روزنامه ملی انیس

سیما سمر: تبعیض و تعصب، بزرگ ‌ترین مانع توسعه حقوق بشر است

داکتر سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق بشر، می‌گوید تبعیض و تعصب، بزرگ‌ترین مانعی برای توسعه و نهادینه شدن ارزش‌های حقوق بشری در افغانستان به شمار می‌رود.

خانم سمر که شام روز دوشنبه در مراسم تقدیر و گرامی‌ داشت  از کارکردهایش در راستای توسعه ارزش‌های حقوق بشری در افغانستان و هم‌چنین فعالیت‌اش در کمیسیون مستقل حقوق بشر سخن می‌گفت، افزود که توسعه حقوق بشر در کشور با کارشکنی‌هایی همراه  است.

سیما سمر که شانزده سال به عنوان رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر کار کرده است  افزود که این کمیسیون از همان زمان آغاز به کارش در سال ۱۳۸۱، با کارشکنی مواجه شد. خانم سمر در عین‌حال تأکید کرد که با وجود کارشکنی‌ها، کمیسیون حقوق بشر توانست برخی از ارزش‌های حقوق بشری را در افغانستان نهادینه بسازد.

رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر و وزیر دولت در امور حقوق بشر، به استقلالیت کاری این کمیسیون تأکید کرد و گفت: «اکنون کمیسیون حقوق بشر به عنوان یک نهاد ملی به جایگاه ارزشمندی دست یافته است؛ اما این راه هم‌چنان طولانی است و به تلاش و زحمات بیشتری نیاز دارد».

خانم سمر هم‌چنین گفت وی برای حمایت و نهادینه شدن ارزش‌های حقوق بشری در افغانستان، آماده است که  همکار و مددگار کمیسیون مستقل حقوق بشر و مسئولان این نهاد ملی باشد.

هم‌چنین سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری، از سیما سمر به عنوان «برجسته‌ترین چهره‌» حقوق بشری یاد کرده می‌گوید که خانم سمر در راستای حمایت، ترویج و نهادینه شدن حقوق بشر در افغانستان تلاش زیادی به خرج داده است. دانش گفت:‌«داکتر سیما سمر بخش مهمی از عمرش را در راستای حمایت  ترویج و نهادینه شدن حقوق بشر در افغانستان صرف کرده و توسعه حقوق بشر افغانستان مدیون زحمات و تلاش‌های صادقانه وی است و از این‌رو بر همه ما لازم است که از تلاش‌ها و مبارزات ایشان در مسیر عدالت‌خواهی و ترویج و تحکیم حقوق بشر تقدیر کنیم.»

معاون دوم رئیس‌جمهور از سیما سمر به عنوان «بانوی عدالت‌خواه» یاد کرده افزود که عدالت، آزادی، آزادی بیان، آزادی اندیشه، رسانه‌های آزاد، حقوق اجتماعی، مدنی و اقتصادی، حقوق زنان، حقوق کودکان و از مفاهیم اصلی حقوق بشر به شمار می‌روند.

سرور دانش در عین‌حال تأکید کرد که افغانستان در گذشته تاریخی خود ارزش‌های حقوق بشری را ندارد. او گفت: «واقعیت تلخ این است که در تاریخ گذشته
افغانستان همه چیز هست به جز حقوق بشر. کتاب‌های تاریخ افغانستان را بخوانید که نه خبری از آزادی‌های مدنی و سیاسی است و نه حقوق اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی».

معاون رئیس‌جمهور در ضیافتی که از سوی وی به منظور قدردانی از کارکردهای سیما سمر و هم‌چنین به مناسبت هفتادویکمین سال تصویب اعلامیه حقوق بشر برگزار شده بود، از ایجاد و تأسیس کمیسیون حقوق بشر به عنوان نقطه عطفی برای تحقق ارزش‌های حقوق بشری در افغانستان یاد کرد. او گفت این نهاد جایگاه خود را در افغانستان تثبیت کرده و به عنوان یک نهاد معتبر ملی، در رده‌های بلند ارزیابی‌های بین‌المللی قرار گرفته است. دانش می‌گوید: «تلاش برای توسعه حقوق بشر مخصوص حقوق زنان در افغانستان یک نیاز جدی جامعه ماست. اگر حقوق بشر برداشته شود دیگر هیچ چیز باارزش دیگری وجود نخواهد داشت؛ زیرا حقوق بشر اساس تمام ارزش‌های دیگر است.»

در همین‌حال، شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر، از حمایت‌های سرور دانش از کمیسیون حقوق بشر و در کل فعالیت‌های حقوق بشری در افغانستان ستایش کرد.

خانم اکبر با اشاره به این که آجنداهای حقوق بشری یک امر مشترک است، افزود که هم اکنون فعالیت‌های این نهاد با داشتن چارچوب‌های حقوقی و قانونی در یک مسیر درست به پیش می‌رود.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت که برای توسعه ارزش‌های حقوق بشری و نهادینه شدن این ارزش‌ها  بخشی از اولویت‌های این کمیسیون به لحاظ پالیسی و ستراتیژی نیاز به بازنگری دارد و این کمسیون تلاش خواهد کرد تا در هرگونه بازنگری از تجربیات مسئولان پیشین کمیسیون حقوق بشر کمک بگیرد.

رئیس کمیسیون حقوق بشر در باره پیش‌برد تلاش‌های صلح نیز اشاره کرد و گفت: «ضرورت‌های دیگری چون پروسه صلح نیز از ما می‌طلبد با دقت تمام دراین مسیر گام برداریم تا این پروسه سبب به حاشیه رفتن حقوق بشر نگردد.»

سرور دانش در این مراسم  تندیسی نیز به پاس خدمات سیما سمر در راستای حمایت و تحقق ارزش‌های حقوق بشری به وی اهدا کرد.

منبع: (کودک خبر)

ممکن است شما دوست داشته باشید