روزنامه اصلاح

آغاز سال تعلیمی۱۴۰۰در سال جاری بیش از۱۱هزار معلم جدید استخدام می شود

سال تعلیمی ۱۴۰۰ با نواخته شدن زنگ مکتب توسط رییس جمهورغنی آغاز گردید.
در مراسم آغاز سال جدید تعلیمی که در تالار لیسه امانی برگزار شده بود، بانوی اول کشور، معاون دوم ریاست جمهوری، سرپرست وزارت معارف و شماری از مقامات عالی رتبه دولتی و معلمین حضور داشتند.
رئیس جمهورغنی در این مراسم گفت که پس از سپری شدن یک سال دشوار به دلیل خطرات ناشی از کرونا، افتخار می کنیم که زنگ مکتب را به صدا در می آوریم.
رئیس جمهور گفت که«در سال جاری، ۱۱۱۷۳ معلم به گونۀ شفاف و عادلانه استخدام خواهند شد. معاش معلمین سر از آغاز سال جاری افزایش می یابد و در وسط سال، وزارت مالیه آن را اجرا خواهد کرد. در سال نو یک میلیون کودک جدید الشمول به مکتب میروند و ۱۸۰۰ باب مکتب جدید اعمار می گردد. مطبعه های دولتی و سکتور خصوصی توانایی چاپ کتاب مورد ضرورت کشور را دارند».
رئیس جمهور با بیان اینکه برای اولین بار سکتور خصوصی کاغذ باکیفیت را تولید می کند، گفت که برای وزارت های معارف و تحصیلات عالی در خدمات دیجیتال سازی اولویت داده میشود و حمایت از معارف تنها مسئولیت وزارت معارف نه، بلکه مسئولیت مشترک ریاست جمهوری، کابینه، والیان، سکتور خصوصی و مردم می باشد.
محمد اشرف غنی تصریح کرد که مشکل اصلی کمبود منابع نیست، بلکه استفاده نادرست از آن می باشد؛ وزرات معارف باید نمونه وحدت ملی و عدالت اجتماعی باشد، زیرا توزیع ناعادلانه منابع، وحدت ملی ما را متضرر می سازد و کودک باید به زبان مادری دسترسی داشته باشد. وی افزود که من صلح و مکتب می خواهم، خونریزی باید پایان یابد و هیچگونه رابطه ای میان دین و تروریزم وجود ندارد.
رئیس جمهورغنی گفت که ادارات و نهادهای مربوطه در همکاری با وزارت های معارف و تحصیلات عالی، بحثی را بخاطر بلند بردن کیفیت و سطح آموزش، آغاز نمایند و متعلمین باید برای قرن بیست و یک تربیت شوند. وی افزود باید وزارت های معارف و تحصیلات عالی، فرهنگ رضاکاری را ایجاد نمایند و در همکاری با محصلین لایق، وزارت معارف را تقویت کنند. رییس جمهورغنی به مسئولین وزارت صحت عامه هدایت داد که به صحت متعلمین توجه ویژه نمایند. تمام وزارت ها و سفرا باید نمایندگان وزارت معارف باشند. وزارت های سکتوری، متعلمین و محصلین را با مسائل تخنیکی آشنا سازند و برای آنان توضیح دهند که چه چیزی را بیاموزند.
رئیس جمهور کشور ضمن تشکر از همکاران بین المللی وزارت معارف، به ویژه پوهنتون الازهر، گفت که برای وزارت معارف، طرح اصلاحی جامع ترتیب شود. متعلمین را برای حفظ و نگهداشت مکاتب و محیط زیست، تشویق نمایید و وزارت معارف در زمینۀ غرس نهال، مدیریت آب و ایجاد ساحه سبز سهم بگیرد.
بانوی اول کشور در سخنرانی اش بر تعلیم و تربیت، اصلاحات و دیجیتال سازی وزارت معارف بخاطر آموزش متعلمین به اساس تقاضای مارکیت، تاکید ورزید.
رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف در سخنرانی اش از رئیس جمهور بخاطر اینکه به معارف اولویت داده است، تشکر نموده، تاکید کرد که به اصلاحات، دیجیتال سازی و بلندبردن کیفیت نصاب درسی، توجه جدی صورت خواهد گرفت.
در اخیر این مراسم، تفاهمنامه تسلیم دهی ۷۳۲ باب مکتب و اعمار مکاتب پلان شده در سال ۱۴۰۰ از سوی وزارت انکشاف دهات و وزارت معارف به امضا رسید و شماری از کودکان ملبس با لباس های افغانی، ترانه های معارف و میهنی را سرودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید