روزنامه اصلاح

آثار ترمیم شدۀ نگارستان ملی به نمایش گذاشته شد

نمایشگاه بخشی از آثار نگارستان ملی که مرمت شده است، برای یک روز به نمایش گذاشته شد.

این آثار در دوران حاکمیت طالبان آسیب دیده بودند.

به گزارش آژانس باختر: در این نمایشگاه سی و یک اثر که شامل آثار رسامی و نقاشی روغنی و آبی است توسط متخصصین خارجی به حمایت نگارستان ملی ، جامعه مدنی و مرکز علمی و فرهنگی بریتانیا در کابل ترمیم شده است.

در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد، زرین انځور مشاور فرهنگی ریاست جمهوری با تقدیر از ابتکار و کارکرد نهادهای که در بخش ترمیم و حفظ آثار همکاری می کنند گفت: امید است این کار دوام پیدا کند و تمامی آثاری که در دوران جنگ به خصوص حاکمیت طالبان آسیب دیده اند، ترمیم شوند.

تمنا فقیر زاده، مسوول فرهنگی«برتش کنسول» نیز در خصوص آثاری که ترمیم شده است معلومات داد و گفت : یک ملت زمانی زنده می ماند که فرهنگ و هنرش زنده بماند.

در این مراسم تیمور شاه حکیمیار رییس بنیاد فرهنگ و جامعه مدنی در خصوص آثار زیان دیده صحبت کرد  و گفت که در حدود ۲۱۰ اثر در دوران حاکمیت طالبان تخریب شده است که بر اساس ارزیابی ۱۵۰ اثر آن قابل ترمیم است و از آن جمله ۳۱ اثر ترمیم شده است و متباقی آثار نیز به طور دوامدار به حمایت بریتانیا ترمیم خواهد شد.

پوهاند محمد رسول باوری، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز حین بازدید از آثار با قدردانی از ابتکار نهاد های فوق الذکر از نگارستان ملی خواست تا در چند برنامه، آثار ترمیم شده را که هویت ملی است به نمایش بگذارد .

ممکن است شما دوست داشته باشید