روزنامه اصلاح

آغاز برنامه واکسیناسیون کرونا در افغانستان

دولت افغانستان برنامه واکسیناسیون کرونا را روز سه شنبه(۵دلو) در کشور آغاز کرد.
دولت افغانستان ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا از هند دریافت کرده که تولید داخلی آن کشور بوده و به تازگی تایید سازمان صحت جهانی را به دست آورده است. وزارت صحت عامه گفته است که این واکسین‌ها به ۲۵۰ هزار نفر زده خواهد شد.
این وزارت همچنین می گیود قرار است واکسین در مرحله نخست به کارمندان بخش صحی تزریق شود که به اساس فهرست وزارت صحت عامه شمار آنها به ۱۱۰ هزار نفر می‌رسد. بعد از آنها نیروهای امنیتی و بعدتر خبرنگاران واکسین خواهند شد.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در آغاز روند واکسیناسیون بر ایجاد نظامی برای توزیع عادلانه واکسین در کشورش تاکید کرد.
او همچنین شیوع ویروس کرونا را فاجعه جهانی خواند که به گفته او در افغانستان به خوبی مدیریت شد.
رییس جمهور غنی از پرسونل صحی که در خط اول مبارزه با کرونا قرار دارند قدردانی کرد و گفت به یاد قربانیان آنها یک منار ساخته خواهد شد.
رییس جمهورغنی افزود که دولت تلاش خواهد کرد منابع بیشتر و لازم را برای واکسیناسیون شهروندان کشور به دست آورد.
وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان، نیز تطبیق عادلانه واکسین را مسئولیت بزرگی خواند و از همه مردم خواست تا در قسمت نظارت دقیق و شفاف از این روند با این نهاد همکاری کنند.
وزارت صحت عامه افغانستان همچنین اعلام کرده که برنامه واکسیناسیون شصت درصد جمعیت کشور را روی دست دارد.
سرپرست وزارت صحت عامه گفته که با واکسین شدن ۶۰ درصد جمعیت، ایمنی جمعی به وجود خواهد آمد که میزان ابتلا و گردش ویروس در اجتماع را به حداقل خواهد رساند.
بعد از گروه‌های مشخص شده نخست، افراد مسن، شهروندان مریض، کارمندان ادارات دولتی و خصوصی که با مشتریان مستقیما سر و کار دارند، مهاجرین بازگشت کننده، بیجاشدگان داخلی و بعد کوچی ها از واکسین مستفید خواهند شد.
آقای مجروح گفته که آنها برای واکسیناسیون شصت درصد جمعیت کشور به ۳۲۰ میلیون دالر بودجه نیاز دارند که تنها ۷۶ میلیون آن هنوز فراهم نشده و تلاش برای به دست آوردن متباقی آن نیز جریان دارد.
مسئولان وزارت صحت عامه گفتند که کوواکس، نهاد هماهنگ کننده تهیه واکسین زیر نظر سازمان صحت جهانی نیز قرار است شانزده میلیون دوز واکسین کرونا برای این کشور تهیه کند که پول آن را اتحاد جهانی واکسین می‌پردازد.
کشور چین نیز پیش از این برای کمک واکسین به افغانستان وعده سپرده است.
به اساس اطلاعات وزارت صحت عامه، افغانستان ظرفیت نگهداری پنج میلیون دوز واکسین را در زنجیره سرد میدان هوایی کابل و سی میلیون دوز واکسین را در سراسر این کشور دارد.
مسئولان این نهاد می‌گویند که این کشور در صورت تامین منابع مالی و به دست آوردن واکسین مورد نیاز توانایی دارد که در پانزده روز شصت درصد جمعیت خود را واکسین کند.
افغانستان حدود دو ماه است که با موج دوم شیوع ویروس کرونا در حال مبارزه است و در روزهای اخیر به نظر می‌رسد با توجه به پایین آمدن آمار مبتلایان و جان باختگان کووید ۱۹ این موج در کنترول درآمده است.
به اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده شمار مبتلایان کرونا در این کشور به ۵۵ هزار و ۶۴۶ نفر و شمار جان باختگان از این بیماری به ۲ هزار و ۴۳۵ نفر رسیده است.
وزارت صحت عامه بارها اعلام کرده که آمار واقعی مبتلایان و جان باختگان بیشتر از آمار رسمی است.

ممکن است شما دوست داشته باشید