روزنامه اصلاح

آغاز حفریات در ساحه‌ی تاریخی پای‌منارهای غزنی 

کار کندن کاری و حفاری ساحه‌ی پای‌منارهای شهر غزنی روز گذشته از سوی مسؤولان وزارت اطلاعات و فرهنگ و والی غزنی عملا افتتاح شد. در این برنامه وحیدالله کلیمزی والی غزنی، انجینیران مسلکی وزارت اطلاعات و فرهنگ، بشیر محمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی، برخی از اعضای شورای ولایتی غزنی و شماری از کارمندان این ریاست حضور داشتند.

  والی غزنی گفت، شهر غزنی از نظر آثار تاریخی و باستانی بسیار غنی میباشد، صدها بنای تاریخی در گوشه و کنار ولایت غزنی وجود دارد که نشان دهنده‌ی تاریخ با عظمت این ولایت میباشد. وی گفت که به منظور جلوگیری از حفاری‌های خود سر و به سرقت بردن آثار تاریخی و باستانی، پروژه‌ی حفاری پای‌منارها منظور شده است. والی غزنی همچنان تاکید نمود که با بدست آمدن آثار نفیس تاریخی از این ساحه، موزیم ولایت غزنی بهتر از گذشته غنی خواهد شد.

  بشیر محمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی گفت، شواهد زیاد وجود دارد که ساحه‌ی پای‌منارها آثار تاریخی نفیس را در خود جاه داده است که با تکمیل کار این پروژه، این آثار بدست خواهد آمد. وی همچنان افزود که کشف آثار نفیس تاریخی میتواند زمینه‌ی گردشگری و جذب توریست ها را در ولایت غزنی فراهم نماید.

رئیس اطلاعات و فرهنگ غزنی گفت که این پروژه زیر نظر انجینران مسلکی وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور انجام می شود و درسالهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی از سازمان فرهنگی یونیسکو خواست که در هماهنگی با وزارت اطلاعات و فرهنگ برای حفظ، ترمیم و حفریات ساحات باستانی و آبدات تاریخی غزنی همکاری نمایند.

همزمان با این، کار مرمت و بازسازی ۱۳ آبده تاریخی و زیارتگاه به ارزش ۷ ملیون افغانی نیز آغاز شد.

این آبده ها و زیارتگاها عبارتند از ترمیم سنگ فرش های منارهای مسعود و بهرامشاه، مقبره های تاج اولیا، سید شا آغا، بهلول دانا، سید احمد مکه‌ای، سید عثمان هجویری، خواجه محمد میخوار، شامیر پالیزوان، سید حسن آغا، سلطان محمود غزنوی، مقبره سید میرجهان شاه واقع در ولسوالی خواجه عمری و موزیم سلطان عبدالرزاق.

ممکن است شما دوست داشته باشید