، قرار است کمیته مشترک نظارت از بازار ایجاد شود.

همچنان محمد حسن صفایی، عضو اتاق تجارت پیرامون افزایش قیمت‌ها گفت که نرخ مواد خوراکی ضروری در ماه رمضان افزایش نیافته و تنها قیمت سبزیجات و لبنیات به گونه سلیقه‌ای از سوی پرچون فروشان بالا برده شده است.

او افزود که تفاوت درنرخ‌ها براساس تغییر میزان عرضه و تقاضا یک وضع عادی در نظام بازار آزاد است و در این میان تنها نیاز است جلو افزایش قیمت‌ها در مناسبت‌های خاص که در نتیجه احتکار مواد خوراکی به میان می‌آید، گرفته شود.

او با اشاره به افزایش قیمت کلی مواد مصرفی در بازار افغانستان، بیان داشت که افزایش بهای دالرعامل عمده در افزایش قیمت‌ها در جریان سال‌های اخیر محسوب می‌شود. به گفته او در یک سال گذشته نرخ دالر در برابر پول کشور افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید